Stateczniki do świetlowek zasilanych z prądu stałego

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Stateczniki do świetlowek zasilanych z prądu stałego

Postprzez amisiek » 16 sierpnia 2010, 22:04

Może nie jest tak źle, wystarczy kupić na giełdzie lub w innym bomisie rdzeń ferrytowy i nawinąć go. Wymaga to trochę trudu, ale się da. Da się nawet zrobić ciepły zapłon - wtedy robiłem to za pomocą dzielonego uzwojenia wtórnego i dwóch przekaźników sterowanych przez prosty układ na dwóch tranzystorach. Najpierw przetwornica generowała napięcie do żarzenia (przekaźniki w jednej pozycji przełączały skrętkę) a potem pstryk i przełączenie do pełnego napięcia odpalającego lampę. Tranzystory to były 2N3055 z tego co pamiętam, dwie sztuki, całość do dwóch rur 20W. Działało nawet całkiem sprawnie.
Poza tym nie wiem czy nie prościej byłoby dziś kupić świetlówkę kompaktową na 12V. Na Allegro są takie.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Stateczniki do świetlowek zasilanych z prądu stałego

Postprzez slaweklampy » 17 sierpnia 2010, 08:13

Próbowałem kiedyś robić przetwornicę do świetlówki na gotowym transformatorze wyciągniętym z telewizora. Przy napięciu zasilania 28-30V zaświecało świetlówkę 18W, ale elementy bardzo mocno się grzały. Rdzenie ferrytowe do takich przetwornic można pozyskać z spalonych zasilaczy impulsowych. Najlepiej zrobić prostą przetwornicę DC-DC 12-24/300V i podłączyć fabryczny statecznik elektroniczny.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Stateczniki do świetlowek zasilanych z prądu stałego

Postprzez amisiek » 17 sierpnia 2010, 09:40

Najprościej to zrobić generator samodławny na jednym tranzystorze mocy i podłączyć świetlówkę na wtórnym uzwojeniu. Zimny zapłon, kiepska sprawność ale prostota konstrukcji.
Można też posiłkować się popularnym układem scalonym 555. Opis jest tu.
Nadal jednak twierdzę, że gotowa świetlówka na 12V będzie lepsza niż takie samoróbki.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Stateczniki do świetlowek zasilanych z prądu stałego

Postprzez mosfetkiler » 17 sierpnia 2010, 13:37

A może lepiej zastosować w owym bagażniku linijkę LED?
Swiatło zbliżone, brak problemów z wysokonapięciowym zasilaniem...
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Stateczniki do świetlowek zasilanych z prądu stałego

Postprzez maniek20080 » 19 sierpnia 2010, 21:04

Ja pamiętam że były kiedyś świetlówki w starych autobusach, chyba w jelczach, czyli były zasilane napięciem stałym 24V. Gdyby mieć takową oprawę można by ją było przerobić na 12V
Avatar użytkownika
maniek20080
 
Posty: 281
Zdjęcia: 206
Dołączył(a): 7 maja 2010, 21:39
Lokalizacja: Wolin / Szczecin

Re: Stateczniki do świetlowek zasilanych z prądu stałego

Postprzez CDM » 19 sierpnia 2010, 22:25

maniek20080 napisał(a):Ja pamiętam że były kiedyś świetlówki w starych autobusach, chyba w jelczach, czyli były zasilane napięciem stałym 24V. Gdyby mieć takową oprawę można by ją było przerobić na 12V

Tak, zamontowałem taką oprawę w kabinie STAR'a, świeci znakomicie, ich producentem było ELWRO
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Stateczniki do świetlowek zasilanych z prądu stałego

Postprzez bartek380V » 22 sierpnia 2010, 09:58

Widze ze kazdy juz probowal zrobic swietlowke namiotowa. Ja uzylem statecznika elektronicznego ze sw. kompaktowej ktory zasila mi juz 3 lata 2 rury 8W pracujace szergowo ale z sieci 230V . Probowalem tez zabaw z przetworka DC DC 12 / 300 i uklad dziala. Mianowicie wykorzystale lampe plazmowa z przerobionym uzw. wtornym . Npiecie z wyjscia wyprostowalem i po duzej pojemnosci podalem na swietlowke kompaktowa. Odpowiednik 60w CZYLI 11W ,pobierala przy 12 V jakies 1,4 A . Mysle ze gdyby podstawic do ukladu inna rure np 8W to byloby ok. Cala elektronika zabiera duzo miejsca ae warto byloby wykorzystac sam generator a trafo WN , doswiadczalnie zmniejszyc.. Udalo mi sie tez kiedys zmontowac uklad z gazety na 1 tranz. ,pojemnosci i trafo 3 uzw. uklad prosty i nawet szybko soe udalo go uruchomic ale swietlowka nie poswiecila dlugo. Najpierw bylo ok. Pozniej rura swiecila mocniej przy jednym koncu -wiadomo czemu, pozniej zgasla. Probowalem tez podgrzewnia skretek ale efekt nie wiele lepszy. Proponuje zasilac uklady ze swietlowek kompaktowych. :D
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Stateczniki do świetlowek zasilanych z prądu stałego

Postprzez DocBrown » 22 sierpnia 2010, 10:13

:arrow: Mosfetkiller, dawno zrezygnowałem z świetlówki w bagażniku, zamiast tego do ori oprawy upakowałem 12 Super Fluxów o barwie daylight, świeci to dużo lepiej od rurki 5W/12V :twisted:

:arrow: Bartek380V, widać ten układ z gazety zasilał lampę prądem jednokierunkowym, diabli wzięli jedną z elektrod i po świetlówce :evil: Układ ma taką samą wadę jak większość zapalników do zimnego zapłonu, prąd stały bądź tętniący zupełnie nie nadaje się do zasilania zwykłych świetlówek oraz standartowych lamp wysokoprężych. Gdzieś kiedyś widziałem schemat sprawdzonego układu elektronicznego statecznika dla dwóch rur T12 40W zasilanego z 12V, rury pracowały na właściwym prądzie i przy właściwym napięciu, a dzięki zastosowaniu wysokiej częstotliwości świeciły nawet nieco jaśniej niż zasilane z sieci, mało tego układ ten posiadał ciepły zapłon, dzięki czemu żywotność rur również była bardzo dobra.
Jeśli ktoś będzie zainteresowany, to mogę poszukać tego schematu.
DocBrown
 

Re: Stateczniki do świetlowek zasilanych z prądu stałego

Postprzez KaszeL » 22 sierpnia 2010, 10:27

Doc, plz zmień ten awatar. Wygląda to maksymalnie nieprofesjonalnie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Stateczniki do świetlowek zasilanych z prądu stałego

Postprzez bartek380V » 22 sierpnia 2010, 11:50

Tak by to bylo, Swietlowka zasilana stalym pradem ,bez podgrzewania dlugo nie pozyje . Naprawde nie warto. Trzeba nam przebieg przemienny czyli 2 tranz. mocy i podgrzewanie skretek zeby nie bylo jak z tymi tanimi swietlowkami kompaktowymi z pozystorami :(
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości