[qba] Oprawy podłogowe Polam - Radom

Wasze oprawy oświetleniowe

[qba] Oprawy podłogowe Polam - Radom

Postprzez qba » 22 kwietnia 2016, 18:26

Zakładam wątek o szczególnie od jakiegoś czasu interesujących mnie podłogowych oprawach na dwie żarówki, produkowanych przez Zakłady Sprzętu Oświetleniowego "Polam = Radom" ( wcześniejsza nazwa, przed przystąpieniem do zjednoczenia Polam - Spółdzielnia Elektromechaniczna "Mechanik"). Od pewnego czasu posiadam już taką, pokazywaną niegdyś oprawę
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
To Polam Radom typ 14.P.004, najpewniej z przełomu lat 70 i 80, jedno z pierwszych wydań tych opraw. Żarówki, wkręcane w najpopularniejszy chyba wówczas model oprawki, zaświecane są oddzielnymi sznureczkami. Wczoraj przyjechała do mnie z Miasta Żarówek kolejna oprawa z tej serii. Tym razem jedno z ostatnich wydań, z drugiej połowy lat 80, typ 14.P.054 do dwóch żarówek max 75W. Zasadniczą różnicą są już nowsze modele bakelitowych oprawek ( produkowane zresztą do dziś), oraz, że zamiast sznureczków są włączniki na przewodach do każdej żarówki. Dodatkowo oprawa posiada jeszcze taki sam włącznik na przewodzie zasilającym. Nowsze są także oznaczenia - posiada już znak bezpieczeństwa B. Abażur nie jest oryginalny - otrzymałem ją z dwoma abażurami. Oryginalnym - czerwonym i brązowym. Czerwony jednak wyglądał paskudnie i w pokoju robiło się czerwono jak w burdelu. Zostawiłem sobie z niego jednak stelaż. Z brązowym z kolei jest przyjemne nastrojowe światło i moim zdaniem kolorystycznie lepiej pasuje do oprawy. Oprawa jest bardzo ciężka - waży około 10 kilo, zaś podstawa jest dodatkowo obciążona betonem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Oprawy podłogowe Polam - Radom

Postprzez MercuryFenix » 22 kwietnia 2016, 19:01

Jak ja bardzo uwielbiam klasyczne oświetlenie, tak samo nienawidzę tych opraw domowych, są poprostu brzydkie.
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: [qba] Oprawy podłogowe Polam - Radom

Postprzez Beton » 22 kwietnia 2016, 19:30

Też ich szczerze mówiąc nie znoszę ;) Ale pokaż lepiej tego kosmosa.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [qba] Oprawy podłogowe Polam - Radom

Postprzez qba » 22 kwietnia 2016, 19:48

Kosmosa już pokazywałem w wątku o instrumentach muzycznych. A mi się zawsze one podobały, choć to taki babciowaty styl: drewno + abażur z frędzelkami. Moi rodzice też tego stylu nie znosili, uważali za dziadowski i nie chcieli mi w takim stylu oprawy przed laty do pokoju kupić. Radomskie oprawy właśnie kilka lat temu zaciekawiły mnie, właśnie ze względu na charakterystyczny montaż oprawek żarówek. W Polsce ten patent nie był zbyt popularny, najczęściej podłogowe oprawy miały tradycyjnie jedną żarówkę do góry, inne rozwiązania trafiały się sporadycznie. Zaś pośród zachodnich opraw z byłego DDR i nie tylko niemal wszystkie duże oprawy podłogowe posiadały gniazda do dwóch żarówek.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Oprawy podłogowe Polam - Radom

Postprzez qba » 15 maja 2016, 11:39

W katalogu WEMA SWW na 1978r mamy taką oto oprawę:
Obrazek
Od niedawna mam taką samą w kolekcji. To chyba pierwsze wydanie dwużarówkowych opraw Polam Radom, jeszcze o starym oznaczeniu typ 778. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich jest przeznaczona do dwóch żarówek 60W. Oprawa jak na około 40 lat ( pojawiły się na rynku w 1976r) jest w niemal doskonałym stanie. Mosiądzowana rurka nośna, oryginalny abażur z dobrego jakościowo materiału nie jest zniszczony, ani poplamiony. Po oprawę pojechałem do Wrocławia i jak się okazało do odbioru była w kamienicy, gdzie dawniej kręcono Kiepskich. Nawet usłyszałem od właścicielki kilka anegdot na temat czasów, gdy powstawał tam serial i o ciągłych pielgrzymkach fanów serialu do kamienicy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Oprawy podłogowe Polam - Radom

Postprzez slaweklampy » 15 maja 2016, 12:13

Witam

Znak bezpieczeństwa "B" pojawił się w latach 80.

Zastosowano ciężką podstawę aby zapewnić stabilność. Równie dobrze można zastosować trójnóg.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: [qba] Oprawy podłogowe Polam - Radom

Postprzez qba » 12 maja 2017, 15:39

No i kolejna oprawa Polam Radom jest u mnie (juz czwarta). I podobnie jak w poprzednich przypadkach przywiozłem ja sobie z daleka.
Obrazek
To chyba mój ulubiony typ, jeśli chodzi o wzór słupa. (byly też w odcieniu jaśniejszego drewna). Dziesięć toczonych oddzielnych elementów przedzielonych stalowymi krążkami, bardzo ciężka i stabilna podstawa.
charakterystyczny dla radomskich opraw dwójnik ze sznureczkami (jeden się trochę zacina). Jakiś czas temu odkryłem, ze owe dwójniki można także było kupić samodzielnie i zamontować do dowolnej oprawy podłogowej.
Obrazek
Obrazek
Typ 14 - P - 040, tak jak w innych oprawach (za wyjatkiem typu 772) do dwóch żarówek 75 W. Co ciekawe wyszczególnione jest, ze zalecane są matowe.
Obrazek
W akcji:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Abażur dość mocno tłumi światło, mimo to żarówki są przez niego widoczne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Oprawy podłogowe Polam - Radom

Postprzez toomm40 » 12 maja 2017, 15:45

fajna, tego typu oprawy na dwie żarówki włączane osobno za pomocą sznurków są cały czas bardzo popularne, do niedawna miałem tez taka w domu, ale miała metalową rurę .
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [qba] Oprawy podłogowe Polam - Radom

Postprzez qba » 12 maja 2017, 16:05

toomm40 napisał(a):fajna, tego typu oprawy na dwie żarówki włączane osobno za pomocą sznurków są cały czas bardzo popularne, do niedawna miałem tez taka w domu, ale miała metalową rurę .

Zwlaszcza te sprowadzane z zachodu - zarówno w nowoczesnym jak i klasycznym wykonaniu. Taka jak ta Twoja również mam, ale z pomarańczowym abażurem. Wygodny jest ten patent ze sznureczkami. Nie trzeba się schylać i szukać włącznika po podłodze. Miałem kiedyś niemiecką oprawę, gdzie jeden sznurek zapalał po kolei dwie żarówki - był to taki jeden moduł z dwoma gniazdami E - 27 i działało to na zasadzie 0 - 1 - 2 - 1 - 0.
OPraw podłogowych Polam Radom bylo mnostwo typow - sam naliczylem sie kilkunastu wersji wykonania slupa. Moja ma oznaczenie 040, czyli zapewne jest to czterdziesty model oprawy podłogowej produkowany przez Polam Radom. Wliczały się w tą chronologie jednak również i innego typu oprawy (m. in nastawne, z gazetnikami, jak u Kiepskich w salonie)
Najczęstsza byłą ta wersja (nie znam jeszcze jej oznaczenia):
Obrazek
Taka oprawa stoi tez na witrynie knajpy "Meta seta galareta" na rynku w Poznaniu.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Oprawy podłogowe Polam - Radom

Postprzez Utilizer » 12 maja 2017, 20:35

Masakra, ale do takich starszych klimatów pasują :)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6574
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Następna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości