Ponowny zapłon gorącej lampy [f. lighting]

Wasze źródła światła

Ponowny zapłon gorącej lampy [f. lighting]

Postprzez KaszeL » 7 września 2008, 20:39

Witam wszystkich serdecznie.

Dziś mam dla was kilka fotek ukazujących podobny zapłon gorącej lampy rtęciowej na przykładzie mojego Philipsa HPLR 700W.

Obrazek

Na początku zaczyna jarzyć się jedna elektroda zapłonowa. Akurat w tej lampie w tej pozycji pracy, górna. Szkoda, że nie udało mi się złapać tego na zdjęciu. Ale dosłownie widać jak "prąd" ucieka z niej na elektrodę główną.

Obrazek

Po kilku sekundach tego jarzenia, jak tylko elektroda główna zaczyna się rozgrzewać. Ona sama również zaczyna się jarzyć. Początkowo po kawałku.

Obrazek

Kolejne kilka sekund później, świeci już cały blok elektrod. W tym samym czasie zaczyna błyskać wyładowanie pomiędzy dolnymi elektrodami.

Obrazek

Po kolejnych kilku sekundach, dolna elektroda główna się zapala. W tym momencie mniej więcej po środku jarznika pojawia się kula gazu świecąca delikatnie na zielonkawo.

Obrazek

Mniej więcej w ciągu sekundy, może troszkę dłużej, ta kula świecącego gazu rozłazi się na cały jarznik, a w momencie w którym dotknie elektrod następuje zapłon lampy. Od momentu zaświecenia dolnej elektrody, do pełnego zapłonu mijają może dwie sekundy.

Obrazek

Tutaj widać w pełni rozgrzaną lampę, jednak w tej konfiguracji nie osiąga ona pełnej mocy.

Obrazek

Tutaj widać jej parametry podczas pracy. Szkoda, ze mam tylko jedną przeźroczystą rtęciówkę.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Ponowny zapłon gorącej lampy - przeniesiono ze starego forum

Postprzez DocBrown » 7 września 2008, 20:43

Jak zwykle super foty, obserwowałem kiedyś jak odpala domowej roboty LR125W po resecie i na nim zaobserwować można dokładnie to, co pisałeś z wyjątkiem kuli gazu po środku jarznika, tam najpierw z elektrod wychodzą jakby niebieskie miotełki, robią sie dłuższe i dłuższe, a po chwili łuk zapala sie prawie na full power :)
DocBrown
 

Re: Ponowny zapłon gorącej lampy - przeniesiono ze starego forum

Postprzez Paweł » 7 września 2008, 20:51

:shock: Rewelacyjne zdjęcia i ciekawy opis :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości