[andrzejlisek] Pewna nowość w kolekcji

Wasze źródła światła

[andrzejlisek] Pewna nowość w kolekcji

Postprzez andrzejlisek » 24 maja 2011, 22:54

Niedawno kupiłem na Allegro dwie lampy SOX 35W, płyta jest tylko dla przedstawienia gabarytów lampy. Wziąłem dwie, bo 35W jest raczej słaba, a dwie to już coś, nie pamiętam strumienia, ale obie to będzie trochę więcej niż lampa rtęciowa 125W.

26863

Próbowałem odpalić lampę wykorzystując zwykły statecznik do świetlówki 36W, ale lampa nie chciała zaświecić. Jak się dodało zapłonnik świetlówkowy, to lampa błyska na czerwonofioletowy kolor, ale też nie chce świecić. Rozwarzam wykorzystanie układu zapłonowego do lamp sodowych i MH, ale nie wiem, czy ryzykuje się trwałe zniszczenie SOXa od długiej i gęstej serii impulsów wysokiego napięcia kilka kV, podczas gdy napięcie zapłonowe z specjalnego transformatora do takich lamp wynosi poniżej 1000V. Jak widać, lampę mogę wkręcić do dowolnej oprawki E27, ale jednak próbowałem odpalać zawsze na leżąco. ;)

Dowiedziałem się przez przypadek, że oryginalny układ do jednej takiej lampy to wydatek prawdopodobnie rzędu 200-250zł.

Oprócz tego, wszedłem w posiadanie lampy MH 400W dziennej, wygląda tak samo jak lampa rtęciowa 400W.

2686726866

Ta lampa daje światło dzienne, jednak w praktyce jest to światło nieco cieplejsze, może dlatego, że używam statecznika do lampy sodowej. Pamiętam, jak na ulicy jest reklama oświetlona z góry lampami MH 400W, które oświetlają również chodnik, to jak się popatrzy na własne ręce, na ludzi i stojące tam samochody, to światło wydaje się być takie pełne, przyjemne, zdecydowanie lepsze od świetlówek, bardzo naturalne, jednak w tych oprawach króluje MH przezroczysty tubularny. Natomiast w moim przypadku wrażenie było zbliżone, ale to nie dokładnie to samo.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [andrzejlisek] Pewna nowość w kolekcji

Postprzez amisiek » 24 maja 2011, 22:56

Masz lampę HQI-E 400W /D, jest to bardzo dobry metalohalogen, który ma barwę dzienną, ale jest cieplejszy od świetlówek 965. Jakość światła na pewno bardzo dobra.
Ta lampa poprawnie pracuje na osprzęcie sodowym osiągając tam nominalne parametry pracy, także odpalenie HQI-E 400W /D na STS400 jest jak najbardziej na miejscu. Polecam do kwadratówek.
Bardzo dobra lampa, te, które widziałeś mogły mieć nieco wyższą temperaturę i niższe Ra.
Na temat SOX się nie wypowiem, nie znam tych lamp w praktyce.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [andrzejlisek] Pewna nowość w kolekcji

Postprzez andrzejlisek » 24 maja 2011, 23:12

W to nie wątpię, światło faktycznie bardzo dobre, zbliżone do dziennego, poza tym pomieszczenie, w którym testowałem lampę ma zieloną podłogę i zielone ściany, może to miało jakiś wpływ. Miałem jednak w oczach światło lamp oświetlających reklamy i spodziewałem się, że lampa daylight da dokładnie takie samo światło. Jak widać, nie bardzo.

Zapomniałem napisać, że przy rozgrzewaniu się króluje światło rtęci i przez pewien czas skóra rąk była sinoniebieska jak oświetlona lampą LR, ale tak jest w większości MH.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [andrzejlisek] Pewna nowość w kolekcji

Postprzez Whites86 » 25 maja 2011, 14:14

podlacz tego soxa pod statecznik i daj mu rownolegle do lampy jakiegos tuza 2przewodowego, odpali bez problemu a lampie sie nic nie stanie, sam tak odpalam swojego soxa ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [andrzejlisek] Pewna nowość w kolekcji

Postprzez andrzejlisek » 26 maja 2011, 01:15

Wykorzystując statecznik 36W i układ IDS 4.1 (innego nie mam) bez problemu odpaliłem lampę.

268762687726878
268792688026881

Tylko tyle, że lampa rozgrzewa się prawie 15 minut.

Miernik widoczny na ostatniej fotce pokazuje natężenie prądu po rozgrzaniu lampy.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [andrzejlisek] Pewna nowość w kolekcji

Postprzez Marek140 » 26 maja 2011, 19:05

fajnie świeci 8-) ale nie lubie SOXów :roll:
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: [andrzejlisek] Pewna nowość w kolekcji

Postprzez bartek380V » 27 maja 2011, 22:47

SOX JEST CHARAKTERYSTYCZNY :D Normalny uklad do zasilania tego wyczynku nauki to Trafo o duzej reaktancji rozproszenia ,z regoly uklad pracuje z kondensatorem kompensacyjnym.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: [andrzejlisek] Pewna nowość w kolekcji

Postprzez andrzejlisek » 28 maja 2011, 00:59

Ten gość z Allegro, od którego kupiłem SOX ma sklep i mógł sprowadzić takie trafo do tej lampy, ale do jednej kosztowałoby 230zł, stwierdziłem, że wymyślę cos tańszego.

Z drugiej strony, jeżeli taki SOX zaświeci na "zwykłym" stateczniku i układzie zapłonowym, to ciekawe, czemu nie stosuje się powszechnia takich rozwiązań.

Lampa 35W według:
http://allegro.pl/wyprzedaz-sox-35w-by2 ... 90588.html
http://www.ecat.lighting.philips.com/l/ ... 5500008_EU

w moim przypadku jest lekko niedociążona.

Czy nie byłoby prościej i taniej produkować lampy powiedzmy 33W, które na stateczniku 36W osiągnie właśnie znamionowy prąd pracy (podobnie jak Peningi są dopasowane pod stateczniki rtęciowe), czyli lampa dopasowana do statecznika? Nie wiem, do jakiej mocy Soxów da się odpalić w taki sposób, ale sam pomysł wykorzystania powszechnie stosowanych stateczników np. do świetlówek 36W, do sodówek 70W wydaje się być niezłym pomysłem, a oprawa taka byłaby dużo tańsza.

Pomijając fakt niedopasowania prądu, to jeżeli nowy statecznik kosztuje 10zł, układ zapłonowy 30zł (z allegro bez wysyłki), czyli razem 40zł, to i tak jest wielokrotnie taniej niż użycie dedykowanego trafa.

W mojej lampie, zanim dojdzie do zapłonu, zapłonnik impulsuje kilka sekund i wzdłuż jarznika widać wyraźny cienki łuk wyładowania.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48


Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości