Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Wasze źródła światła

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez Whites86 » 3 września 2014, 21:15

sodiummercury10 napisał(a):Dla mnie naprawione śmieci nie są śmiećmi.

naprawione to naprawione, ok, ale zbite ? no ludzie, to tak jak ja miałbym zbierać kawałki jarzników, jakieś druty, lub same trzonki z lamp :| , to by była parodia a nie kolekcja, tego nawet kolekcją nazwać niemożna tylko zbieractwem kompulsywnym elektrośmieci
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez Lampka » 4 września 2014, 00:47

KaszeL napisał(a):Naprawione śmieci, to nadal śmieci.


Z tym się nie mogę zgodzić, bo wtedy jednak takie lampy uzyskują swoje właściwości sprzed zużycia.

Natomiast istotnie, rozbite kompakty nadają się wyłącznie, jako dawcy organów do przeszczepów, bo rozbitej rurki nawet na powielaczu napięcia nie ożywisz :mrgreen: (chyba, że podłączysz ją pod kilkadziesiąt kV, będziesz miał ładny łuk w powietrzu). Jeżeli ktoś lubi się bawić w ten sposób, to dobrze, oby tylko zachować przy tym odrobinę rozwagi.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez sodiummercury10 » 4 września 2014, 07:39

Ale ja tylko raz taką pękniętą wziąłem :roll: :|
Avatar użytkownika
sodiummercury10
 
Posty: 78
Dołączył(a): 13 czerwca 2014, 14:42

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez Utilizer » 4 września 2014, 11:24

Lampka napisał(a):
KaszeL napisał(a):Naprawione śmieci, to nadal śmieci.

Z tym się nie mogę zgodzić, bo wtedy jednak takie lampy uzyskują swoje właściwości sprzed zużycia.

No jak uzyskują jak nie uzyskują, co nagle zaczną świecić jak nowe :D :?:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez Lampka » 4 września 2014, 12:27

Utilizer napisał(a):No jak uzyskują jak nie uzyskują, co nagle zaczną świecić jak nowe :D :?:


Nie jak nowe, tylko jak sprawne, zanim padły :P (oczywiście jeśli nie są rozbite)

sodiummercury10 napisał(a):Ale ja tylko raz taką pękniętą wziąłem :roll: :|


Też nie warto od razu dramatyzować, od jednej rozbitej świetlówki nie zginiesz (no, chyba że byś celowo wdychał te opary ze środka :mrgreen: ). Tylko chodzi o świadomość, że po rozbiciu trzymanie takiej świetlówki, a dokładniej resztek rozbitej rury, jest niebezpieczne. Prawda jest taka, że przez lata, zanim upowszechnił się recykling, tysiące rur tłukły się w śmietnikach i w domach, a jeszcze jakoś żyjemy. Jak już wspomniałem, odzyskanie elektroniki z takiej niużytecznej świetlówki jest dobrą rzeczą (oczywiście pod warunkiem, że jest jeszcze sprawna), a resztki tej rurki po prostu jak najszybciej odseparuj, żeby nie szkodziły.
Według mnie każdy robi to, co lubi, jedni naprawiają stare sprzęty Unitry, inni naprawiają kompakty, i nie ma potrzeby robić z tego powodu problemów.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez sodiummercury10 » 4 września 2014, 13:06

Możemy skończyć już temat tego ch...... kompakta :?: :?: :?: :idea:
Avatar użytkownika
sodiummercury10
 
Posty: 78
Dołączył(a): 13 czerwca 2014, 14:42

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez MercuryFenix » 4 września 2014, 18:12

To po co go brałeś ?
Wszyscy tłumaczą Ci że to zdrowe nie jest. A Ty na to zlewasz
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez KaszeL » 4 września 2014, 20:57

Lampka napisał(a):
KaszeL napisał(a):Naprawione śmieci, to nadal śmieci.


Z tym się nie mogę zgodzić, bo wtedy jednak takie lampy uzyskują swoje właściwości sprzed zużycia.


Wybacz, ale co Ty za bzdury wygadujesz. Jakie własności sprzed zużycia? Przepracowanego luminoforu nie da się wymienić. To, że taki kompakt jeszcze świeci, nie oznacza, że nie nadaje się już tylko do śmietnika. Przepracowany luminofor, kiepska jakość światła, podła sprawność. Czasami efekty specjalnie w postaci migania lub bzyczenia. Ja wyrzucam kompakty ze wszystkich opraw w domach rodzinnych. Nie dlatego, że już nie świecą - bo praktycznie wszystkie świecą - ale dlatego że mają nędzną sprawność grubo poniżej 50lm/W i dają bardzo kiepskiej jakości światło. Zamienniki LED dają mi w skrajnych przypadkach 2x taką sprawność i wyczuwalne na pierwszy rzut oka lepsze światło. Nawet przy podobnym średnim Ra, LED ma widmo niemal ciągłe. Świetlówka kompaktowa bardzo poszatkowane prążkowe. Czy chcesz tego czy nie, czas kompaktów już minął. Im szybciej się ich pozbędziemy, tym lepiej.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8664
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez Lampka » 5 września 2014, 00:07

KaszeL napisał(a):
Lampka napisał(a):
KaszeL napisał(a):Naprawione śmieci, to nadal śmieci.


Z tym się nie mogę zgodzić, bo wtedy jednak takie lampy uzyskują swoje właściwości sprzed zużycia.


Wybacz, ale co Ty za bzdury wygadujesz. Jakie własności sprzed zużycia? Przepracowanego luminoforu nie da się wymienić. To, że taki kompakt jeszcze świeci, nie oznacza, że nie nadaje się już tylko do śmietnika. Przepracowany luminofor, kiepska jakość światła, podła sprawność. Czasami efekty specjalnie w postaci migania lub bzyczenia. Ja wyrzucam kompakty ze wszystkich opraw w domach rodzinnych. Nie dlatego, że już nie świecą - bo praktycznie wszystkie świecą - ale dlatego że mają nędzną sprawność grubo poniżej 50lm/W i dają bardzo kiepskiej jakości światło. Zamienniki LED dają mi w skrajnych przypadkach 2x taką sprawność i wyczuwalne na pierwszy rzut oka lepsze światło. Nawet przy podobnym średnim Ra, LED ma widmo niemal ciągłe. Świetlówka kompaktowa bardzo poszatkowane prążkowe. Czy chcesz tego czy nie, czas kompaktów już minął. Im szybciej się ich pozbędziemy, tym lepiej.


Ja nie wypisuję żadnych bzdur, tylko źle to interpretujesz. Jak się naprawi kompakty, które już nie działają, bo, powiedzmy, padła elektronika, albo przerwała się elektroda, to zaczynają działać tak, jak przed zużyciem, czyli świecą już z przepracowanymi godzinami, ale do póki działają i spełniają swoją rolę, a nie świecą, jak przepracowane rtęciówki, to należy je dalej używać. Dla mnie działające i świecące świetlówki, czy też kompakty, zawsze były i będą uważane za technicznie sprawne, o ile nie ma w nich problemów z gazami (różowienie itp), albo tak zdegradowanego luminoforu, ze świecą jak świeczki. Poza tym przez naprawę nie mam tutaj na myśli "przywrócenia ich do stanu migania", tylko spowodowanie, że zaczną świecić stabilnie i spełniać swoją rolę. Kompakty, świecące na różowawo z natury, czyli np. powszechne Apollo, w ogóle mają słabą sprawność i prawie nic nie oświetlają i takie, jeżeli używam, to tylko do eksperymentów, a nie do normalnego oświetlania się. Natomiast znowu generalizowanie tego do wszystkich kompaktów jest nie na miejscu. Kompakty, dające dobre 2700K (lub chłodniejsze barwy) zawsze będą wyprzedzać tanie LEDy z marketu, które nie dość, że mają słabą barwę, to jeszcze generują efekt stroboskopowy.

Swoją drogą, jeżeli zamierzasz się pozbyć SL lub innych klasyków, które mają dla mnie dużą wartość, a świecą ciemno jak żarówki choinkowe, to chętnie je przyjmę, po co mają się zmarnować w recyklingu lub na śmietniku.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez sodiummercury10 » 5 września 2014, 13:24

Wywaliłem już tego zbitego kompakta :roll: :!: :!:
Avatar użytkownika
sodiummercury10
 
Posty: 78
Dołączył(a): 13 czerwca 2014, 14:42

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości