Statecznik STS-250-500 pytanie.

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Statecznik STS-250-500 pytanie.

Postprzez Whites86 » 27 października 2010, 16:24

marcinox363 napisał(a):a czy ten kondensator musi być potrzebny można bez niego korzystać na krótki czas
a jak odpalę lampę i nie będzie kondensatora to nic się nie zrobi bo na forum elektroda czytałem że lampa miga a mi się zdaje że od statecznika

miganie lampy nie ma nic wspolnego z kondensatorem, nie musisz go miec w ukladzie, on ma za zadanie kompensowac moc bierną, jak go niewstawisz nic sie niestanie , ukald bedzie pracowal normalnie
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Statecznik STS-250-500 pytanie.

Postprzez marcinox363 » 6 listopada 2010, 00:20

Mam pytanie mam lampę MH-400W i nie mam statecznika ale za to znalazłem stateczniki po 100W jak bym podłączył równolegle to 400W by było ale jest pytanie bo to są stateczniki od świetlówek czy mogły być do metalohalogenka chodzi mi czy będzie jakieś migotanie lampy lub coś w tym stylu słyszałem że stateczniki od świetlówek nadają się rtęciówek czy mogły być do metalohalogenka o to zdjęcie takiego statecznika tu jest link http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c74 ... 68716.html
marcinox363
 
Posty: 25
Zdjęcia: 21
Dołączył(a): 18 września 2010, 22:59

Re: Statecznik STS-250-500 pytanie.

Postprzez KaszeL » 6 listopada 2010, 00:44

Mocy stateczników nie dedykowanych do danej lampy nie można sobie od tak łączyć. Ważna nie jest moc podana na obudowie, ale prąd pracy danego statecznika. Przy czym warto pamiętać, że podany na obudowie prąd pracy dotyczy tylko i wyłącznie układu z lampę przewidzianą dla niego. Zastosowanie innej może zmienić te parametry. Statecznik ze zdjęcia obsługuje lampę 100W przy prądzie 0,98A. Jeśli połączysz cztery takie stateczniki równolegle powinieneś otrzymać prąd znamionowy na poziomie 3.92A. Piszę powinieneś, bo ile tak na prawdę będzie to trzeba zmierzyć. Tymczasem większość lamp MH 400W pracuje przy prądzie znamionowym z zakresu od 3,4 do 4.7A. Wszystko zależy od tego, czy lampa była projektowana do pracy na osprzęcie rtęciowym czy sodowym. W tym pierwszym przypadku przeciążysz lampę, w tym drugim nie dociążysz. Oba przypadki wpływają negatywnie na samą lampę. Lampą niedociążona faktycznie może migotać, na pewno zmieni się temperatura barwowa oraz współczynnik odwzorowania barw. Jeśli do takiego układu podłączysz lampę przystosowaną do pracy z osprzętem sodowym i prądzie pracy ponad 4A, lampa ta wymusi na statecznikach nieco większy prąd co skończy się ich przeciążeniem i w konsekwencji uszkodzeniem na skutek przegrzania. Nie prościej kupić na allegro dedykowany statecznik?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Statecznik STS-250-500 pytanie.

Postprzez bartek380V » 6 listopada 2010, 18:26

Co chwile ktos cos kombinuje zeby wykorzystac inne stateczniki. Wiem cos na ten temat ale uwierzcie wszyscy ze nie oplaca sie tak kombinowac bo mozna przekombinowac.Jest kilka sprawdzonych ukladow gdzie prady nawet racjonalnie sie ustalaja i nie przeciazaja statecznikow . :evil: Tzeba tez dodac ze napiecia probiercze izolacjii statecznikow (balastow) rteciowych,swietlowkowych, sodowych w tym MH -sie roznia. ;) Wiem ze dlawiki to nie tanie zabawki, kilka z nich naprawialem zeby nie kupowac :cry: ale naprawde nie warto kombinowac.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Poprzednia strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości