układ antystroboskopowy

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

układ antystroboskopowy

Postprzez bartek380V » 8 maja 2010, 17:14

Witam ,czy ktos z Was probował zrobic układ antystroboskopowy ale dla wysokopreznych lamp. Mysle ze sie da,miałby on zastosowanie np w oprawie OURW 2250 lampa ta docelowo da sie wykonac jako antystroboskopowa ale na 2 fazy zasilajace. Mysle ze albo wskutek pomiarow i obliczen trzeba analogicznie dobrac kondensator jak w oprawie swietlowkowej. Ja oczywiscie postaram sie to sprawdzic. Jesli macie jakies propozycje to zapraszam do dyskusji. Jednak sprawa jest niebezpieczna poniewaz złe dobranie kondensatora, grozi rezonansem napiec i małym dymkiem :D :D :D Najlepiej byłoby obliczyc indukcyjnosc statecznika swietlowki w tej oprawie antystrob. i porownac go do pojemnosci konda. Pojemnosc i indukcyjnosc rzadzi przesunieciem fazowym. Teraz ile czego. Układ jest o tyle dobry ze jedna rteciowka pracowałaby na pojemnosciowym wspolczynniku mocy a druga na indukcyjnym wiec dochodzi do kompensacji. :) :)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez slaweklampy » 8 maja 2010, 19:21

Myślałem, żeby zrobić ten układ, ale z powodu niedoboru stateczników go nie zrobiłem.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez bartek380V » 8 maja 2010, 22:47

Aha , ja mysle o układzie statecznik - lampa i statecznik lampa kondensator. Postaram sie cos na piechote policzyc i napisze co mysle na ten temat. Schemat miałby zastosowanie do OURW 2250
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez MRP200 » 8 maja 2010, 23:20

Akurat posiadam statecznik "rtęciowy" 250 W. Jak być potrzebowal szczególowe dane z pomiarów parametrów statecznika to daj znać.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez bartek380V » 9 maja 2010, 00:09

Jesli masz dokladne dane to prosze podaj, sproboje cos policzyc w wolnej chwili.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez bartek380V » 9 maja 2010, 00:12

Majac spadek napiecia i prad w stanie ustalonym na stateczniku,policze impedancje ,jesli tez zmierzysz mi rezystancje to indukcyjnosc to juz bajka ,a ona jest najwazniejsza :) Prad oczywiscie znam. Nieznajomosc tego wykluczałaby mnie z forum :lol: :lol:
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez bartek380V » 9 maja 2010, 11:52

Ja juz wiem ile powinien miec kondensator aby układ działał . Ale narazie nie powiem . Czekam na propozycje innych. Jesli bedzie zainteresowanie tematem to wymienimy wyniki. Pozniej trzeba bedzie znalezc oblatywacza i po krzyku :lol: :lol:
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez slaweklampy » 10 maja 2010, 08:39

Dodam jeszcze, że kondensator powinien być na napięcie znamionowe o wartości 450-500V. Na nim będzie panować napięcie dwukrotnie większe niż na stateczniku.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez DocBrown » 10 maja 2010, 10:37

Przy 250W lampie kond antystroboskopowy zapewne będzie mieć dużą pojemność, co przy napięciu znamionowym konda 400-500V sprawi że jego gabaryty będą dość pokaźne :mrgreen:
Może nie zmieścić sie w komorze dławikowej OURW i innych dwulampowych opraw, dlatego ja uważam, że lepszym wyjściem jest zasilanie z dwóch faz :) Zasilając z 2 faz i tak osiągamy antystroboskop, no i nie ma wtedy kondensatora :)
DocBrown
 

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez bartek380V » 11 maja 2010, 20:08

Z obliczen wychodzi około 18 mikro ALE NIE BIORE ZA TO ODPOWIEDZIALNOSCI :lol: kto wyprobuje ,,,jego sprawa ja to kiedys sprawdze na obnizonym napieciu czy prad, przypadkiem nie za duzy. PRZYDAŁBY SIE OSCYLOSKOP DWUKANAŁOWY. WYCHODZI NA TO ZE UKŁAD JEST ANALOGICZY JAK W OPRAWIW SWIETLOWKOWEJ 2 RAZY 40W CZYLI JEDEN OBWOD PRACUJE NA COSINUSIE POJEMNOSCIOWYM 0,5 A DRUGI TEZ NA 0,5 ALE INDUKCYJNYM CZYLI WEKTOR IMPEDANCJI W DRUGA STRONE. dZIWNE ZE NIE MA REZONANSU. lICZYŁEM 2 RAZY , ROZNYMI SPOSOBAMI I WYCHODZI TAK SAMO OKOLŁO 18 MIKRO JEDNAK WARTOSC TA MUSI BYC DOKŁADNIE DOBRANA ZE WZGLEDU NA EFEKT ANTYSTROB. I MOZLIWOSC REZONANSU. :lol:
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Następna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości