O układach zapłonowych (było: odpalanie LRJ)

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

O układach zapłonowych (było: odpalanie LRJ)

Postprzez leon0785 » 9 września 2010, 21:39

Nie ma znaczenia gdzie dasz zapłonnik powinna odpalić.
leon0785
 

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez DocBrown » 9 września 2010, 21:42

Dziwna sprawa, to znaczenia mieć nie powinno. Zamień jednak te przewody przy lampie, sprawdź UZ czy dobrze podłączony, czy nie masz gdzieś jakiegoś błędu no i napisz dokładnie jaki to układ. Jak to stary polski TUZ-U400 albo podobne dziadostwo to możesz mieć problem, podmień na coś solidniejsze, nawet IDS4-2 lepiej odpala niż te TUZy :twisted:
DocBrown
 

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez Jorgus » 9 września 2010, 22:24

maniek20080 napisał(a):Dzięki :D
Jutro może uda mi się LRJ odpalić to będą fotki, bo dziś coś nie chciała ruszyć na tuzie 5kV :evil:

były dwa rodzaje TUZów,jedne miały 3 jedne 4 kV.nie było TUZa który dawałby 5kV ;)
potrzymaj te lampkę przez ok 1min.na TUZie, powinna odpalić.Co do tego łuku,a czy nieodpalasz tej lampki na dławiku 250W?
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez DocBrown » 10 września 2010, 13:55

Jesli UZ jest sprawny, to nawet na dławiku 40W powinno byc coś więcej niż lekki fioletowy łuk. Przy stateczniku 250W taka lampa odpali prawidłowo i bedzie świecić normalnie tylko że słabiej niż na 400W i może chłodniejszym światłem. TUZów to było więcej odmian i one wszystkie po latach były do bani, nawet fabrycznie nowe to nic specjalnego, układy IDS są dużo lepsze choć również awaryjne.
DocBrown
 

Re: Lampa LRJ a metalohalogenkowa

Postprzez maniek20080 » 10 września 2010, 18:07

Po zmianie TUZ-a na IDS-a LRJ odpalił :D ;)
Avatar użytkownika
maniek20080
 
Posty: 281
Zdjęcia: 206
Dołączył(a): 7 maja 2010, 21:39
Lokalizacja: Wolin / Szczecin

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez Jorgus » 10 września 2010, 21:29

DocBrown napisał(a):(...) TUZów to było więcej odmian i one wszystkie po latach były do bani, nawet fabrycznie nowe to nic specjalnego, układy IDS są dużo lepsze choć również awaryjne.

TUZy były awaryjne,jak natychmiast nie wymieniano uszkodzonego źródła światła.IDS y...niektóre padają po paru dniach,inne trzymają się latami.

:arrow: amiśku,nie chcę zabierać Ci cennego czasu(weekend)ale jak znajdziesz trochę czasu,to wydziel temat o awaryjności układów zapłonowych.
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Lampa LRJ a metalohalogenkowa

Postprzez amisiek » 10 września 2010, 21:37

Wątek możesz utworzyć sam, wystarczy kliknąć Nowy Wątek w odpowiednim dziale, zapraszam. W razie potrzeb, służe pomocą.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampa LRJ a metalohalogenkowa

Postprzez bartek380V » 10 września 2010, 21:57

No wlasnie ,czemu TUZ y tak sie psuly? Mysle ze tajemnica polega na tym ze TUZ potocznie mowiac czy to jest IDS czy UZ czy inny uklad, powinien miec wbudowane wykrywanie uszkodzonej lampy lub jej braku i zaprzestanie generowania impulsow WN? moze zbudujemy taki uklad? Widze to tak... jest sobie obwod elektryczny lampy czyli statecznik itd. Uklad ten pracuje przez kontaktron. Przed tym ukladem jest uklad elektroniczny z ukladem scalonym ktory liczy czas od momentu podania napiecia jesli kontaktron nie da odpowiedzi ze lampa dziala. . Jesli kontaktron nie da odpowiedzi ze prad w obwodzie plynie -to uklad wylacza zasilanie lampy traktujac ja jako uszkodzona lub jej brak. Nie wiem jednak jak wyeliminowac kolejny stan awaryjny jak wylaczanie i ciagle wlaczanie sie lampy oraz wylaczanie TUZ a po starcie lampy ale jakas idea to jest, chyba ze praca TUZ a przy pracy lampy jest dla niego pomijalnie nieszkodliwa. :shock:
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Lampa LRJ a metalohalogenkowa

Postprzez Jorgus » 10 września 2010, 22:12

ciekawe,jak by tak dać szeregowo,między TUZa a lampkę przekaźnik.Teoretyczne lampka niepowinna świecić,ale przekaźnik powinien zewrzeć styki.Resztę trzeba by jakoś dopracować.Może to i zadziała,ale niemam pojęcia czy tak,jak UWZ ;)

:arrow: amiśku,wiem jak utworzyć nowy temat.Mi chodzi o przeniesienie kilku ostatnich postów do tego by nowego tematu.
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: O układach zapłonowych (było: odpalanie LRJ)

Postprzez amisiek » 10 września 2010, 22:37

Proszę uprzejmie, wydzieliłem :)
elektroniczne układy zapłonowe mają wykrywanie awarii lampy i zaprzestają strzelania W.N. gdy nie uda się zainicjować wyładowania w lampie po określonym czasie. W przypadku elektromagnetycznego układu jest z tym problem. Pewnym wyjściem byłoby wprowadzenie ograniczenia czasu działania układu zapłonowego po włączeniu zasilania, np działałby tylko kilkanaście - góra kilkadziesiąt sekund. Można to zrobić prosto i tanio bez użycia układów scalonych ;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości