[Trójmiejski] Źródła światła

Wasze źródła światła

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez amisiek » 27 stycznia 2014, 20:24

Był taki czas, że Grecy kupowali wszystko co pływa i w dowolnym stanie, ale dość prędko musieli złom remontować, także obstawiam pierwsze podejścia do PL-S na lata osiemdziesiąte. Według dokumentacji z lamptech, pierwsza linia świetlówek PL*S pojawiła się pod koniec 1989r. Była to wersja dwupinowa z kondensatorem startowym między skrętkami świetlówki. Barwa 827, Ra=81. Dla mocy 9W dawała 600lm po 100h i 540lm po 2 tys h, trwałość do 50% awarii to 8 tys h. Produkowano moc 5,7, 9 i 11W na rynek europejski oraz dodatkowo 13W na amerykański.
Kilka lat po premierze PL*S dwupinowej pojawiła się czteropinowa, stosowana w instalacjach oświetlenia awaryjnego, przy statecznikach elektronicznych oraz układach zasilanych prądem stałym przez prosty układ elektroniczny.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez Lampka » 27 stycznia 2014, 20:49

PL-S pojawiły się w produkcji już na początku lat 80-tych. Były pierwszymi po SL* wprowadzonymi świetlówkami kompaktowymi - modelami niezintegrowanymi, przeznaczonymi do pracy w nowoczesnych systemach oświetleniowych, a także do stosowania w adapterach na gwint E27, czy B22d, które to adaptery bardzo szybko rozpowszechniły się w tamtym czasie. Wprowadził je Philips, ale zaraz potem inni producenci również zaczęli masową produkcję tych kompaktów, tak, że w połowie lat 80-tych, na rynku spotykało się je takich firm, jak Philips, Osram, Radium, GE i wiele innych. Philips wykonywał je w swojej fabryce w Meksyku, w USA i przede wszystkim w Holandii, ale w Europie spotykano modele z wszystkich tych fabryk. Wytwarzano je w przedziale mocy, jak pisał amisiek; 5/7/9/11w. Niebawem po PL-S, rozpoczęła się produkcja także modeli PL-C (z początku w przedziale mocy 8/10/13/18/26w, ale moc 8w, na początku lat 90-tych przestała być produkowana), a w połowie lat 80-tych, Philips wystartował z modelami PL-T, czyli o trzech szeroko, półkoliście, zgiętych rurkach obok siebie. W drugiej połowie lat 80-tych, także na wschodzie i w krajach dawnego bloku wschodniego, ruszyła produkcja świetlówek PL-S, np. radziecka Lisma, a także czeska Tesla, czy niemiecka Narva. Pojawiły się też pod marką Tungsram.
Jeśli chodzi o lamptech, to niektóre opisy i dane tam będące, zawierają błędy oraz odnoszą się jedynie do modelu, pokazanego akurat na danym zdjęciu.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez toomm40 » 27 stycznia 2014, 21:14

ja mam między innymi takie gotowce dla PL-S. to wprawdzie nie Vossloh , ale Weltor, czyli wschodnioniemiecka produkcja

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 27 stycznia 2014, 21:51 przez toomm40, łącznie edytowano 1 raz
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez JeD » 27 stycznia 2014, 21:16

Tomm, sfoć w końcu ten swój magazyn :D
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez Watt » 27 stycznia 2014, 21:30

Chyba ma halę magazynową, takie jak przy autostradach :mrgreen: :lol:
Watt
 

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez toomm40 » 27 stycznia 2014, 21:50

nie wiem, o co wam chodzi :) ... zrobiłem zdjęcie tylko dwóch dławików, a do tego magazyn niepotrzebny :roll:
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez JeD » 27 stycznia 2014, 21:53

toomm40 napisał(a):nie wiem, o co wam chodzi :) ... zrobiłem zdjęcie tylko dwóch dławików, a do tego magazyn niepotrzebny :roll:


Chodzi o całość Twojej wspaniałej kolekcji, świetlówek itp. jesteś wyjątkowo skromną osobą ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez toomm40 » 27 stycznia 2014, 22:07

bez przesady ;) 99% procent moich zbiorów stanowią świetlówki. tak więc jestem bardzo monotematyczny w moim zbieractwie :D
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez Lampka » 28 stycznia 2014, 10:53

Te dławiki przypominają nieco te, stosowane w SL od 1998 roku. Może Philips robił pod zamówienie dla innych ;)
Jaką długość i ogółem wymiary, ma sama kostka dławika (bez tych plastików, osłaniających uzwojenia, na końcach)?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez toomm40 » 28 stycznia 2014, 13:51

sam rdzeń ma 3,5 cm
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości