[Olav] moja kolekcja

Wasze źródła światła

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Lampka » 5 grudnia 2021, 01:46

Dzięki ;) Podobieństwo do lamp Philipsa jest możliwe, jako że Philips udzielił wsparcia i technologii polskim zakładom przy uruchomieniu produkcji lamp rtęciowych wysokoprężnych, podobnie jak wcześniej miało to miejsce ze świetlówkami liniowymi. Tak samo wczesne świetlówki Telam (w okresie 1957-59) miały trzonki albo importowane wprost od Philipsa, albo wytwarzane u nas na kopiach maszyn Philipsa. Jedyna różnica polegała na tym, że w tamtym czasie świetlówki Philipsa miały trzonki mosiężne, a wersje tych trzonków stosowane w świetlówkach Telam były koloru srebrnego.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

[Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 14 grudnia 2021, 05:38

Witam Kolegów,

jest dodatek. Dane techniczne lamp Mix F i Mix Eu:

Obrazek


Pozdrawiam

Olav
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 28 czerwca 2022, 06:11

Każdy zna to doświadczenie:
Szukasz czegoś w pudełku pełnym lamp i nie możesz tego znaleźć.
Za to znajduję coś innego. Coś, o czym nie wiedziałem.
Ta lampa znajdowała się na samym dole skrzyni z lampami mieszanymi o mocy 250W z późnych lat 70.
Kupiłem karton pełen tych lamp bardzo tanio, ale nigdy nie sprawdzałem wszystkich lamp. A więc wielka niespodzianka.
Lampa LRF 250 została wyprodukowana w sierpniu 1965 roku przez firmę TELAM w Warszawie.
Jest to nadal pierwsza konstrukcja ze szklanym wewnętrznym zatopionym uchwytem do mocowania konstrukcji nośnej jarznika, tak jak w przypadku PHILIPS.
Luminofor prawdopodobnie ortofosforanowy.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Było już kilka odpowiedzi na pytanie: kiedy wyprodukowano pierwsze lampy rtęciowe w Polsce po 1945 roku?
Kolega OUKS 340 odpowiedział, że pierwsze lampy rtęciowe o mocy 250W zostały wyprodukowane w Warszawie w 1961 roku na licencji PHILIPS.

Kolega Trojmiejski napisał do mnie wiadomość informując, że najpierw tylko lampy 250W były produkowane przez TELAM.
Pozostałe lampy rtęciowe, np. 80W itd. , weszły później do produkcji.

Odpowiedzi na dalsze pytania będą trudne do znalezienia: czy PHILIPS sprzedał nowe maszyny ówczesnemu zakładowi TELAM do produkcji w tamtym czasie?
To moje przypuszczenia, ale nie mam dowodu czy potwierdzenia.
Lampy rtęciowe PHILIPS i TELAM / POLAM z lat 60-tych i 70-tych wyglądają bardzo podobnie,niemalże tak samo.


Ogromne podziękowania dla Tomasza za tłumaczenie.
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez toomm40 » 28 czerwca 2022, 08:32

Olav napisał(a):
Odpowiedzi na dalsze pytania będą trudne do znalezienia: czy PHILIPS sprzedał nowe maszyny ówczesnemu zakładowi TELAM do produkcji w tamtym czasie?
To moje przypuszczenia, ale nie mam dowodu czy potwierdzenia.
Lampy rtęciowe PHILIPS i TELAM / POLAM z lat 60-tych i 70-tych wyglądają bardzo podobnie,niemalże tak samo.


Bardzo ładna lampa,gratulujemy znaleziska!

Telam z pewnością kooperował z Philipsem, ponieważ bardzo stare świetlówki Telamu posiadały mosiężne trzonki
i elektrody Philipsa.Prawdopodobnie produkcja odbywała się na licencji Philipsa w początkowym okresie(lata 40-ste i 50-te) co mogło skutkować wyposażeniem polskich fabryk w maszyny i podzespoły należące do korporacji Philips.
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez latarnik » 2 lipca 2022, 21:44

Zapewne jedna z niewielu do dziś zachowanych pierwszych polskich (wyprodukowanych w Polsce) lamp rtęciowych - super znalezisko ;)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Lampka » 6 lipca 2022, 08:18

Rok 1965 to już kilka lat po wprowadzeniu pierwszych rtęciówek do produkcji w Polsce. Rzeczywiście uruchomienie produkcji - podobnie jak w przypadku świetlówek - odbywało się we współpracy z Philipsem, na komponentach i podzespołach, które z początku nie różniły się zbytnio od tych stosowanych przez Philipsa. Pierwsze rtęciówki ponoć powstały nieco wcześniej, około 1959-1960r, natomiast na początku lat 60-tych zaczęły być one produkowane na coraz większą skalę, również około 1960r weszły do produkcji pierwsze modele opraw na rtęć, choćby początkowe wersje ORZ. Jeżeli numery opraw były chronologiczne, to ORZ-1 mogła być pierwszą taką oprawą, ale raczej zakładam, że ORZ-1, 2, 3 i 4 weszły w tym samym bądź podobnym czasie do produkcji seryjnej.

Swoją drogą ciekawe odkrycie z tym mocowaniem jarznika, nie wiedziałem że tak długo wykonywano je w tej technologii. Mam rtęciówkę 250W z grudnia 1962r, która również ma tak wykonane mocowanie, w dodatku nadruk jest umieszczony na górze bańki:

Obrazek
Obrazek

Dla przypomnienia - świetlówka Telam 20W z trzonkami Philipsa z 1957r:

Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 9 lipca 2022, 11:24

Wielkie dzięki za odpowiedź. Bardzo dobrze, że są jeszcze niektóre z tych lamp. Twoja lampa prawdopodobnie też jest od pierwszej produkcji w Warszawie. Bardzo dobrze: nadal działa.

Pokazuję reklamę firmy PHILIPS z 1960 roku dla lamp typu HPL-N.
Rysunek bardzo dobrze pokazuje konstrukcję wewnętrzną.
Ten projekt był identyczny w modelach MAZDA, PHILIPS i TELAM.

Obrazek
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

[Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 24 lipca 2022, 13:18

Witam kolegów z Polski,

Lampa Polam LRF Eu 80W wyprodukowana w czerwcu 1971 roku. Oznaczenie "Eu"oznacza luminofor z zawartością Itru , wanadu i dodatkowo Europium.

Obrazek

To jest najstarsza polska lampa którą do tej pory widziałem ze znaczkiem "Eu". Karta gwarancyjna lampy jest oznaczona jako Telam i widnieje na niej stempel "E".


Obrazek

Czy ta litera "E" oznacza właśnie Europium ,czy to raczej znaczy, że lampa przeznaczona była na eksport ? Czy na innych lampach też widniał taki stempel"E"?


Pozdrawiam

Olav
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Kuba123 » 24 lipca 2022, 22:54

Ostatnio zdobyłem podobną lampę, jednak jest to wersja ze zwykłym luminoforem, zarówno lampa jak i karta gwarancyjna nie posiadają żadnych dodatkowych oznaczeń.

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

[Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 27 lipca 2022, 04:35

Witaj Kuba,
Dziękuję za odpowiedź i zdjęcia.

Obrazek

Porównałem 2 lampy rtęciowe 80W: LRF oraz LRF Eu,obie lampy zostały wyprodukowane w 1971 roku i są nieużywane.
Różnice w jakości barwy światła są dobrze widoczne.Lampa z prawej strony ma więcej czerwonego zafarbu zaś lampa z lewej ma więcej zielonego.
Lampa LRF Eu posiada luminofor itrowo-wanadowy.Moje pytanie:jaki zatem luminofor posiada lampa LRF 80W ? Fluoro-germanowy czy może ortofosforanowy?


Obrazek

Dziwna/zastanawiająca jest również wartość ilości światła na karcie gwarancyjnej;2750 lm.
Katalog Opraw Oświetleniowych 33J z roku 1971 zawiera tabele, z której wynika,że ilość światła dla lampy LRF 80W to 2950 lm.
Być może wartości na kartach gwarancyjnych były nieaktualne, albo karty były nieco starsze,niż lampy.
Na stemplowaniu lamp widać też litery "A" lub "B". Co one oznaczają?

Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam

Olav
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości