[latarnik] oprawy

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez OUKS340 » 5 marca 2022, 02:10

Ta oprawa 2 x 11W jest super :) Sądząc po opakowaniu to ta sodówka NARVy jest chyba z lat 80tych. Wtedy jeszcze chyba nawet nie myślano u nas o produkcji opraw do lamp sodowych 70W. A że kwadratówki i seria krótka była w produkcji to i lampy importowano ;)
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 22 lipca 2022, 06:30

Witam wszystkich,

Ostatnio w okolicach Drezna znalazłem takie oto jednolampowe OURW 250. Są kompletne, niestety jedna z nich ma lekko pęknięty korpus. Jednak OURW 250 to moje ulubione oprawy, więc się skusiłem :P

Obrazek

Obrazek

"niemiecka" tabliczka (zachowała się czytelna tylko na jednej oprawie)
Obrazek

Oryginalny osprzęt:
Obrazek

Komora lampowa jak nowa :D
Obrazek

Obrazek

Odpalamy, Rtęć Sylvania HSL-BW 250W i Pening WLS 210W Polamp:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jasno :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy eksportowe OURW różniły się czymś od krajowych, oprócz tabliczki na klapce? :?:
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez Kuba123 » 22 lipca 2022, 11:17

OURW to bardzo trwałe oprawy, co widać po tych dwóch sztukach :) Dobrze, że klosze się w całości zachowały, czym pokryta jest ta przykrywka osprzętu, że ma taki brązowy kolor :?:
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez KaszeL » 22 lipca 2022, 14:49

Rudą :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez Kuba123 » 22 lipca 2022, 15:31

To jest tłoczona blacha aluminiowa, moja OURW jest od środka komory osprzętu pokryta czymś podobnym i zastanawiam się co to jest. Być może taki kolor emalii lub lakieru
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 22 lipca 2022, 17:03

Moim zdaniem to jakiś lakier - blacha jest aluminiowa, nie ma skąd być na niej rudej rdzy :) OURW mają zwykle co najwyżej odrobinę białej, szorstkiej aluminiowej korozji (korund). Ta klapka jest gładziutka ;)

Druga OURW nie ma tego koloru (lakieru) klapki, i ta klapka jest właśnie tak powierzchniowo "na szorstko" skorodowana.

Ciekawe jest też to, że w OURW z 1973 2 śrubki trzymają klapkę, a w OURW z 1977 już tylko jedna :mrgreen:
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez Kuba123 » 22 lipca 2022, 21:54

latarnik napisał(a):Druga OURW nie ma tego koloru (lakieru) klapki, i ta klapka jest właśnie tak powierzchniowo "na szorstko" skorodowana.

Chyba właśnie większość OURW wychodziła z Mesko w srebrnym lakierze, jednak jak widać nie wszystkie. Proces produkcji przez lata ewoluował i tak np. starsze OURW mają pokrywy osprzęstu z cieńszej blachy, a nowsze z grubszej. Jeśli chodzi o ostatnie "długie" OURW a także wszystkie nowsze, skrócone egzemplarze nie wydaje mi się aby ich klapki były czymkolwiek fabrycznie zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych
latarnik napisał(a):
Ciekawe jest też to, że w OURW z 1973 2 śrubki trzymają klapkę, a w OURW z 1977 już tylko jedna :mrgreen:

To podobnie jak z zamknięciem klosza. Pierwsze wersje miały normalny klips taki jak w m. in. Stradach, ale były i takie z kawałkiem blachy ze śrubką
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 1 lutego 2023, 22:01

Witam wszystkich :) Chciałem zaprezentować ciekawą oprawę oświetleniową z Niemiec Zachodnich. Producentem jest firma RECH lub Rechlaternen ("latarnie Rech"), założony w 1898 roku jeden z najstarszych nadal istniejących producentów oświetlenia w Niemczech.

Oprawa została wyprodukowana w roku 1974, jest natomiast jeszcze projektem rodem z początku lat 60-tych. W oprawie może pracować jedna lampa rtęciowa o mocy 80W lub 125W.

Poprzedni właściciel chciał się jej pozbyć, bo była naprawdę brudna :P Zwróćcie uwagę na klosz z ptasimi ekskrementami. Oprawa musiała leżeć w stodole dłuższy czas kloszem do góry.
Obrazek

Po umyciu natomiast widać, że oprawa choć nie nowa, to jednak jest w naprawdę dobrym stanie! :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprawa to gruby odlew aluminiowy:
Obrazek

Taka mega ciekawostka: :o Zeby z oprawy do montażu na wysięgniku zrobić oprawę szczytową, dospawano część do montażu szczytowego, a w środku nadal widać element do montażu na wysięgnik :o
Obrazek

Klosz trzymają takie oto klamry:
Obrazek

Statecznik starszego typu na 80 lub 125W:
Obrazek

Kondensator z 74r. po pierwszym odpaleniu się "zsikał" niestety, dobrze że to MP bez PCB:
Obrazek

Tabliczka znamionowa bardzo czytelnie zachowana:
Obrazek

Informacja lub przypomnienie, by zmienić moc na stateczniku jeżeli chce się zastosować moc 125W:
Obrazek

Odpalamy! ;) Rtęciówka Radium 80W którą dostałem z oprawą.
Obrazek

Jeszcze klosz przymkniemy:
Obrazek

Obrazek

Co z tym kondensatorem, wymienię go po prostu na coś nowszego... Szkoda... :cry: Co sugerujecie?

Jeszcze wrzucę Wam link do mojego kanału na YouTube, gdzie możecie zobaczyć filmiki pokazujące większość moich opraw (z angielskim komentarzem) w akcji ;)
https://www.youtube.com/channel/UC8LpAjY1ZdWLZ7pzr7TPvBg
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez Michal » 4 lutego 2023, 23:27

Zostaw oryginalny kondensator,nie szkodzi, że jest uszkodzony, po prostu go nie podłączaj.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

[latarnik] oprawy

Postprzez Farel03 » 4 lutego 2023, 23:45

Nawet jeżeli nie będzie podłączony, to radziłbym wypozycjonować oprawę tak, by uniemożliwić dalszy wyciek (czyli doprowadzeniami do góry)
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości