[Trójmiejski] Źródła światła

Wasze źródła światła

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez MRP200 » 24 stycznia 2013, 10:29

W przypadku starych kompletów choinkowych np. takich na 16 żarówek 14 woltowych można spróbować jeszcze prostszego sposobu na podwyższenie trwałości żarówek. Całość zasilić przez prostownik jednopołówkowy. Przeróbka bardzo prosta bo wystarczy w szereg włączyć diodę prostowniczą 1N4007, która bez problemów zmieści się we wtyczce (jeżeli oczywiście jest rozbieralna). Wiele lat temu tak przerobiłem swój stary komplet choinkowy i od tego czasu skończył się problem z przepalającymi żarówkami.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez trojmiejski » 24 stycznia 2013, 18:23

W wolnym czasie będę mógł coś o tym pomyśleć. Na razie przez czekam aż te nowe karbowane się wypalą (patrząc na moc gładkich już pominąłem sprawdzenie mocy karbowanych i sprawę z błędu zdałem sobie dopiero w domu), bo drugiego kompletu na żarówki E10 nie mam, a po co mają leżeć niewykorzystane?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez trojmiejski » 29 stycznia 2013, 18:04

Rtęciówka Philips HPL 125W jaką dostałem razem z OUR-125:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez trojmiejski » 3 kwietnia 2013, 16:01

Kupiony po okazyjnej cenie kompakt Philipsa, niestety zapłon na zimno i w sklepie były jedynie 827:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
W porównaniu do spiralnego Osrama 23W ten Philips jest znacznie mniejszy dzięki mniejszej średnicy rurki i z tym powiązanym bardziej zwartym ułożeniem spirali:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Osram wystaje znacznie bardziej z klosza:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez JeD » 3 kwietnia 2013, 16:13

Z Praktikera :?: ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez trojmiejski » 3 kwietnia 2013, 16:26

Sklep Żarówa na ul. Warszawskiej w Gdyni, w WC po 1,5 roku świecenia padł Osram więc potrzebowałem kompakta na podmianę. Jak będę miał więcej czasu to zastawiam się czy nie pójść tam jeszcze raz oraz do innych mniejszych sklepów elektrycznych i w każdym się popytać czy nie mają w magazynie jakiś zalegających od ponad 10 lat SL, bo wypadałoby w celach kolekcjonerskich taką lampę w końcu pozyskać, a właśnie w tego typu sklepach jest jakieś tam prawdopodobieństwo, że się w magazynie kurzy jakiś zapomniany SL.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez Lampka » 4 kwietnia 2013, 08:28

trojmiejski napisał(a):Jak będę miał więcej czasu to zastawiam się czy nie pójść tam jeszcze raz oraz do innych mniejszych sklepów elektrycznych i w każdym się popytać czy nie mają w magazynie jakiś zalegających od ponad 10 lat SL, bo wypadałoby w celach kolekcjonerskich taką lampę w końcu pozyskać, a właśnie w tego typu sklepach jest jakieś tam prawdopodobieństwo, że się w magazynie kurzy jakiś zapomniany SL.


Pytaj pytaj, z doświadczenia zbieracza powiem, że czasem warto ;) Zapytaj też o zużyte, bo często można je potem naprawić, a i ludzie oddają do utylizacji niekiedy sprawne SL. Najlepiej wydrukuj sobie tez jakieś ich zdjęcia, to będzie ci łatwiej je opisać.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez trojmiejski » 31 sierpnia 2013, 19:06

Ot sześćdziesiątka:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez Watt » 31 sierpnia 2013, 19:15

Iskra. Nie polecam tych żarówek. Miałem dwa przypadki jak z tej żarówki odpadła bańka, w jednym przypadku niszcząc wyłącznik nadprądowy :roll:
Watt
 

Re: [Trójmiejski] Źródła światła

Postprzez JeD » 31 sierpnia 2013, 19:59

używam tych żarówek praktycznie wszędzie, mam z nimi same dobre przygody. dają tyle samo lm co zwykła żarówka, i jest git. ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości