Problemy z zapłonnikami

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Problemy z zapłonnikami

Postprzez fil2701 » 7 stycznia 2011, 11:52

Witam. Nie robię off topu gdzie indziej, tylko zakładam osobny wątek, może się komuś wprzyszłości przyda. Otóz mam dwa zapłonniki i dwa różne problemy. W jednym, po załączeniu napięcia świeci się tylko neonówka i to nie pełnym strumieniem, świetlówki nie odpala. W drugim neonówka wogóle nie błyśnie. W świetlówce jarzą się tylko skrętki. i to wszystko. Zapłonniki powinny odpalić świetlówkę do 40W. sprawdzałem je na 18W więc zapaliłyby ją bez problemu. Oprawa i świetlówka 100% sprawna. Co tym zapłonnikom dolega? Czy jest możliwość ich "reanimacji"? Czy przelutowanie kondensatora lub neonówki ze sprawnego zapłonnika o tych samych parametrach coś da?
fil2701
 
Posty: 93
Zdjęcia: 609
Dołączył(a): 17 sierpnia 2010, 15:52
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Problemy z zapłonnikami

Postprzez amisiek » 7 stycznia 2011, 13:16

W tym drugim przypadku, skoro cały czas jarzą się skrętki, to znaczy, że zapłonnik jest zwarty. Czasami się to zdarza. Ten pierwszy ma uszkodzony bimetal i nie zwiera w ogóle obwodu, nie podgrzewa skrętek. Reanimacja raczej nie ma sensu, przelutowanie kondensatora nie pomoże (on jest po to, by zmniejszać zakłócenia radioelektroniczne, zmniejszając przy okazji impuls - właśnie dlatego przy próbach odpalania MH trzeba ten kondensator usunąć).
Zapłonnik świetlówkowy jest tani i powszechnie dostępny, raczej utylizuj go lub odłóż do kolekcji zamiast reanimować. Szkoda Twojego czasu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Problemy z zapłonnikami

Postprzez fil2701 » 7 stycznia 2011, 13:18

Ok. Ten ze świecącą naonówką to aluminiowy POLAMP więc dlatego mi tak zależy. Rzeczywiście kupie jakiś inny i podmienię bebechy ;)
fil2701
 
Posty: 93
Zdjęcia: 609
Dołączył(a): 17 sierpnia 2010, 15:52
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Problemy z zapłonnikami

Postprzez famabud » 7 stycznia 2011, 19:28

Niech zgadnę, ten zwarty starter to EcoClick S10 Philipsa :?: Z tego co słyszałem to one od nowości potrafią być zwarte. :|
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Problemy z zapłonnikami

Postprzez slaweklampy » 20 stycznia 2011, 14:58

Witam

Miałem takie problemy z zespawanymi stykami, po uderzeniu w jego neonówkę zapłonnik działał poprawnie. Przyczyną zwarcia zapłonników bywa ich przeciążenie prądowe lub uszkodzenie świetlówki.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin


Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości