Zapłonniki do świetlówek, klasyczne i obecne

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Zapłonniki do świetlówek, klasyczne i obecne

Postprzez CDM » 1 maja 2009, 23:31

Witam!! Nie mamy jeszcze wątku poświęconego samym zapłonnikom do swietlówek (przynajmniej tak mi się wydaje), więc proponuję go powołac niniejszym postem do życia ;) W końcu gdyby nie one, świetlówki z konwencjonalnym układem zasilania nie mogłyby działać..Tak więc coś na początek ode mnie- Philips S-10, ale klasyczny!!
Obrazek
Obrazek
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Zapłonniki do świetlówek, klasyczne i obecne

Postprzez Whites86 » 2 maja 2009, 10:11

ja jedynie z klasyków mam stare polampy do max 40 i 80W w aluminiowej obudowie, zakupiłem sobie poczkę na allegro bo byly po 5zł za 20 sztuk
albo mi sie wydaje albo byly duzo lepszej jakosci niz te produkowane obecnie, zdazylo mi sie ze poparu dniach nowy starter philipsa poprostu sie uszkodzil w taki sposob ze żarzyły się tylko skrętki świetlówki (a dzialal mi moze góra tydzień) świetlówka tez byla nowa
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Zapłonniki do świetlówek, klasyczne i obecne

Postprzez LUMILUXDELUXE » 2 maja 2009, 14:08

Whites86 napisał(a):ja jedynie z klasyków mam stare polampy do max 40 i 80W w aluminiowej obudowie, zakupiłem sobie poczkę na allegro bo byly po 5zł za 20 sztuk
albo mi sie wydaje albo byly duzo lepszej jakosci niz te produkowane obecnie, zdazylo mi sie ze poparu dniach nowy starter philipsa poprostu sie uszkodzil w taki sposob ze żarzyły się tylko skrętki świetlówki (a dzialal mi moze góra tydzień) świetlówka tez byla nowa


Stare zapłonniki, zwłaszcza gdy były zużyte i długo zapalały świetlówki, powodowały błyskawiczne ich zużycie przy częstych zapłonach. Wada ta nie dotyczy nowych zapłonników osram czy philips, są one dużo trwalsze, choć ich zapłon bywa powolny, tym niemniej wydłużają one życie świetlówek.
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Zapłonniki do świetlówek, klasyczne i obecne

Postprzez LUMILUXDELUXE » 2 maja 2009, 14:09

Pamięta ktoś firmę Mazda ? Też produkowała startery.
Ciekawostką jest firma BEMKO, która produkuje zapłonniki z przezroczystą obudową.
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Zapłonniki do świetlówek, klasyczne i obecne

Postprzez Whites86 » 2 maja 2009, 14:11

LUMILUXDELUXE napisał(a):Pamięta ktoś firmę Mazda ? Też produkowała startery.
Ciekawostką jest firma BEMKO, która produkuje zapłonniki z przezroczystą obudową.

tych bemko to jeszcze niewidzialem
masz mzoe takie ?
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Zapłonniki do świetlówek, klasyczne i obecne

Postprzez swietlik » 2 maja 2009, 14:39

Fajny temat :!: Musze sfocić swoje, nie wiem czy widzieliście kiedyś startery w przeźroczystej obudowie :idea: :?: Które przy zapalaniu mocno błyskają 8-)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Zapłonniki do świetlówek, klasyczne i obecne

Postprzez DocBrown » 2 maja 2009, 15:16

Mam przezroczystego Bemko do rurek 20W
DocBrown
 

Re: Zapłonniki do świetlówek, klasyczne i obecne

Postprzez DocBrown » 2 maja 2009, 15:26

Nie zgodze sie z tym, że zapłonniki Osram są dobre.
Mi dwa takie wystrzeliły po tygodniu exploatacji, tak więc nie można powiedzieć, że to dobre produkty, często zdarza się też w nich zespawanie styków, a to z pewnością nie służy świetlówce.
DocBrown
 

Re: Zapłonniki do świetlówek, klasyczne i obecne

Postprzez swietlik » 3 maja 2009, 16:12

Oto obiecany zapłonnik POLAMP PC422. Udało mi się zrobić zdjęcie w trakcie zapłonu świetlówki -widać jak mocno "neonówka" błyska :P
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Zapłonniki do świetlówek, klasyczne i obecne

Postprzez CDM » 3 maja 2009, 22:07

Je generalnie nie cenię sobie nowo produkowanych starterów...Ich awarie sa moim zdaniem częstsze,niż tych starych...W ostatnim czasie miałem dość dużo do czynienia ze starymi oprawami, powieszonymi w szkole,wybudowanej jeszcze w latach 60 tych. W większości w tych oprawach są jeszcze oryginalne zapłonniki!! Fakt, niektóre już ledwo zipią, ale jeszcze działają. Ile przez te ponad 40 lat było w tych oprawach wkręconych świetlówek, które dawno już odeszły do wieczności, na pewno godzinami mrugajac, a zapłonniki przetrwały??
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości