[Olav] moja kolekcja

Wasze źródła światła

[Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 27 grudnia 2022, 12:59

Lampa Osram Ultra-Vitalux,wyprodukowana w Berlinie w marcu 1941 roku.

Obrazek

Jest to lampa żarowo-rtęciowa.
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

[Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 31 stycznia 2023, 21:29

Lampa rtęciowa o mocy 125 W z napisem „TUNGSRAM 125 W Hg Li”.

Obrazek

Przypadkiem zauważyłem, że te lampy nie są produkowane przez TUNGSRAM, ale raczej przez TELAM lub POLAM w Warszawie. Niestety nie ma daty produkcji.
Moje przypuszczenie dotyczące produkcji tej lampy w Warszawie wyjaśniam tym, że lampa ta:

- ma taką samą czcionkę jak poprzednio używana przez TELAM
- trzonek dokładnie odpowiada kształtowi PHILIPSA
- cała konstrukcja wewnątrz lampy trzymająca jarznik jest identyczna jak u POLAMA

Na stronie internetowej Petera Horvatha na Węgrzech znajduje się jeszcze jedno zdjęcie:

Obrazek

Ta lampa charakteryzuje się takimi samymi detalami,jak lampa pokazana tutaj przez mnie.


Jeśli ktoś posiada wiedzę na powyższy temat,mile widziane informacje i komentarze.
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Kuba123 » 1 lutego 2023, 01:56

Polam produkował lampy rtęciowe dla różnych marek - Tungsram to tylko jedna z nich. Innym przykładem są polskie rtęciówki znakowane jako "Frater"
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Utilizer » 1 lutego 2023, 16:42

Ma jeszcze znak KWE oznaczający spełnienie polskich norm.
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Lampka » 3 lutego 2023, 09:17

Te rtęciówki były dostępne także u nas, sam niejednokrotnie takie znajdowałem lub widywałem. Większość nie miała dodatkowych oznaczeń typu KWE - miały ubogi nadruk z oznaczeniem firmy i danymi, tak jak na tej. Konstrukcja wskazuje raczej na wczesne lata 70te, jeszcze z dwoma rezystorami zapłonowymi oraz oczywiście luminoforem prawie do samego trzonka.
Oczywistym jest, że były one produkowane przez Polama w Warszawie i tak jak Kuba wspomniał, rzeczywiście takich marek było wiele. Widać, że w tamtych latach współpraca międzyzakładowa istniała i to nie tylko w obszarze RWPG, bo polskie zakłady produkowały też pod zamówienie na zachód lub jeszcze dalej na eksport. Oprócz Fratera, przykładem są zapłonniki pod marką Mazda. Tak samo liniówki były produkowane pod różnymi markami zewnętrznymi, np. świetlówki miniaturowe spotykałem pod takimi markami jak Menyal, czy Selectronic Berner, albo liniówki T12 pod takimi markami, jak Mazda, Geco i innymi. Możliwe nawet, że stare rury Daks z trzonkami typowymi dla Telama były produkowane u nas, albo i były serie robione dla samego Philipsa czy Osrama, gdyż spotykałem takie z identycznymi trzonkami jak nasze miniatury z lat 70.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6554
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

[Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 3 lutego 2023, 21:47

Dziękuję za odpowiedzi i informacje dotyczące lampy "TUNGSRAM Hg Li 125W".
To jest bardzo ciekawe.
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez toomm40 » 15 marca 2023, 01:35

pytanie naszego kolegi Olava dotyczące lamp LRFM;
dlaczego lampy rtęciowe w wersji LRFM produkowane były tylko o mocy 125W ?

Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

[Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 24 czerwca 2023, 05:51

Witam wszystkich,

Firma TUNGSRAM sprzedawała swoje produkty również pod nazwą ORION w niektórych krajach, które nie należały do bloku socjalistycznego.Pod tą marką widziałem już kilka żarówek.

Obrazek

Teraz znalazłem wysokociśnieniową lampę rtęciową, która również nosi nazwę ORION.
Można założyć, że ta lampa została wyprodukowana przez firmę TUNGSRAM.
Nie wiem, ile lat ma ta lampa. Niestety nie znam kodowania TUNGSRAM i ORION.

Obrazek
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez toomm40 » 12 sierpnia 2023, 00:49

Olav pyta o pochodzenie lamp EBZ. czy przypadkiem nie były produkowane w Polsce?
czy stempel "Unitra" na kartonie może sugerować,że owe lampy były produkowane na eksport do Polski?

Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez OUKS340 » 12 sierpnia 2023, 21:46

EBZ na pewno nie były produkowane w Polsce. Albo Rumunia albo Bułgaria. Z tym stemplem UNITRA to ciekawe. Może faktycznie jakaś partia tych lamp była wyprodukowana w Polsce i przeznaczona na eksport. Trochę podobnie jak z tajemniczym FRATERem będącym w rzeczywistości polskimi lampami rtęciowymi. Były też startery w aluminiowej obudowie sygnowane marką FRATER.
OUKS340
 
Posty: 1923
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron