[Lampa] ORZ 6 oo

Wasze oprawy oświetleniowe

[Lampa] ORZ 6 oo

Postprzez Lampa » 7 maja 2016, 17:07

Witam wszystkich, zarejestrowałem się tutaj aby pokazać remont oprawy ORZ 6, która czekała na mnie 50 lat :lol:
Tabliczka znamionowa jest prawie nieczytelna ale rocznik udało się mi rozszyfrować 66...
Biorąc pod uwagę rok produkcji i to że jest to wersja stalowa stan jej uważam za bardzo dobry (przeważnie oprawy tego typu są już całe zardzewiałe i często przerdzewiałe na wylot). Początkowo kiedy ją obserwowałem z daleka myślałem że jest to wersja ORZ7, ale jak znalazłem się pod słupem zrobiłem wielkie gały jak zobaczyłem oprawkę zamontowaną do góry nogami z LRFem 250W rocznik 79.
Trochę latania było żeby załatwić to legalnie, ale się udało...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lampa
 

Re: [Lampa] ORZ 6 oo

Postprzez lumix26 » 7 maja 2016, 19:57

Witamy na forum
Oprawa dość w dobrym stanie jest ,fajnie że pierścień cały jest,domyślam się ze osprzęt w środku oryginalny jest ?
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Lampa] ORZ 6 oo

Postprzez Whites86 » 7 maja 2016, 20:12

widać zbyt długo to ona nie poświeciła
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Lampa] ORZ 6 oo

Postprzez PKPENK » 7 maja 2016, 21:20

Wspaniała sztuka.
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1127
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: [Lampa] ORZ 6 oo

Postprzez Utilizer » 7 maja 2016, 22:33

Stan zaskakująco dobry jak na oprawę która za bardzo nie była używana :P
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Lampa] ORZ 6 oo

Postprzez MercuryFenix » 7 maja 2016, 22:40

Witamy witamy :)
Cholera...
No ja się nie mogę doczekać co z nią zrobisz !
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: [Lampa] ORZ 6 oo

Postprzez Lampa » 8 maja 2016, 12:06

lumix26 napisał(a):Oprawa dość w dobrym stanie jest ,fajnie że pierścień cały jest,domyślam się ze osprzęt w środku oryginalny jest ?

Obrazek

Z tego co się dowiedziałem to lampa nie świeciła od 20lat, ale że działała do samego końca...
Osprzęt jest oryginalny, dławik A24 :) , ale niestety kondensator się rozszczelnił i zalał całą komorę co widać nawet na pierścieniu i dolnej części obudowy przy dziurce ;)
Ciężko to schodziło nawet w gorącej wodzie i dużej ilości ludwika i innych środków, ostatecznie załatwiłem to opalarką którą miejscowo nagrzewałem blachę i szybko ścierałem to szmatką. Miałem cały czas stracha bo nie wiedziałem czy jest to olej mineralny czy PCB, chciałem to sprawdzić pobierając próbkę za pomocą strzykawki z igłą i zapodać ją do słoiczka z wodą (PCB ma ciut większą gęstość niż woda), niestety w postaci płynnej nic tam nie zostało.
Obecnie lampa jest dokładnie rozebrana i trwają prace nad szlifowaniem dolnej i górnej części obudowy. Jest to strasznie żmudna robota i czasochłonna gdyż muszę to zrobić tak aby nie było ani grama rdzy a jednocześnie nie przeszlifować na wylot blachy której grubość jest w okolicach 1mm.
Plan jest taki że oba elementy trafią na ocynk galwaniczny (ogniowo mi odmówili z powodu możliwości deformacji blachy pod wpływem temperatury), mam wstępnie uzgodnione to z jedną firmą ale nie znam kosztów tego zabiegu.
Zobaczymy co z tego wyjdzie...
Lampa
 

Re: [Lampa] ORZ 6 oo

Postprzez Michal » 8 maja 2016, 19:10

Utilizer napisał(a):Stan zaskakująco dobry jak na oprawę która za bardzo nie była używana :P

Bo to jest pewnie łyżka z A 20 z Kożuchowa a nie ZM Mesko. W A 20 były produkowane z blachy ocynkowanej dlatego jest w takim stanie. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: [Lampa] ORZ 6 oo

Postprzez Beton » 8 maja 2016, 19:37

Wejście na forum z grubej rury. Piękna oprawa, to najładniejsza wersja łyżki. Piękny design, taką sam bym chciał mieć, mimo kompletnego braku miejsca.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Lampa] ORZ 6 oo

Postprzez FOX » 9 maja 2016, 09:26

Do usuwania oleju użyj płynu do mycia silników, powinien być dostępny w każdym sklepie motoryzacyjnym. Inne środki typu ludwik są niestety za słabe.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Następna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości