Początki nieświeże.

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: Początki nieświeże.

Postprzez jacekk » 2 lipca 2015, 16:48

Miałem wybór, albo halopak (fuj do kwadratu) albo ledopak albo jakiś dziwaczny kompakt jako zupełna ostateczność. Wybór padł na ledopaka. Ale nie wygląda to zbyt estetycznie, przynajmniej dla mnie. Więc... Kupiłem tanią chińską diodę COB 30W (niecałe 20zł) równie tani, choć fajnie wykonany zasilacz dedykowany do tej diody ze stabilizacją prądu 900mA (jakieś 25zł) i tanią Polską oprawę jaką jest bez wątpienia OUR125. Zdjęcia z przed nie mam, ale stan 25 letniej oprawy wiszącej przez ten czas na słupie w mieście jest raczej znany ogólnie. W ruch poszły szlifierki, papiery ścierne i inne takie tam duperele. Po tym dorobiłem nowe wnętrze, ale tak żeby nie wiercić żadnych nowych otworów i nie zmieniać niczego z konstrukcji, cała przeróbka jest w 101% odwracalna w 10 minut. Nie wiem jeszcze jak to świeci w nocy, ale po wcześniejszych eksperymentach z diodą już wiem że ten klosz się nie nadaje do tak punktowego źródła światła i zostanie wymieniony na coś przeźroczystego. Z przegrzewaniem nie ma problemów, po 2 godzinach pracy płyta jest ciepła, a sama dioda nie parzy.

Wygląda teraz tak...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Fotki z małą dedykacją dla wielkiego fana tej oprawy Whites86 :mrgreen:
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Początki nieświeże.

Postprzez jacekk » 2 lipca 2015, 16:57

Jeszcze fotka której zapomniałem zrobić wcześniej.

Obrazek
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Początki nieświeże.

Postprzez Utilizer » 2 lipca 2015, 17:20

Nie no super :) Sam kiedyś rozmyślałem o takiej przeróbce :)
Faktycznie mogłeś kupić OUR-125-1 i wsadzić klosz przezroczysty, ale wersja -2 też jest ok - daj tylko gumową uszczelkę.

Swoją drogą dobrze do takiej modyfikacji nadawała by się łyżka - nie ma klosza nie ma problemu... tylko rozsył byłby "pod siebie" :D
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6576
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Początki nieświeże.

Postprzez lumix26 » 2 lipca 2015, 17:24

ciekawi mnie jak to w nocy dawać będzie radę ale z przezroczystym kloszem będzie lepszy efekt
Oprawę ładnie żeś wyczyścił i doprowadził do ładu jak z fabryki :)
szukam i szukam tą oprawę i bez rezultatu do kolekcji
Ps. nie drażnijta Whitesa :mrgreen:
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9289
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Początki nieświeże.

Postprzez jacekk » 2 lipca 2015, 18:12

lumix26 napisał(a):ciekawi mnie jak to w nocy dawać będzie radę ale z przezroczystym kloszem będzie lepszy efekt


Zrobiłem proste porównanie, z lewej strony nowiutka, ledwo śmigana (może ze 3h przepracowała od nowości) HPL-N Philipsa 125W z oryginalnym, OUR-owskim odbłyśnikiem w niezłym stanie, z prawej ta moja ledo-proteza z otwartą przyłbicą. I tak jak widać to ten LRF jakoś doopy nie urywa pod względem ilości światła, a był wygrzany bo świecił około 10 minut więc raczej swój pełny strumień już osiągną. Podejrzewam że będzie podobnie jak z rtęciówką wyeksploatowaną do 80% nominalnego strumienia. Dioda ma tą zaletę że kąt rozsyłu to niecałe 180 stopni więc odpada z użycia odbłyśnik i wewnętrzne odbicia od niego.

A to tania dioda led dająca około 4000lm z mocy 30W. Kilkanaście złotych drożej są dostępne diody mające około 5500lm z tej samej mocy.

Obrazek
Obrazek

Edit

Właśnie sprawdziłem jak to świeci na dworze. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, światła niewiele mniej niż z halopaka 500W, barwa na oko zbliżona do rtęciowej, zero stroboskopu no i wygląda klasyczniej Jak ktoś ma wenę, chęci i możliwości to śmiało mogę polecić taką przeróbkę, nawet z diodą COB 50W, lub dwiema mniejszymi jeśli 30W to za mało.
Mam nadzieję że w przyszłym tygodniu dokończę tą oprawę (klosz, uszczelki, filtr przeciwpyłowy komory lampy) i uda mi się ją wrzucić na słup :)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Początki nieświeże.

Postprzez MercuryFenix » 2 lipca 2015, 22:56

Oj watt by sie zdenerwował ... :mrgreen:
Myślałem nad czymś podobnym na działkę ale natchnąłeś mnie, może coś takiego wystrugam :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Początki nieświeże.

Postprzez JeD » 2 lipca 2015, 23:00

MercuryFenix napisał(a):Oj watt by sie zdenerwował ... :mrgreen:
Myślałem nad czymś podobnym na działkę ale natchnąłeś mnie, może coś takiego wystrugam :)


Myślę, że już tego nie zobaczy ;)

Bardzo fajna przeróbka, podoba mi się. Pokaż jakieś fotki jak to oświetla teren :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7291
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Początki nieświeże.

Postprzez KaszeL » 3 lipca 2015, 18:31

Ten LRF na fotce świeci jednak nieznacznie jaśniej, to znaczy że faktyczny strumień jest pewnie przynajmniej +40%. To by nawet odpowiadało parametrom lampek. Nowy LRF powinien te 6000lm dać bez stresu. Diodka to tylko 4000lm. Czyli w teorii jest +50%. Trzeba zmierzyć luksomierzem. Inna para kaloszy to sprawa rozsyłu światła z diody bez soczewki. IMO będzie jednak słabo, zbyt szeroko świecą tego typu diody, zbyt mała moc jak na sensowne oświetlenie zewnętrzne. Próbowałeś jak to wygląda z soczewką? Można tanio wyrwać na allegro. Ja na Twoim miejscu próbował bym zachować moc oprawy na poziomie tych 120W, ale dał tam jednak coś sensowniejszego. Nie prościej było wrzucić MH 70W-100W? Nawet eliptycznego na E27, tylko zmienić osprzęt na dedykowany? 100W powinien całkiem nieźle świecić na stateczniku od LRF'a 125W, trzeba by tylko dołożyć szeregowo równoległy układ zapłonowy. Widać, że oprawę władowałeś masę roboty bo wygląda rewelacyjnie, ale dla mnie zastosowanie LEDa w takim rozwiązaniu i tak realizowanego jest mocno dyskusyjne - nawet jak zmienisz klosz na taki, który nie będzie miał soczewek.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Początki nieświeże.

Postprzez jacekk » 3 lipca 2015, 20:52

I masz rację. Aby dostrzec różnicę musi być ona co najmniej 20%. Z soczewką nie będę kombinował z prostej przyczyny. Nie jest po prostu potrzebna, dioda i tak świeci praktycznie tylko w niecałych 180 stopniach (szacuje że góra 160 stopni, sądząc po cieniu jaki zostawia) a właśnie o to mi chodzi, czyli jak najszerzej, dlatego płytka z diodą jest tak mocno wypuszczona w kierunku wylotu oprawy aby niepotrzebnie nie tłumić światła.

Nad MH myślałem, z początku taki właśnie pomysł miałem, ale cała sprawa z metalohalogenkiem jak i innymi lampami wyładowczymi poległa w momecnie kiedy uzmysłowiłem sobie że potrzebuję jednak pełnego strumienia od razu po włączeniu, a ta zmiana nastąpiła wraz z zmianą docelowego miejsca dla tej oprawy. Więc jedynym sensownym wyjściem był właśnie led co zresztą i na dobre wyszło bo okazało się że daje on bardzo dobrze radę a światło które generuje jest też bardzo akuratne
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Początki nieświeże.

Postprzez Lampka » 4 lipca 2015, 00:40

Zamiast na ulicy, można ją powiesić np. w garażu ;) Mocą będzie pasować.
W jaki sposób zrobiłeś tą komorę źródła światła i tą płytę z ledem?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości