Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Wasze źródła światła

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez sodiummercury10 » 12 sierpnia 2014, 20:02

Podłączyłem równolegle.Czyli dobrze.
:shock:
Obrazek

PS.
Do kolekcji doszło mi kilka lampek.
Niebędę pokazywać bo są to świetlówki i kompakty,kompakty z recyklingu i zwykłe żarówki,halogeny 35w.

Kupiłem sobie WLSA polamp warszawa 150w.
Avatar użytkownika
sodiummercury10
 
Posty: 78
Dołączył(a): 13 czerwca 2014, 14:42

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez toomm40 » 12 sierpnia 2014, 22:34

no niby dobrze połączone .
a co do świetlówek, to też możesz pokazać , zwłaszcza jeśli to T12
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez sodiummercury10 » 13 sierpnia 2014, 14:11

Razno 20w raz odpala raz nie :? :|
Obrazek
Obrazek
Pila 40w
Obrazek
Obrazek
Radium 18w czerwona
Obrazek
PS.
Troche dziwne że dławiki się grzeją tak szybko i mocno :roll:
Avatar użytkownika
sodiummercury10
 
Posty: 78
Dołączył(a): 13 czerwca 2014, 14:42

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez toomm40 » 13 sierpnia 2014, 15:29

skoro Razno nie odpala, to może ma zerwaną elektrodę , i czasem wskutek wstrząsów ta elektroda się może złączyć i wtedy odpala.
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez sodiummercury10 » 13 sierpnia 2014, 19:32

Nie.Mruga pare minut a potem odpala,tak jagby od mrugania podgrzewa elektrody i wtedy odpala :D A jak się zgasi i potem zapali to mruga 4 razy i odpala (tylko odpala na układzie szeregowym) ;) Lub na elektronice od kompakta.
PS.
Miałem kiedyś sl osram compacta 25w,niestety spalił się :cry: i wyciągnołem z niego dławik philipsa :o .(sprawny)
Avatar użytkownika
sodiummercury10
 
Posty: 78
Dołączył(a): 13 czerwca 2014, 14:42

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez Lampka » 16 sierpnia 2014, 22:25

SL zbieram, więc jak znajdziesz gdzieś nawet przepaloną, to zabieraj, ile ich tylko będzie (dogadamy się na PW) ;)

Natomiast rury jeżeli są przepalone, to można je ożywiać, np mostkiem Graetza. Jeżeli Razno miga, to żaden problem, może być lekko niedociążona, albo trzeba ją nieco rozświecić.
Recykling to nie w 90% śmieci, tylko w przynajmniej 50% ciekawostki :) Wiem z doświadczenia. Bardzo często nadal w pełni funkcjonalne. Mi ostatnio trafiła się na przykład sprawna świetlówka kompaktowa Spectrum 45W z rurką T5 4U. Porządna, zapłon na ciepło, mało używana. Dlatego warto przeszukiwać różne miejsca.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez sodiummercury10 » 17 sierpnia 2014, 17:31

Nie wiem jaki kod miała na gwincie :evil:
Nie wiem co to mostek graetzer(czy jak to tam się nazywa).
Ja do recyklingu to nie mam farta same kompakty(w tych nowych pojemnikach w biedronkach).
Na tym dławiku odpalałem sobię świetlówkę 20w :D
W tych pojemnikach w biedronkach nie patrzę co wyciągam tylko biorę coś na szybko żeby nikt nie widział :evil: :evil: :evil:
Ostatnio edytowano 17 sierpnia 2014, 19:59 przez sodiummercury10, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
sodiummercury10
 
Posty: 78
Dołączył(a): 13 czerwca 2014, 14:42

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez Marek140 » 17 sierpnia 2014, 18:03

sodiummercury10 napisał(a):Nie wiem co to mostek graetzer(czy jak to tam się nazywa).

Graetza, a wygląda jego schemat tak:
Obrazek
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez sodiummercury10 » 17 sierpnia 2014, 20:01

Yyyy,nie wiem :? :oops:
Avatar użytkownika
sodiummercury10
 
Posty: 78
Dołączył(a): 13 czerwca 2014, 14:42

Re: Sodiummercury 10 kolekcja lamp

Postprzez Lampka » 17 sierpnia 2014, 20:18

Mostek Graetza to mostek prostowniczy, który zamienia prąd przemienny na prąd wyprostowany (jednokierunkowy, jakby stały, ale tętniący z częstotliwością sieci).
Elektrody świetlówek zużywają się nierównomiernie, gdyż z reguły jedna ma większą sprawność od drugiej (znajduje się na nich nierówna ilość emitera, który paruje z różną szybkością). Wobec tego, przy zasilaniu prądem przemiennym, gdy choć jedna elektroda zużyje się, świetlówka nie będzie działać poprawnie. Jeżeli zasili się ją poprzez mostek Graetza, czyli prądem jednokierunkowym (wyprostowanym), ustawiając tak świetlówkę, aby sprawna elektroda była tą, emitującą elektrony (czyli katodą), to świetlówka taka będzie jeszcze normalnie świecić, jak każda sprawna sztuka.

Dobrze, że trafiasz na kompakty, bo z tych na elektronice, też można wiele naprawić. Wystarczy nieraz wymienić tylko kondensatory w układzie, albo zewrzeć żarnik świetlówki, i wtedy taka sztuka wraca do działania. Z resztą elektronikę też można jeszcze wykorzystać.

Postaraj się spisać kod z tego dławika z Osrama (taki długi, powinien znajdować się u góry ze strony, gdzie jest gładka blacha). Zwłaszcza istotna jest cyfra, która znajduje się po literach "LA" w tym kodzie. Z kiedy mogła pochodzić ta Compacta?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości