[latarnik] oprawy

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez Elektroservice » 12 maja 2016, 23:41

Nie tylko Tobie, mnie też od razu na myśl przyszły telewizory, które swoją drogą były dość marnej jakości :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez slaweklampy » 13 maja 2016, 06:50

Witam

Po prostu oprawy uliczne świetlówkowe w tamtych czasach dawały mały strumień świetlny.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez toomm40 » 13 maja 2016, 12:58

slaweklampy napisał(a):Witam

Po prostu oprawy uliczne świetlówkowe w tamtych czasach dawały mały strumień świetlny.


myślę ,że nie tu jest problem. lampy rtęciowe 50W też nie mają wiele lumenów a jednak-podobnie jak świetlówki -są cały czas stosowane w oświetleniu ulicznym Niemiec, i być może też innych ościennych krajów.
mogła przeważyć trwałość lamp wyładowczych, ale przecież dzisiejsze świetlówki na dobrym układzie zapłonowym też hulają po 15 i więcej tys.godzin

:arrow: latarnik, ja bym sobie na Twoim miejscu powiesił tą oprawę na domu i oświetlał ogród :) ( mam nawet rury T12 5000K de luxe )
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez MRP200 » 13 maja 2016, 13:37

Kolega CDM kiedyś wspominał jak to było z oprawami świetlówkowymi w oświetleniu ulicznym w Poznaniu. Problematyczna była sama konserwacja opraw, bo ze względu na dużą ilość połączeń w oprawie, świetlówki często nie kontaktowały dobrze w oprawkach. Kiedy w latach 80-tych w kraju pojawił się kryzys gospodarczy pojawiły się problemy ze świetlówkami i zdarzało się, że wiele opraw świeciło już tylko jedną świetlówką (wiele opraw było wtedy już dość mocno zdezelowane wewnątrz). Nietrudno sobie wyobrazić jaki musiał być wtedy półmrok na ulicach przy -15 st. mrozie i jednej rurze sprawnej w oprawie w dodatku ze zmatowiałym kloszem.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 18 maja 2016, 21:10

"trytytki" trzymają klosz, natomiast panel z osprzętem trzymany jest z jednej strony przez dwa zaczepy, a z drugiej strony przez dwa "wyjmowane" zawiasy. Po otwarciu panelu ten nadal trzyma się z jednej strony co jest nie bez znaczenia na większych wysokościach ;)

Taka oprawa na 2x20W t na ulicy raczej rzadki widok. Znacznie częściej widuję wersje 2x40W lub 1 LS-U 65W. :)

Jeżeli chodzi o niemieckie oprawy świetlówkowe to są one tak dobrej jakości, że bez problemu służą nieraz 40 lat i więcej (widziałem już takie sztuki). Możliwe, że polskie oprawy świetlówkowe miały mniej dopracowane komponenty (np. gniazda świetlówek znane z łamania się), przez co ich żywotność była znacznie krótsza... Możliwe też, że niemieckie oprawy były łatwiejsze w eksploatacji dzięki prostszej budowie.

Tutaj wrzucę jeszcze fotkę z rurami 865 ;)
Obrazek
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez toomm40 » 19 maja 2016, 12:07

ładna ta oprawa, maksymalnie da do 2500 lm, a rtęciówka 80W dała by 3800 lm
czyli gdy się rozmieści te oprawy dość gęsto,może to stanowić alternatywę dla rtęciówek w miejscach , gdzie nie potrzeba mocnego oświetlenia
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez KaszeL » 19 maja 2016, 15:36

Tylko, że 2500lm da też 18W LED ;) Odpowiedź nasuwa się sama.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez toomm40 » 19 maja 2016, 15:53

wiadomo, teraz wchodzą masowo LEDy, to już zupełnie inna historia i nowa era w oświetleniu.chociaż w Niemczech tych lamp na świetlówki jest naprawdę dużo , ciekawe,jaki będzie ich los. czy zostaną , czy będą sukcesywnie wypierane przez LEDy
chciałbym sobie taką oprawę powiesić na ogrodzie, rury T12 de luxe 5000K też mam .tylko drewniaka nie mam . jednak nie chciałbym LEDów u mnie,mimo ,że ekonomicznie są uzasadnione :)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez KaszeL » 19 maja 2016, 16:40

Hobbystycznie to przecież możesz się nawet kagankiem oświetlać :) Natomiast co do losu tych opraw, myślę, ze będą jednak sukcesywnie zastępowane właśnie LEDami.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 19 maja 2016, 21:21

Widziałem przypadki zastępowania tych opraw sodą i LEDami, ale na szczęście nikomu się z tym zbytnio nie spieszy, w przeciwieństwie do rtęciówek których w Niemczech wyraźnie ubywa...

Chciałbym zobaczyć nawet najlepszą oprawę LED po 160 000 h służby :twisted: Tyle mają 40-letnie świetlówkowe oprawy i wcale nie są jeszcze zużyte :D W tym czasie pewnie trzeba będzie kupić już 3 nowe oprawy LED :twisted:

Trilux nadal ma te oprawy w ofercie, jednak w opisie jest podane, że mają służyć do zastępowania pojedynczych zepsutych opraw lub też uzupełnień starych instalacji.
https://www.trilux.com/products/de/Auss ... r-Bauform/
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości