Nawijanie transformatora, zakup materiałów

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Nawijanie transformatora, zakup materiałów

Postprzez KaszeL » 10 stycznia 2011, 21:36

Problem w tym, że miedź z odzysku jest tak samo droga, jak nowa. Na złomie często chcą ponad 40zł/kg(!) absurd.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nawijanie transformatora, zakup materiałów

Postprzez MRP200 » 11 stycznia 2011, 07:46

Nie twierdzę, że nie można zastosować do nawinięcia transformatora miedzi z odzysku, oczywiście po odtworzeniu izolacji. Jak się to zrobi starannie, to nie ma się czego obawiać. Zresztą ostatnio z powodzeniem przezwoiłem kilka sprawnych transformatorów małej mocy (na inne napięcia) i przekonałem się, że dużo zależy też od starannego złożenia rdzenia. Przy rozbiórce rdzenia zawsze numeruję kształtki. To się przydaje, ponieważ wtedy bez trudu udaje się z powrotem złożyć cały rdzeń. W przeciwnym razie, jeżeli transformator był impregnowany, to najczęściej są problemy z włożeniem dwóch ostatnich kształtek. Ostatnio trafił się egzemplarz ze spawanym rdzeniem. Niemniej, mimo staranności trafa po przewinięciu i tak mają o kilka % większy prąd biegu jałowego.
Co do uzwojeń, to spotkałem się nawet ze współczesnym rozwiązaniem, gdzie do nawinięcia transformatora głównego spawarki inwertorowej użyto z powodzeniem taśmy miedzianej odpowiednio zaizolowanej (pocięta na paski blacha miedziana na opierzenia). A trzeba pamiętać, że w takich układach skutki błędu mogą być bardziej kosztowne, w szczególności kiedy główne MOSFETY padną z wielkim hukiem.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Nawijanie transformatora, zakup materiałów

Postprzez mosfetkiler » 11 stycznia 2011, 08:56

Kaszel napisał:
Z obliczeń wyszło mi, że Uzw = 0,56V

Wydaje mi się, że poszedłeś za bardzo w "miedź" w projektowaniu transformatora.
Np.: przy przekroju kolumny 100cm2, indukcji 1,2T dostaniemy napiecie zwojowe 2,66V - to przy zastosowaniu
typowego rdzenia z blach izotropowych.
Dla rdzenia cięto-zwijanego z blach anizotropowych (typu RZC) indukcja może wynosić nawet do 1,8T.
Gęstosci prądu to bym za bardzo nie forsował przy tych rozmiarach - dopuszczalna zależy m.in. od grubości warstwy
uzwojeń. 2A/mm2 zdarza sie najczęściej dla transformatorów o mocy do 1000VA, 2,5A/mm2 dla poziomu
kilkudziesięciu VA a dla maleńkich - nawet do 5A/mm2.
Dla uzwojeń na transformatorach ferrytowych gęstości prądów dochodxą do 5-6A/mm2 ale zwojów jest mało i warstwy uzwojenia są cieńkie.
Niekiedy próbuje się nawijania z przerwami chłodniczymi ale to już "wyższa szkoła jazdy".
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Nawijanie transformatora, zakup materiałów

Postprzez KaszeL » 11 stycznia 2011, 11:16

mosfetkiler napisał(a):Np.: przy przekroju kolumny 100cm2, indukcji 1,2T dostaniemy napiecie zwojowe 2,66V


Korzystamy z tych samych wzorów? Wg mnie -> 1÷(4.4×50×1.2×0.95×0.01) = 0,399 V/zw a nie 2,66V/zw ;) Oczywiście zakładając: η = 0,95, f = 50Hz, B = 1.2T, reszta jak podałeś.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nawijanie transformatora, zakup materiałów

Postprzez mosfetkiler » 11 stycznia 2011, 11:29

Ja stosuję wzór:

E = 4,44 x f x B x S x z

gdzie:
E - indukowana siła elektromotoryczna (napięcie) na uzwojeniu V,
f - częstotliwość 50Hz,
B - indukcja w rdzeniu 1,2T,
S - powierzchnia przekroju poprzecznego rdzenia o,o1 m2,
z - liczba zwojów, w tym przypadku 1,
współczynnik korekcyjny na razie pominąłem,

E = 4,44 x 50Hz x 1,2T x 0,01m2 x 1 = 2,664V

U mnie są volty/1zwój, u Ciebie - liczba zwojów/1volt ;)
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Nawijanie transformatora, zakup materiałów

Postprzez KaszeL » 11 stycznia 2011, 12:54

mosfetkiler napisał(a):U mnie są volty/1zwój, u Ciebie - liczba zwojów/1volt


Racja, miałem zaćmienie ;)
Mam rdzeń zwijany, cięty, dlatego założyłem B=1,6T. Co daje 0,558 zw/V i w konsekwencji 1,79V/zw.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nawijanie transformatora, zakup materiałów

Postprzez andrzejlisek » 11 stycznia 2011, 23:29

Rozumiem, że umiesz sam prawidłowo obliczyć wszystkie potrzebne parametry i wiedzieć, co dokładnie potrzebujesz, i masz ambicję, żeby samemu nawinąć trafo, co oczywiście doceniam.

Natomiast radziłbym pomyśleć nad skorzystaniem z usługi firmy zajmującej się przewijaniem transformatorów. Rozumiem, że chcesz sam to zrobić, żeby mieć satysfakcję i zaoszczędzić kasę (przynajmniej tyle, ile firma skasowałaby za robociznę), ale z drugiej strony chyba lepiej dopłacić i mieć zrobione porządnie (podobno drut nawija się na specjalnej maszynie), szczególnie, jeżeli to ma działać z prądem o dużym natężeniu, żeby chaty nie puścić z dymem. ;) Tak myślę, w ogóle nie mam pojęcia, jakie mogą być ceny takich usług.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Nawijanie transformatora, zakup materiałów

Postprzez KaszeL » 12 stycznia 2011, 14:25

Andrzej, gdyby mnie było stać na wydanie 10000pln na trafo, to nie robiłbym takich problemów, wierz mi :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nawijanie transformatora, zakup materiałów

Postprzez mosfetkiler » 13 stycznia 2011, 08:11

A nawijać to trzeba będzie w ten deseń (jak się uda...):
2268422698
Zapewni to lepsze chłodzenie i pozwoli na zastosowanie większej gęstości prądu w uzwojeniu.
Ostatnio edytowano 14 stycznia 2011, 12:26 przez mosfetkiler, łącznie edytowano 4 razy
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Nawijanie transformatora, zakup materiałów

Postprzez KaszeL » 13 stycznia 2011, 08:23

Ile to realnie daje? BTW: Całkiem ładne to trafo, szczególnie jak było kompletne :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości