[Lampa] trup OŻk

Wasze oprawy oświetleniowe

[Lampa] trup OŻk

Postprzez Lampa » 28 czerwca 2017, 14:25

Jakiś rok temu wypatrzyłem oprawę OŻk. Miałem zamiar spróbować ją pozyskać ale odkładałem to w czasie. Ponad miesiąc temu zostałem zdopingowany przez naszego kolegą Filipa żeby ją zdobyć. Zacząłem od czasu do czasu kursować tam pod bramę posesji żeby zagadać właściciela w celu otrzymania zgody, niestety nigdy nie mogłem nikogo zastać, a brama była zamknięta, dzwonienie w dzwonek też nie skutkowało.
W ostatnim czasie miałem dużo roboty i nie miałem czasu ani głowy do załatwiania opraw, ale wpadłem na pomysł żeby wsadzić w bramę kartkę z prośba o kontakt ze mną i miałem to zrobić już w tamtym tygodniu ale jak zwykle nie udało się.
Dzisiaj jadąc tamtędy na robotę liczyłem że może w końcu kogoś tam zastanę, ale doznałem szoku widząc kupę gruzu w miejscu budynku na którym niegdyś zamontowana była OŻk.
Jeszcze jakieś 2 tygodnie temu byłem tam i wszystko było na swoim miejscu.
Wściekły wybiegłem z samochodu pod bramę patrząc z niedowierzaniem że to ku...a naprawdę się stało, w dupie miałem że to czyjaś posiadłość wlazłem tam (odziwo brama nie była zakluczona) i zacząłem przebierać gruz i znalazłem to widoczne jest na zdjęciach...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lampa
 

Postprzez Utilizer » 28 czerwca 2017, 14:59

Cóż raczej było widać że budynki opuszczone już... Korpus wygląda ok, a talerzyk chcesz dorobić? Ja bym tego nie brał w takim stanie :)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Lampa] trup OŻk

Postprzez Lampa » 28 czerwca 2017, 20:33

Utilizer napisał(a):Cóż raczej było widać że budynki opuszczone już... Korpus wygląda ok, a talerzyk chcesz dorobić? Ja bym tego nie brał w takim stanie :)

Jak byłem tam jakiś czas temu to wisiało pranie i stał samochód więc teren nie był opuszczony.
Nie myślę o tym co chcę z tym zrobić bo nie mam teraz kompletnie czasu na odnawianie opraw, ale jest możliwość żeby zbudować replikę takiego tależyka.
Ty byś tego nie brał a ja wolałem żeby sobie to leżało u mnie a nie w gruzie czy gdzieś na złomie, w końcu to elementy od OŻk a nie OUR125 którą sam w 2004 roku wyniosłem na złom żeby ją przetopili na coś bardziej pożytecznego :twisted:
Lampa
 

Re: [Lampa] trup OŻk

Postprzez Lampka » 28 czerwca 2017, 23:57

Dobrze, że odnalazłeś te resztki, zawsze da się z tym coś mądrego zrobić :) Ciekawe, z kiedy może być ta oprawa - oprawka E40 wyglada na zwykłą z lat 70-80, czyżby była wymieniana?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampa] trup OŻk

Postprzez Pablo » 29 czerwca 2017, 21:53

Na pewno, skoro to OŻk-1 to musi mieć E27, ale niech Filip potwierdzi :)
Pablo
 

Re: [Lampa] trup OŻk

Postprzez Lampa » 29 czerwca 2017, 23:11

Pablo napisał(a):Na pewno, skoro to OŻk-1 to musi mieć E27, ale niech Filip potwierdzi :)

To jest dwójka...
Lampa
 

Re: [Lampa] trup OŻk

Postprzez Pablo » 29 czerwca 2017, 23:14

Lampa napisał(a):
Pablo napisał(a):Na pewno, skoro to OŻk-1 to musi mieć E27, ale niech Filip potwierdzi :)

To jest dwójka...

A gdzie ten dzyndaj u góry?
Pablo
 

Re: [Lampa] trup OŻk

Postprzez Lampa » 29 czerwca 2017, 23:24

Nie wiem o co dokładnie Tobie chodzi, ale jedynka nie ma tej "czapki" u góry a tutaj jest.
Lampa
 

Re: [Lampa] trup OŻk

Postprzez Pablo » 30 czerwca 2017, 14:51

Dobra, już ok. Źle zinterpretowałem tą czapkę u góry. Bo jedne OŻk-2 mają jakby nałożoną czapkę na dzwonek, a niektóre jeszcze takie coś u góry do zawieszenia. Ale to chyba nie jest fabryczne wykonanie?
Obrazek
Photo by Filip
Pablo
 

Re: [Lampa] trup OŻk

Postprzez MRP200 » 30 czerwca 2017, 21:43

Większość opraw serii OŻ fabrycznie przystosowane były do dwóch wersji mocowań:
- do nakręcania - standardowo wyposażone w mufkę z gwintem hydraulicznym 3/8"
- do zawieszania.
Mocowanie do zawieszenia zaznaczone w kółku na fotce powyżej jest oryginalne. Natomiast część opraw ma proste zawiesie wykonane metodą warsztatową.
Od tej reguły były oczywiście wyjątki, bo oprawa OŻa mocowana była jedynie jako nakręcana.
Podobne sposoby mocowań występowały w odpowiednikach opraw serii OB, które korpus miały w całości wykonany z tłoczonej blachy.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp


Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości