[Olav] moja kolekcja

Wasze źródła światła

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Farel03 » 20 października 2019, 19:52

famabud napisał(a):W sumie to jak określić kształt takiej bańki? :?

To będzie BT28
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

[Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 4 grudnia 2019, 21:46

Witam Kolegów,
w mojej kolekcji pojawiły się 2 nowe lampy rtęciowe wyprodukowane przez rumuńską firmę ELEKTROFAR : Lampa LFV 250 oraz Lampa LFV 400. Lampa LFV 250W posiada oryginalne opakowanie,
w którym znajduje się karta gwarancyjna datowana na rok 1973.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Druga lampa LFV 400W nie posiada opakowania i nie ma żadnej informacji co do roku produkcji.

Obrazek

Obrazek

Czy ktoś z was wie coś o tych lampach? Jeden z Hobby-kolegów z Rosji napisał,że według jego wiedzy w Rumunii znajdowały się 2 fabryki, w których produkowano lampy .

Oto jego odpowiedź po rosyjsku:

Очень интересная информация! Мои предположения о том, что лампы Electrofar производились на двух заводах однозначно подтвердились. Получается, их выпускал и завод "CINESCOAPE" в Бухаресте, который также выпускал и балласты, и еще предприятие "ROMLUX" в г. Тырговиште (Târgovişte). У меня была коробка таких-же ламп, только выпущенных заводом ROMLUX.

Obrazek


Pozdrawiam

Olav
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Lampka » 9 grudnia 2019, 20:48

Ciekawostki, ale widzę że lampki przypominają wyglądem inne wytwory z dawnych krajów bloku wschodniego, jak choćby nasz Polam, czy Narva.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

[Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 5 lutego 2020, 01:35

Witajcie przyjaciele

Ta lampa NARVA HQA 400 została wyprodukowana w drugim kwartale 1967 roku. Kształt lampy został zmieniony kilka lat później. Kolejna produkcja miała kształt elipsoidalny.

Obrazek

Oryginalne opakowanie z pieczęcią.


Obrazek

Lampa została wyczyszczona.


Obrazek

Znaczek: drugi kwartał 1967 r.


Obrazek

Lampa działa.


Pozdrowienia z Hamburga

Olav
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez toomm40 » 15 marca 2020, 14:54

Nasz Kolega Olav z Hamburga ma pytanie do osób kompetentnych, które mogą pomóc i odpowiedzieć na pytania:
-czym się różni luminofor w lampach rtęciowych w LRF i LRFM i jak to się przekłada na parametry lampy ,m.in.ilość lumenów, współczynnik oddawania barw, deklarowana ilość godzi świecenia itp .
-drugie pytanie dotyczyło wartości 15% w tekście na zdjęciu poniżej, które pochodzi z katalogu. na to pytanie w zasadzie już odpowiedziałem, ale może ktoś rozwinie jeszcze temat i poda więcej ciekawych szczegółów dotyczących różnic między lampami LRF-LRFM-LRFEu


die Frage an die Kollegen für das polnische Forum:
Der Leuchtstoff für die Quecksilberdampflampen
Der POLAM-Katalog aus dem Jahr 1982 gibt Informationen für 2 verschiedene Leuchtstoffe:

- für Lampen LRF und LRFM mit 6% Anteil für rot. Was ist der Unterschied zwischen LRF und LRFM ?
- für Lampen LRF Eu mit 13% Anteil für rot. Was bedeutet die Zahl 15% in dem Text ?

Die URL für das Foto:

Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Lampka » 16 marca 2020, 00:27

Z tego co widzę, to odpowiedź też jest w tym tekście - luminofory te różnią się składem chemicznym, a dokładniej dodatkowymi pierwiastkami w składzie. Wpływa to glównie na oddawanie barw i ubogaca widmo o czerwień, jak dzieje się to we współcześnie produkowanych lampach, w których widać często wyraźny różowawy odcień. Jednak żeby określić na ile np. Ra się różni, trzeba by mieć przyrządy i to sprawdzić lub trafić na szczegółowe karty katalogowe, jeżeli było to gdzieś sensownie opisywane.
Na trwałość sam luminofor nie ma raczej zbyt decydującego wpływu, to zależy głównie od jarznika, jego wykonania oraz tempa parowania wolframowych elektrod, które tracą emiter oraz powodują zabrudzenie ścianek jarznika i utratę strumienia.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 23 marca 2020, 00:14

Witam toomm40 i Lampka.

Dziękuję za odpowiedzi. Czy jest data lub rok zakończenia produkcji lamp LRF z Europium w Polsce?

Pozdrowienia z Hamburga

Olav
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez Olav » 3 października 2020, 21:16

Witam Kolegów,

chcę pokazać kolejną lampę w mojej kolekcji, jest to lampa żarowo-rtęciowa Philips ML160 i po odczytaniu kodu daty wiemy,że została wyprodukowana we wrześniu lub październiku 1962 roku.

Obrazek

Umieściłem lampę w moim "stanowisku testowym"do robienia zdjęć.

Obrazek

Tu widzimy lampę w fazie startowej i żarnik jest jeszcze mocno obciążony a łuk elektryczny w jarzniku słaby.

Obrazek

Teraz widzimy już lampę w normalnym stanie pracy po rozświeceniu. Żarnik nie już tak mocno obciążony a łuk elektryczny w jarzniku jest już dobrze widoczny i stabilny.
Bardzo dobrze widać wszystkie szczegóły w lampie bez luminoforu.

Pozdrowienia dla wszystkich polskich Kolegów

Olav
Avatar użytkownika
Olav
 
Posty: 116
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 29 kwietnia 2015, 00:01
Lokalizacja: Hamburg

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez MRP200 » 3 października 2020, 23:00

Super zdobycz kolego Olav.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: [Olav] moja kolekcja

Postprzez trojmiejski » 8 października 2020, 12:00

Przeźroczyste MIXy to rzadki widok, dobry okaz się trafił.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości