Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez lumix26 » 2 października 2012, 16:45

Robiłem tez takie połączenie z trzema statecznikami FL4000 o prądzie 0,45A i pomiary wyszły mi że prąd dla lampy wynosi 1,10A-1,15A w zależności od producenta lampy.Napięcie lampy 124-128V
Nawet Kaszel był zdziwiony ze tak mi wychodzi
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez KaszeL » 2 października 2012, 18:00

Ten prąd na statecznikach, to faktycznie 0,45A? Jeśli tak, to tutaj mogą się pojawiać rozbieżności. Dzisiejsze stateczniki 36A buduje się na prąd 0,43A :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez lumix26 » 2 października 2012, 18:53

KaszeL napisał(a):Ten prąd na statecznikach, to faktycznie 0,45A?

Podłączyłem rtęciówkę 50W pod FL4000 z prądem 0,45A i takie wskazania wskazywał miernik ten prąd lampy ;)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez bartek380V » 29 sierpnia 2017, 20:29

Panowie coś mi tu nie gra ,testowałem 3 lampy LRF 80 róznych firm podłaczane do 2xFL4000 i przy napieciu sieciowym 238V prąd jest 0,75 A i 138V na lampie to troche dużo :( :( :( czyli na takim układzie taka lampeczka nie może długo i bezpiecznie pracować gdybym chciał ja sobie odpalić do oswietlania garażu . Wygląda na to że lampa pracując na takim układzie w miare zuzycia zacznie gasnąc :oops:
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez KaszeL » 29 sierpnia 2017, 22:09

Ale co Ci nie gra? Prąd na lampie i stateczniku to zawsze wypadkowa ich parametrów. Statecznik nie wymusi prądu znamionowego z inną niż projektowana dla niego lampą a lampa nie wymusi na nie dedykowanym stateczniku prądu na jakim miała by pracować.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez Lampka » 30 sierpnia 2017, 20:10

Dławik świetlówkowy daje prąd około 0,43A, przynajmniej tak jest napisane na FL4000 przeznaczonym do pracy na 220V.
Gasnać nie będzie, bo lampy samodzielnie zaczynają gasnąć jak napięcie na nich wzrośnie do około 160V, przynajmniej tak jest przy 230V. Jeszcze jej sporo brakuje.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez bartek380V » 30 sierpnia 2017, 20:38

Wiadomo tyle że jest przekroczony punkt pracy na jej charakterystyce i jest troche przeciążona bo optymalnie powinno być 115V . Pobawię się z innymi dławikami bo zalezy mi na układzie długowiecznym . Na myśl przyszedł mi układ FL4000 + FL2000 ,czuje jednak ze tym razem że lampa wymusi na FL2000 0,4A i to też nie dobrze. NIe moge znalezc tolerancji napiecia zasilania układu ale przyjmuje +5% -10%
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez KaszeL » 30 sierpnia 2017, 20:47

Lampka napisał(a):Dławik świetlówkowy daje prąd około 0,43A, przynajmniej tak jest napisane na FL4000 przeznaczonym do pracy na 220V.
Gasnać nie będzie, bo lampy samodzielnie zaczynają gasnąć jak napięcie na nich wzrośnie do około 160V, przynajmniej tak jest przy 230V. Jeszcze jej sporo brakuje.


Lampka, statecznik sam nic nie daje. Prąd w takim obwodzie zależy nie tylko od statecznika, ale też od lampy. Dlatego te 0,43A to on i owszem "daje" ale tylko i wyłącznie z lampą do jakiej został opracowany.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez Lampka » 30 sierpnia 2017, 21:23

No tak, to prawda - jak rura ma problemy z mieszanką gazową, to automatycznie spada jej prąd pracy i rośnie napięcie. Tak jest ze wszystkimi lampami, w przypadku sodówek szczególnie to widać jak są zużyte. Jeżeli rura jest dobrze wykonana i statecznik zaprojektowany odpowiednio, to prąd pracy powinien się zgadzać (ewentualnie odbiegać w niewielkim stopniu od znamionowego) - oczywiście w przypadku wlaściwych lampek. Dlatego dobrze byłoby potestować kilka świetlówek i sprawdzić jaki będzie prąd pracy na tych dławikach.
Gdzieś mam dławik dla 80tki, to w wolnej chwili porównam parametry pracy na dedykowanym osprzęcie i na dławikach świetlówkowych i zobaczę, jakie są różnice w parametrach.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości