[qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: [qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Postprzez qba » 7 lipca 2016, 17:00

toomm40 napisał(a):ładna lampa.zwłaszcza jeśli mamy jakieś stylowe meble w domu . trochę mocno przebijają żarówki przez abażur. to są 40-stki , czy 25-tki ?

To są 25W, rzeczywiście oprawa współgra wizualnie z antycznymi meblami.
Utilizer napisał(a):Ładnie, mnie trochę nie pasuje ten włącznik przewodowy, wiem oryginalny ale ta lampa wygląda na tyle nowocześnie że ten włącznik troszke nie pasuje :P

W latach, w których powstała, był to chyba jedyny typ włącznika przelotowego, dostępny w Polsce. A oprawa doskonale łączy styl klasyczny (marmur, mosiądz) z nowoczesnym - abażury w tej formie stały się modne około dwie dekady później.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8330
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Postprzez qba » 26 października 2016, 16:40

I przybyły mi kolejne dwie :mrgreen: :mrgreen: W tej wersji, jakiej najdłużej poszukiwałem - z korpusem ze stali i z elementem dekoracyjnym pośrodku. A już kreśliłem projekty, by wykonać je sobie własnoręcznie... Pojechałem po nie aż do Warszawy i przywiozłem pociągiem do Poznania. Dużą zapakowałem w futerał od basu, małą w plecak zaś abażury w folię i niebieską torbę z Ikei. Współpasażerowie myśleli, że wiozę instrumenty. Abażury wzięli za werble od perkusji. :lol: :lol:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wersja podłogowa posiada jakieś wiekowe oprawki ze sznureczkami. Chyba są wcześniejsze niż lata z których pochodzi oprawa. jak widać zastosowano rozwiązanie z możliwością rozdzielnego zapalania obu żarówek, jednak całkiem inaczej, niż mi się w przeszłości wydawało. Oprawa stołowa ma włącznik przelotowy na przewodzie zapalający obie żarówki na raz.
Obrazek
Obrazek
Rodzina w komplecie:
Obrazek
Wersja stołowa ma oznaczenie GER - 3, 2x60W. Na naklejce widać, że ktoś coś kreślił, poprawiając typ z dwójki na trójkę, a liczbę żarówek z jednej na dwie. Oznaczałoby to, że istniały tez wersje jednożarówkowe. Oprawa podłogowa nie ma żadnych oznaczeń pod podstawą.
Obrazek
Ogólnie to oprawa jest dużo mniejsza i lżejsza, niż sądziłem. Podstawa nie jest niczym obciążona, składa się tylko z tłoczonej blachy. Typowe, rzemieślnicze wykonanie z 2 połowy lat 80. Jak przed laty w mieszkaniu ciotki podniosłem tą oprawę to wydawała mi się dość ciężka, tyle, że wówczas miałem 11 lat. A wysokość całości z nałożonym abażurem wynosi 64 cm. Wydawało mi się dawniej, że jest to minimum 70 cm, a nawet i 80 cm. Także elementy słupa są mniejszej średnicy niż sądziłem. Abażury mają średnicę dolną 49 cm, górną 45cm. W porównaniu z siostrą:
Obrazek
Obrazek
Z żarówką Pila 25W z zygzakiem
Obrazek
Pila 25 + Polamp 60
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Polamp 60 + Tungsram kulka 25
Obrazek
Obrazek
Oprawa jak świeci to na suficie zostawia charakterystyczny cień dwóch nachodzących na siebie kółek, w miejscu przecięcia jaśniejszych. Zawsze mi się to bardzo podobało. Z innym abażurem, jak z filmu "Świnka"
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Oprawa PPZ Gerpol GER 3 z czarną podstawą i białym abażurem na parapecie okna,niewyraźne zdjęcie zrobione telefonem we wrześniu 2010r.
Obrazek
Ostatnio edytowano 22 grudnia 2016, 02:15 przez qba, łącznie edytowano 1 raz
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8330
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Postprzez toomm40 » 26 października 2016, 19:40

wszystko fajnie, tylko jak dla mnie trochę szkoda,że te abażury są takie prześwitujące. niepotrzebnie widać przez nie te żarówki świecące.
ja bym do tej mniejszej lampki stołowej wkręcił moje ulubione żarówki z "zygzakiem" o mocy 25W, jako nocna lampka może być
(ps. widzę ,że nie tylko ja jestem w stanie wykonać długą podróż, aby przywieźć ulubione i poszukiwane sprzęty . qba był tylko w Warszawie, a moja najdłuższa podróż to była w okolice Brna w Czechach)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Postprzez qba » 26 października 2016, 20:12

toomm40 napisał(a):wszystko fajnie, tylko jak dla mnie trochę szkoda,że te abażury są takie prześwitujące. niepotrzebnie widać przez nie te żarówki świecące.
ja bym do tej mniejszej lampki stołowej wkręcił moje ulubione żarówki z "zygzakiem" o mocy 25W, jako nocna lampka może być
(ps. widzę ,że nie tylko ja jestem w stanie wykonać długą podróż, aby przywieźć ulubione i poszukiwane sprzęty . qba był tylko w Warszawie, a moja najdłuższa podróż to była w okolice Brna w Czechach)

U mojej cioci takie właśnie z zygzakiem w niej były. Tylko że abażur biały, a podstawa czarna. Mi w sumie nie przeszkadza aż tak to prześwitywanie żarówek. Zbyt gruby abażur, na dodatek z ciemnego materiału z kolei zabiera sporo światła. Teraz próbuję zreperować tą podłogową, gdyż oprawki ze sznureczkami wymagają wymiany. Chciałem zamontować włoskie oprawki z wyłącznikiem kołyskowym jakie kupiłem w JULI, ale okazały się one kompletną tandeta nie dającą się w żaden sposób rozkręcić, choć siedziałem nad tym kilka godzin.
Edit:
Udało się rozkręcić te paskudne włoskie oprawki (z czym miał problem nawet sprzedawca w JULI), jednak nie bez szkody dla nich. Mimo, że Włochy zawsze kojarzyły mi się ze znakomitymi wyrobami oświetleniowymi, te oprawki akurat w niczym nie ustępują chińskiemu dziadostwu, są wykonane z kruchego tworzywa. Teraz chyba wszystko takie, bez względu na kraj pochodzenia. Zamontowałem je co prawda do oprawy podłogowej Gerpol, ale jakoś tak mi nieswojo z tym było, więc następnego dnia posiedziałem trochę nad tymi starymi ze sznureczkami - miały w środku mechanizm z mosięznych elementów. Trochę czasu zajęło mi ich zreperowanie - powiedziałbym wręcz zegarmistrzowska robota, ale opłaciło się. Otrzymały nowe sznureczki i wróciły na swoje miejsce.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8330
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Postprzez qba » 16 września 2017, 12:53

Hmmm...
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8330
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Postprzez toomm40 » 17 września 2017, 05:52

dorwałeś jakąś rzadkość , czy to jakaś niekompletna oprawa ? do naprawy ?
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Postprzez qba » 17 września 2017, 15:57

Jedyne co wymaga wymiany to poszycie abażura, bo jest poplamione nie wiem czym, więc zdjąłem. Spróbuję wyprać, ale jak plamy nie zejdą, to trzeba będzie uszyć nowe. Poza tym oprawa w dobrym stanie, choć stała spory czas w garażu.
Obrazek
Oprawa wydaje się dość smukła, ale ma 68,5 cm wysokości, średnica abażura 39 cm u dołu i 29 u góry. Wydawało mi się to zbyt mało, z powodu bliskiej odległości żarówek od materiału - przy zastosowaniu żarówek starego typu z bańką A 60 odległość od abażura wynosi ok 3 cm, ale jednak nie znalazłem żadnej dziury, ani śladu, choć stan jednej z oprawek wskazuje, że świeciło w niej coś mocniejszego niż 60W. Plamy na materiale pochodzą raczej od jakiegoś płynu. Oprawki także inne niż zazwyczaj w tych oprawach.
Po oprawę jechałem ponad 400 km w jedną stronę.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8330
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Postprzez slaweklampy » 17 września 2017, 17:42

Abażury z tego okresu produkcji zwykle są zrobione z włókien syntetycznych, więc można by spróbować wyprać chemicznie.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: [qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Postprzez toomm40 » 17 września 2017, 19:46

qba napisał(a):Po oprawę jechałem ponad 400 km w jedną stronę.


daleko :shock:
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [qba] Oprawa PPZ Gerpol typ GER 1A, 2x60W

Postprzez qba » 17 września 2017, 20:28

slaweklampy napisał(a):Abażury z tego okresu produkcji zwykle są zrobione z włókien syntetycznych, więc można by spróbować wyprać chemicznie.

Abażur jest wykonany ze stylonu, jak się okazało pomogło wypranie w 90 stopniach. Znikły plamy, ale odczepiły się te ozdobne taśmy, zresztą nie wiem, czy one były fabrycznie, czy zostały doszyte przez poprzednich właścicieli.
Obrazek
Obrazek
toomm40 napisał(a):
qba napisał(a):Po oprawę jechałem ponad 400 km w jedną stronę.


daleko :shock:
Tak, daleko. Nie pierwsza to zresztą moja oprawa, po którą jechałem taki kawał. Jednak to na tyle rzadki egzemplarz, że wcale nie martwi mnie fakt, że za podróż zapłaciłem więcej niż za samą oprawę.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8330
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron