[KaszeL] Oprawa na świetlówki liniowe T5 HE, 2x54W

Wasze oprawy oświetleniowe

[KaszeL] Oprawa na świetlówki liniowe T5 HE, 2x54W

Postprzez KaszeL » 29 grudnia 2007, 16:34

Witam wszystkich serdecznie.

Odgrażałem się jakiś czas temu, że będę wymieniał oświetlenie w swoim pokoju. Koncepcji miałem wiele, ostatecznie stanęło na świetlówkach liniowych T5. Przedstawiam wam zatem oprawy, jakie mam zamiar do tego wykorzystać. Ktoś może zapytać, dlaczego właśnie takie? Otóż dlatego, że trafiły mi się jako nowe za śmieszną cenę 50pln/sztuka wraz z kompletem świetlówek. No, ale może na początek nieco więcej o samych oprawach. Są to lampy firmy Glamox, w wykonaniu na dwie świetlówki liniowe T5 HE o mocy 54W każda. Oprawa została wyposażona w elektroniczny statecznik firmy Tridonic. Na zdjęciach widać świetlówki Philipsa o barwie 840. Niemniej docelowo wymienię je prawdopodobnie albo na 827 albo na 950, w zależności od tego co będę chciał osiągnąć. Całość wykonana jest z modułów, które można w bardzo prosty sposób bez użycia jakichkolwiek narzędzi rozmontować. Całość można rozebrać zasadniczo na 4 elementy. Szynę montażową, część z osprzętem, perforowany odbłyśnik oraz raster.

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Sama część z osprzętem zawiera wszystko, co w zasadzie jest potrzebne do uruchomienia lampy. Na kilku zdjęciach dla skali położyłem świetlówkę F40T12. Podczas pracy, szczególnie świetlówki dość mocno się nagrzewają. Nie mierzyłem temperatury, ale myślę, że osiągają spokojnie 60 stopni. Ciężko je dotknąć w taki sposób, żeby się nie poparzyć. Całość po rozgrzaniu daje sporo światła. Ponad 10000lm na jedną oprawę. Znacznie więcej niż 70W MH, nieco tylko mniej niż 250W LRF. Przy czym moc oprawy nie przekracza 120W. Na ostatnim zdjęciu chciałem pokazać porównanie jasności świetlówek T5 HE do klasycznej T12. Ta ostatnia przy nich ledwie świeci. W sumie kupiłem 4 takie oprawy, zatem przy załączeniu wszystkich w pokoju powinno być wystarczająco jasno, a zarazem bardzo ekonomicznie :)

Obrazek
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa na świetlówki liniowe T5 HE, 2x54W

Postprzez DocBrown » 29 grudnia 2007, 18:26

Całkiem fajna oprawa, widzę, że faktycznie niezła okazja Ci się trafiła, mógłbyś zdradzić nam, w jakim sklepie je kupiłeś :?:
DocBrown
 

Re: Oprawa na świetlówki liniowe T5 HE, 2x54W

Postprzez KaszeL » 30 grudnia 2007, 02:51

Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa na świetlówki liniowe T5 HE, 2x54W

Postprzez rtęciówka » 30 grudnia 2007, 10:05

KaszeL napisał(a):Jasne, http://www.allegro.pl :)

A gdzieżby indziej ;) :D Ale cena faktycznie śmieszna, jakby iść do hurtowni elektrycznej, to by ze 150 zaśpiewali ;)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Oprawa na świetlówki liniowe T5 HE, 2x54W

Postprzez KaszeL » 31 grudnia 2007, 00:09

Myślę, że spokojnie 200-300. 50pln kosztują same świetlówki ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa na świetlówki liniowe T5 HE, 2x54W

Postprzez battery » 31 grudnia 2007, 11:48

Widzę oprawa jest wykonana z siatki takiej jakie są na przodzie kolumn estradowych. Co do świetlówek - one są nowe? Ja bym dał takie same tylko 830 - przyjemniejsza barwa światła. A 865 to już są bardzo zimne i ostre jak dla mnie. Ale jak już dać coś z jednej serii. Potrzebujesz 1 oprawy z ciepłymi lampami to daj 830. Miałeś taką świetlówkę 35W - ona się nadaje? Pasuje na długość? Z tego co widzę sporo jest wataży tych świetlówek.
battery
 

Re: Oprawa na świetlówki liniowe T5 HE, 2x54W

Postprzez KaszeL » 2 stycznia 2008, 01:38

Świetlówki są oczywiście nowe. Świetlówki, które prezentowałem wcześniej, te 35W niestety nie dają się zastosować w tej oprawie. Mają długość ~1.5m, a ta oprawa jest na lampy ~1.2m
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa na świetlówki liniowe T5 HE, 2x54W

Postprzez battery » 2 stycznia 2008, 10:44

Trochę dziwne te TL5. Mniejsza moc a dłuższe. Napewno te co masz 54W są nowe? Czarne końce są widze. Jeśli chodzi o oświetlenie pokoju to ja bym sobie to zrobił tak: dał je w kwadrat jak masz 4szt na środku. I jak masz instalację z podwójnym łącznikiem to jedną pod jeden klawisz i trzy pod drugi. Świetlówki bym w trzech zostawił te co masz a te z czwartej włączanej osobno zamienił na takie same tylko 830.
battery
 

Re: Oprawa na świetlówki liniowe T5 HE, 2x54W

Postprzez andrzejlisek » 2 stycznia 2008, 13:49

Nie lepiej w kwadrat, ale tak, że pod jednym klawiszem są dwie oprawy z tymi świetlówkami, co są, a pod drugim pozostałe oprawy z lampami 830? Oczywiście te same lampy są na przeciwległych bokach.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Oprawa na świetlówki liniowe T5 HE, 2x54W

Postprzez KaszeL » 2 stycznia 2008, 14:47

Na którym zdjęciu widzisz czarne końce? Na pewno są nowe, gdy je dostałem były bialutkie, a przez te kilkanaście godzin faktycznie końce niektórych zdarzyły delikatnie ściemnieć. Zdaje się, że to jest norma w przypadku tych świetlówek.

Odnośnie mocy, to faktycznie panuje małe zamieszanie. Świetlówki T5 mają dwa typoszeregi. High Efficency, oraz High Output. Te pierwsze zapewniają oczywiście możliwie wysoką skuteczność świetlną , do 104lm/W. Świetlówki High Output mają z kolei zapewnić możliwie dużo światła na możliwie małej powierzchni. I tam, mamy następujące moce (długości w mm podaje w nawiasach)

T5 HO - 80W (1449mm), 54W (1149mm), 39W (849mm), 24W (549mm)
T5 HE - 35W (1449mm), 28W (1149mm), 21W (849mm), 14W (549mm)

Do tego dochodzi jeszcze jedna świetlówka HO 49W i długości 1449mm, można się pogubić. Niemniej właśnie dlatego moje 35W HE nie pasują do opraw 54W HO.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości