[qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: [qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Postprzez Kuba123 » 21 sierpnia 2022, 22:17

qba napisał(a):
Istniejące od 1983 r Przedsiębiorstwo Polonijno - Zagraniczne "Gerpol", mieszczące się w podwarszawskim Kiełpinie ( dzielnicy Łomianek) nie było jednak firmą specjalizującą się w produkcji oświetlenia. Produkowali całą masę towarów dla różnych branż (widziałem wykaz, tam jest niemal wszystko, od prostych pomocniczych urządzeń do gospodarstwa domowego, po elementy komputerowe, optyczne, obrabiarki, aparaturę medyczną i nawigacyjną dla statków, zaś oprawy były jednym z wielu produktów) Nazwa "Gerpol" nie ma też żadnego związku z współpracą polsko - niemiecką. Ową firmę polonijną założył p. Janusz Gerij, Polak mieszkający we Francji i nazwa pochodzi od jego nazwiska. (niestety ten pan zmarł kilka lat temu)
Oprawa została zarejestrowana w 1988 r w urzędzie patentowym pod numerem W-82417, jednak w dokumentacji UP PRL wygląda całkiem inaczej, przypomina raczej lampki "LAVA".
Obrazek
Oprawy te zaprojektował p. Leszek Rutkowski. Próbowałem dotrzeć do tego
człowieka, aby się co nieco więcej dowiedzieć, ale nosi bardzo popularne imię i nazwisko. W Warszawie działała jednak na początku lat 90 firma "Inter Les" specjalizująca się w produkcji i sprzedaży oświetlenia, a jej właścicielem był właśnie Leszek Rutkowski. I mam niemal pewność, że chodzi o tego samego człowieka.
Oprawy Gerpol występowały w kilku bądź kilkunastu wersjach, różniących się wykonaniem i materiałami. Były mosiężne na granitowych podstawach oraz stalowe, lakierowane proszkowo na czerń lub biel. Jednak charakterystycznymi cechami były elementy z matowego szkła, oraz poziomo umieszczone oprawki żarówek.


Ostatnio ta nietypowa oprawa z powyższej dokumentacji pojawiło się na allegro - jak widać występowała w różnych wersjach kolorystycznych. Brakuje chyba jednak górnej części
Link wrzucam jedynie jako ciekawostkę :!:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/lampa ... ietleniowa
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Postprzez qba » 22 sierpnia 2022, 05:59

Tak, zgadza się. Rzeczywiście brak górnej, ruchomej części. Pierwszy raz widzę w takim kolorze. Ja mam czarną i dotąd tylko takie widziałem. Oprawa jest o tyle ciekawa, że ta górna część jest ruchoma i można regulować strumień światła przepuszczany przez element z matowego szkła, lub całkiem go osłonić, wtedy świeci tylko do góry. Ogólnie typy opraw Gerpol oznaczone były cyframi i symbolami tak więc:
GER-1 - wersje podłogowe i stołowe na kwadratowej lub prostokątnej podstawie z marmuru, z elementami z mosiądzu i szklanej rurki, badź trzech lub czterech cienkich szklanych rurek, na dwie poziomo umieszczone żarówki, z abażurem.
GER-2 - oprawa z tworzywa sztucznego i szkła, wlaśnie ta której rysunek jest w UPRP, pod oznaczenie GER-2 podlegały też oprawy nocne - blaszaną podstawka i kulisty klosz.
GER-3 - oprawy podłogowe i stołowe z elementów stalowych malowanych proszkowo na czarny lub biały, z elementem z matowego szkła i mosiężnymi wstawkami. Podstawą blaszaną ( okrągłą lub kwadratową), na dwie poziome żarówki z abażurem.
GER-4 - oprawy stołowe i podłogowe na trzy żarówki z kulistymi kloszami
GER-5 - oprawy podłogowe trzech wysokościach (100cm, 145cm, 175cm) na podstawie stalowej, z wytłoczonej blachy, słup z rurek pcv i mosiężnych wstawek, blaszaną wklęsłą osłoną mlecznego klosza.
Prócz tego było kilka typów żyrandoli, ale nie wiem jakie miały oznaczenia.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8338
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron