[steiner] Moje oprawy

Wasze oprawy oświetleniowe

[steiner] Moje oprawy

Postprzez steiner » 9 sierpnia 2021, 20:53

Oprawa ORZ-1A jest w bardzo dobrym stanie i nigdy nie była na dworze. Pracował w lokomotywowni aż do jej zamknięcia. Jednak powłoka została uszkodzona, a oprawa przemalowano srebrną farbą. Usunąłem więc całą powłokę pistoletem na gorące powietrze i szpachelką, a następnie pomalowałem farbą młotkową.
Obrazek
Odbłyśniki były w doskonałym stanie i jedyne, co musiałem zrobić, to odnowić lakier w komorze lampy.
Obrazek
Oprawa została wyprodukowana w 1966 roku przez fabrykę A20
Obrazek
Dławik został wyprodukowany przez fabrykę A24
Obrazek
Obrazek
Z TESLA RVL-X 250W 1981 roku
Obrazek
Avatar użytkownika
steiner
 
Posty: 78
Dołączył(a): 22 grudnia 2011, 11:11
Lokalizacja: Rosja, Moskwa

Re: [steiner] Moje oprawy

Postprzez Elektroservice » 9 sierpnia 2021, 21:24

Moim zdaniem to jest zwykła ORZ1 :) To na końcu oznaczenia to dwie rysy które zbiegiem okoliczności przypominają "A". Widać wyraźnie, że odbiega to "A" wyglądem od reszty nabitego napisu.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [steiner] Moje oprawy

Postprzez steiner » 9 sierpnia 2021, 23:34

Jeśli zwrócicie uwagę, tu też jest litera A. Nie sądzę, że to przypadek.
Avatar użytkownika
steiner
 
Posty: 78
Dołączył(a): 22 grudnia 2011, 11:11
Lokalizacja: Rosja, Moskwa

Re: [steiner] Moje oprawy

Postprzez steiner » 10 sierpnia 2021, 10:24

Kolejnym klasykiem jest oprawa ORZ-7 pierwszej wersji wyprodukowana przez firmę MESKO w 1967 roku. Nawet jeśli w latach 60-tych tego typu lampy były szeroko rozpowszechnione w ZSRR, do tej pory praktycznie nie zostały już żadne. A to teraz niezwykle rzadkie urządzenie. Miałem szczęście, że go znalazłem, choć w dość smutnym stanie. Nie pozostała na nim żadna farba. Pomimo tego, że oryginalny żelazny korpus był dobrze ocynkowany ogniowo, powłoka cynkowa została prawie zniszczona przez czas i naturę. Musiałem dużo pracować szlifierką z tarczą koralową, a następnie zagruntować i pomalować. Nie jestem pewien, czy te światła były pierwotnie pomalowane na srebrno. Może powinienem był użyć farby do młotków. Wyczyściłem i wypolerowałem odbłyśnik (bez malowania). Tabliczka znamionowa została odrestaurowana na podstawie zniszczonego oryginału, a także różnych fotografii. Nie wykluczam w nim nieścisłości, jednak biorąc pod uwagę różnorodność opcji, zdecydowałem się na tę opcję. Rok wydania i numer odpowiadają oryginałowi. Styropianowa rama została podzielona na kilka części. Musiałem spróbować go przywrócić. Widoczne są punkty klejenia poszczególnych części. Kondensator stał się bezużyteczny i został zastąpiony podobnym z 1966 roku. Kolejnym klasykiem jest lampa ORZ-7 pierwszej wersji wyprodukowana przez firmę MESKO w 1967 roku. Nawet jeśli w latach 60. tego typu lampy były szeroko rozpowszechnione w ZSRR, do tej pory praktycznie nie ma już żadnych. A to teraz niezwykle rzadka lampa. Miałem szczęście, że go znalazłem, choć w dość smutnym stanie. Nie pozostała na nim żadna farba. Pomimo tego, że oryginalny żelazny korpus był dobrze ocynkowany ogniowo, powłoka cynkowa została prawie zniszczona przez czas i naturę. Musiałem dużo pracować szlifierką z tarczą koralową, a następnie zagruntować i pomalować. Nie jestem pewien, czy te światła były pierwotnie pomalowane na srebrno. Może powinienem był użyć farby do młotków. Tabliczka znamionowa została odrestaurowana na podstawie uszkodzonego oryginału, a także różnych fotografii. Nie wykluczam w nim nieścisłości, jednak biorąc pod uwagę różnorodność opcji, zdecydowałem się na tę opcję. Rok wydania i numer odpowiadają oryginałowi. Styropianowa rama została podzielona na kilka części. Musiałem spróbować go przywrócić. Widoczne są punkty klejenia poszczególnych części. Kondensator stał się bezużyteczny i został zastąpiony podobnym z 1966 roku.
Trochę zdjęć...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
steiner
 
Posty: 78
Dołączył(a): 22 grudnia 2011, 11:11
Lokalizacja: Rosja, Moskwa

Re: [steiner] Moje oprawy

Postprzez AsXSn » 10 sierpnia 2021, 11:14

Pięknie odnowiona :)
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1064
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: [steiner] Moje oprawy

Postprzez Lampa » 10 sierpnia 2021, 22:34

Przepiękne klasyki, nareszcie można oko nacieszyć, bo przez ostatnie miesiące był sam plastik i kompozyt...
Świetna robota, szczególnie ta łyżka na którą można patrzeć i patrzeć :)
Jeśli to nie problem z chęcią zobaczył bym zdjęcie samej tabliczki znamionowej.
Lampa
 

Re: [steiner] Moje oprawy

Postprzez steiner » 17 sierpnia 2021, 20:27

Przez długi czas miałem oprawa OURP-250. A teraz nadeszła kolej, aby go odnowić. Tak to wyglądało przed renowacją
Obrazek

Całkowicie go rozebrałem i oczyściłem ze starej farby, którą malowano rękodziełem. Następnie pokryłem go podkładem i srebrną emalią.
Obrazek

Wątpiłem, czy w ogóle trzeba go malować, czy wystarczyło go wypolerować. Ale sądząc po tym, że pod farbą do rękodzieła wyraźnie znajdował się fabryczny podkład, a także na podstawie różnych zdjęć tej oprawy, mimo wszystko postanowiłem ją pomalować.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tabliczka znamionowa była całkowicie pokryta farbą, jednak aceton i pędzel pomogły ją wyczyścić bez uszkodzeń. Mimo to tabliczka znamionowa została uszkodzona miejscami przez korozję. Rok wydania, nie mogłem określić dokładnie - 1976 lub 1978. Ale dławik i kondensator mają datę 1974.
Obrazek

Z lampą rtęciową
Obrazek

Niestety nie ma klosza i urządzenia do mocowania na kablu.
Avatar użytkownika
steiner
 
Posty: 78
Dołączył(a): 22 grudnia 2011, 11:11
Lokalizacja: Rosja, Moskwa

Re: [steiner] Moje oprawy

Postprzez TheUNITRA727 » 18 sierpnia 2021, 15:48

rocznik 76. gratuluję tak ładnie odrestaurowanej oprawy :)
lubie oprawy uliczne. tyle mam do powiedzenia :]
TheUNITRA727
 
Posty: 45
Dołączył(a): 5 grudnia 2018, 08:26

Re: [steiner] Moje oprawy

Postprzez steiner » 19 sierpnia 2021, 10:41

TheUNITRA727 napisał(a):rocznik 76. gratuluję tak ładnie odrestaurowanej oprawy :)

Dziękuję. Będę kontynuował.
Avatar użytkownika
steiner
 
Posty: 78
Dołączył(a): 22 grudnia 2011, 11:11
Lokalizacja: Rosja, Moskwa

Re: [steiner] Moje oprawy

Postprzez steiner » 19 sierpnia 2021, 10:44

Piękna oprawa parkowa OCP-125. Wraz z oprawami radzieckimi bardzo często spotykano go w ZSRR w latach 80-tych. Oprawa została wyprodukowana w 1988 roku. Nigdy nie była używana.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z LRF

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
steiner
 
Posty: 78
Dołączył(a): 22 grudnia 2011, 11:11
Lokalizacja: Rosja, Moskwa

Następna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości