[DarekG] Elgo OKPWm 2x20

Wasze oprawy oświetleniowe

[DarekG] Elgo OKPWm 2x20

Postprzez DarekG » 10 stycznia 2018, 00:12

Wczoraj zdobyłem kolejną oprawę do kolekcji tym razem wewnętrzną. Świetlówkowiec Elgo który chyba każdy zna. Wersja na dwie świetlówki 20W. Rok produkcji 1995. Zdobyta przy wymianie w jednym urzędzie na nowego plafona LED. Dość mało używana bo wisiała w takim schowku i zachowała się w bardzo dobrym stanie. Jest tylko lekko pomazana farba po malowaniu sufitu oraz minimalne pęknięcie klosza w rogu. Dodatkowo dostałem do niej trzy świetlówki Piła 20W. Jedna chyba z 97 roku, a dwie pozostałe z 98 ale niech się wypowie specjalista Lampka ;) Oto fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: [DarekG] Elgo OKPWm 2x20

Postprzez JeD » 10 stycznia 2018, 00:37

Świetna jest :!: :D
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [DarekG] Elgo OKPWm 2x20

Postprzez DarekG » 10 stycznia 2018, 12:09

JeD napisał(a):Świetna jest :!: :D


Dzięki, też ją lubię :lol:
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

[DarekG] Elgo OKPWm 2x20

Postprzez Farel03 » 10 stycznia 2018, 14:41

I to mi wygląda na jej lepszą wersję. Ta nie ma żółknącego klosza
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [DarekG] Elgo OKPWm 2x20

Postprzez FOX » 11 stycznia 2018, 01:05

Farel03 napisał(a):I to mi wygląda na jej lepszą wersję. Ta nie ma żółknącego klosza


Przeciwnie to była zdecydowanie gorsza wersja różniąca się oprawkami. Od połowy lat 90 stosowano w nich kanciate oprawki identyczne jakie występowały w OWFach. Ich największą wadą było mocowanie do metalowej obudowy przy pomocy łamliwych zatrzasków wykonanych z twardego plastiku który jeszcze bardziej lubił się kruszyć od działania UV i temperatury. Do tego jeszcze dochodził ciężko pracujący mechanizm i przy wymianie świetlówki często okazywało się że trzeba zakupić nowe oprawki .
Klosz raczej przez okres produkcji był jednakowy i żółknięcie zależało od przebiegu pracy samej oprawy.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Postprzez Farel03 » 11 stycznia 2018, 01:26

Dla mnie w oprawie zdecydowanie bardziej liczy się klosz i jego mocowanie. Jeżeli klosz jest dobry i tak samo jego mocowanie, to sama oprawa już (przynajmniej dla mnie) nie może być zła.

Oprawki to owszem porażka. W OWFach to samo. Wymiana rury w takim pracującym kilka godzin dziennie pod rząd przez cały tydzień z reguły oznacza również wymianę oprawek

Wersje z bez białych boków klosza widywałem pożółe albo zbielałe. Wersje z paskami przeciwnie. Może dlatego, że wersja z paskami jest nieco młodsza ?

Z resztą klosz w OPK jest robiony z tego samego materiału, a z tego, co mówił mi konserwator szkolny, klosze w niektórych źółkły szybciej niż u innych. Tutaj może być podbna sytuacja
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re:

Postprzez FOX » 11 stycznia 2018, 16:31

Farel03 napisał(a):Dla mnie w oprawie zdecydowanie bardziej liczy się klosz i jego mocowanie. Jeżeli klosz jest dobry i tak samo jego mocowanie, to sama oprawa już (przynajmniej dla mnie) nie może być zła.

Oprawki to owszem porażka. W OWFach to samo. Wymiana rury w takim pracującym kilka godzin dziennie pod rząd przez cały tydzień z reguły oznacza również wymianę oprawek

Wersje z bez białych boków klosza widywałem pożółe albo zbielałe. Wersje z paskami przeciwnie. Może dlatego, że wersja z paskami jest nieco młodsza ?

Z resztą klosz w OPK jest robiony z tego samego materiału, a z tego, co mówił mi konserwator szkolny, klosze w niektórych źółkły szybciej niż u innych. Tutaj może być podbna sytuacja


Tak tylko na co komu klosz w momencie gdy połamią się oprawki i nie będzie można wkręcić nowych świetlówek ?
Żółknięcie kloszy w OKPWMach zależało od intensywności użytkowania samej oprawy niezależnie od wersji czy roku produkcji.
W przypadku boków była to loteria i czasem w jednym pomieszczeniu gdzie wisiało 20 opraw z tego samego rocznika cześć miała boki w idealnym stanie a drugą część w tragicznym mimo zastosowania identycznego materiału. Zdarzały się również OKPWMy z bokami wykonanymi z bardziej elastycznego tworzywa które nie żółkło i nie pękało.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Postprzez Farel03 » 11 stycznia 2018, 20:16

Ponieważ oprawki można wymienić. W większyści przypadków (akurat patent Elgo jezt beznadziejny i tutaj nie ma bezpośredniego zamiennika) można założyć oprawki współczesnej produkcjj (np. firmy DJP)

W szkole widzialem dwa OPKWmy 2x20 działające na jednym odwodzie (niestey nie wiem, czy 24/7 czy tylko przez okreśny czas w ciągu dnia). Oprawa z białymi bokami klosza nie ma wyżółceń od świetlówek, w przeciwieństwie do tej z jednolitym kloszem
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re:

Postprzez FOX » 11 stycznia 2018, 20:35

Farel03 napisał(a):Ponieważ oprawki można wymienić. W większyści przypadków (akurat patent Elgo jezt beznadziejny i tutaj nie ma bezpośredniego zamiennika) można założyć oprawki współczesnej produkcjj (np. firmy DJP)

W szkole widzialem dwa OPKWmy 2x20 działające na jednym odwodzie (niestey nie wiem, czy 24/7 czy tylko przez okreśny czas w ciągu dnia). Oprawa z białymi bokami klosza nie ma wyżółceń od świetlówek, w przeciwieństwie do tej z jednolitym kloszem


Oprawki można wymienić tak samo jak klosz, problem zaczyna się w momencie gdy obie rzeczy znikną z magazynów i pozostanie wymiana oprawy.
Mylisz OKPWM i OKW to dwie różne oprawy mimo że wygladają podobnie różnią się budową i wymiarami.
OKPWM występowały jedynie w wersji z mlecznym kloszem oraz pryzmatycznym posiadającym mleczne boki.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Postprzez Farel03 » 11 stycznia 2018, 20:44

Faktycznie. Nie rozróżniałem tych opraw

Sprzedają jeszcze klosze do OKW i OPKWm ?
Oprawki G13 (np. od DJP) są nadal produkowane, więc ich nie zabraknie
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości