Kompensacja mocy biernej

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez Whites86 » 18 marca 2010, 11:51

DocBrown napisał(a):Aż nie chce mi się wierzyć w to co widzę, czy aby na pewno wyniki pomiaru to nie jakiś fake? :P
Aż z ciekawości zmierze moją OURW dziś, bo w niej mam kondensator zamontowany, tylko odłączony, zmierze z odpiętym, a potem z podpiętym i obale ten mit.

nie obalisz ;) nie bez powodu są te kondensatory
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez DocBrown » 18 marca 2010, 11:55

Czyżby :twisted: :?:
Mam przed sobą cyfrowy multimetr AMPROBE AM-1280 i właśnie jego użyje aby sprawdzić, czy jest jakaś różnica :twisted:
DocBrown
 

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez Whites86 » 18 marca 2010, 12:04

DocBrown napisał(a):Czyżby :twisted: :?:
Mam przed sobą cyfrowy multimetr AMPROBE AM-1280 i właśnie jego użyje aby sprawdzić, czy jest jakaś różnica :twisted:

w takim razie prosimy o rzetelną fotorelacje z dokonanych pomiarów ;)
i oczywiscie jesli możesz sprawdz stan kondensatora ;) zeby sie nieokazalo ze jego pojemnosc juz dawno gdzies wyparowała :P
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez DocBrown » 18 marca 2010, 12:10

Oto pomiar mojej OUR125 bez kondensatora, zaraz pójdę zmierzyć ORZ3KŁ 125 z kondensatorem, który jest sprawny.

Obrazek
DocBrown
 

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez KaszeL » 18 marca 2010, 12:17

Bez kondensatora w całym obwodzie masz prąd lampy, w tym przypadku _musi_ być w okolicach 1.20 - 1.25A bo to jest prąd lampy 125W. Przy tym pomiarze pewnie Ci się lampa nie rozgrzała do końca. Ze sprawnym kondensatorem prąd sieci powinien wynosić około 0.65A.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez Bartek » 18 marca 2010, 12:19

Jak na pracowni elektrycznej badałem świetlówkę, to z kondem pobierała sporo mniej prądu (~0,4A bez, ~0,25A z) a cos fi podniósł się z 0,45 na 0,85. Mówię o pradzie w przewodzie zasilającym, prąd świetlówki pozostał bez zmian.
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez DocBrown » 18 marca 2010, 12:28

A oto pomiar mojej ORZ3KŁ z kondensatorem :)
Jak widać różnica aż o 0,27A :P
O ile podłączanie lub odłączanie kondensatorów kompensacyjnych ma wpływ na wskazania amperomierza, o tyle liczniki energi elektrycznej zupełnie się tym nie przejmują :P

Obrazek
DocBrown
 

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez Bartek » 18 marca 2010, 12:42

Jak będziesz prowadził działalność typu CPN/sklep/warsztat to przyjdą mili panowie zmierzyć ci cos fi i założą licznik energii biernej. Dodam, że przy cos fi =0,8 na 30kW czynnej przyjdzie ci 22,5kvar biernej(jeśli się w obliczeniach nie pierdykłem ;) )
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez KaszeL » 18 marca 2010, 14:45

DocBrown napisał(a):A oto pomiar mojej ORZ3KŁ z kondensatorem :)
Jak widać różnica aż o 0,27A :P
O ile podłączanie lub odłączanie kondensatorów kompensacyjnych ma wpływ na wskazania amperomierza, o tyle liczniki energi elektrycznej zupełnie się tym nie przejmują :P


Wyciągasz błędne wnioski na podstawie błędnych pomiarów.
Poprawnie skompensowany układ z LRF 125W powinien pobierać prąd nie większy niż 0,6A.
Sprawna lampa 125W bez kompensacji mocy biernej musi pobierać prąd znamiony 1,25A.
Zatem różnic nie wynosi "tylko" 0,27A a w zasadzie aż 0,6A, lub jak kto woli prąd spada o 50%!
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez DocBrown » 18 marca 2010, 19:02

A jaki błąd w pomiarach popełniłem ?
Podłączyłem amperomierz na zasilaniu oprawy, tak więc mierzył prąd pobierany przez oprawę, a nie prąd pracy lampy który nie zależy od kondensatora, nieprawdaż ?
Druga sprawa, to tak jak myślałem, licznikowi zupełnie obojętnie czy ten kondensator jest, czy go nie ma :mrgreen:
DocBrown
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości