Prąd pracy lampy (było: Miernik prądu AC i DC)

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Prąd pracy lampy (było: Miernik prądu AC i DC)

Postprzez famabud » 26 kwietnia 2010, 20:09

Niedawno robiłem pomiary mojej lampy sodowej 400 watt Pila, podłączonej pod dwa stateczniki. Jeden to był stary meskowski statecznik LRF 250, a drugi od OUSd (pewnie 150w), a układ zapłonowy stanowił taki szeregowy zapłonnik, co ma z tyłu diodę i przypomina trochę zwykły starter od świetlówki. Kiedy ją odpaliłem prąd pracy wynosił ponad 5A (kilka razy mi zgasła, bo przez przypadek przerywałem napięcie do lampy i krew mnie zalewała, bo musiałem znowu czekać, aż lampa z powrotem odpali). Kiedy w końcu się udało, prąd pracy ustabilizował się na około 4,7A. :shock: I pytanie: Czy to możliwe :?: :?: :?:
Dodam, że nie stosowałem żadnych kondensatorów do kompensacji mocy biernej.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez Whites86 » 26 kwietnia 2010, 20:14

famabud napisał(a):Niedawno robiłem pomiary mojej lampy sodowej 400 watt Pila, podłączonej pod dwa stateczniki. Jeden to był stary meskowski statecznik LRF 250, a drugi od OUSd (pewnie 150w), a układ zapłonowy stanowił taki szeregowy zapłonnik, co ma z tyłu diodę i przypomina trochę zwykły starter od świetlówki. Kiedy ją odpaliłem prąd pracy wynosił ponad 5A (kilka razy mi zgasła, bo przez przypadek przerywałem napięcie do lampy i krew mnie zalewała, bo musiałem znowu czekać, aż lampa z powrotem odpali). Kiedy w końcu się udało, prąd pracy ustabilizował się na około 4,7A. :shock: I pytanie: Czy to możliwe :?: :?: :?:
Dodam, że nie stosowałem żadnych kondensatorów do kompensacji mocy biernej.

mierzyles prąd pracy lampy ? czy calego ukladu ?
jesli lampy to pracuje ona praktycznie na znamionowym prądzie, (4,6A) :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez famabud » 2 maja 2010, 19:18

Podłączyłem miernik pomiędzy lampą, a statecznikiem, to znaczy, że mierzyłem prąd pracy lampy, tak :?:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez Whites86 » 2 maja 2010, 19:46

famabud napisał(a):Podłączyłem miernik pomiędzy lampą, a statecznikiem, to znaczy, że mierzyłem prąd pracy lampy, tak :?:

tak :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez famabud » 2 maja 2010, 20:10

Ale jaki, cudem ta lampa osiąga prąd pracy ok. 4.7A, jeżeli suma dwóch dławików (rtęciowy-2,15A, sodowy-1.8A) wynosi 3,95 :?: :!: Może coś z miernikiem jest nie tak :?:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez Whites86 » 2 maja 2010, 20:24

famabud napisał(a):Ale jaki, cudem ta lampa osiąga prąd pracy ok. 4.7A, jeżeli suma dwóch dławików (rtęciowy-2,15A, sodowy-1.8A) wynosi 3,95 :?: :!: Może coś z miernikiem jest nie tak :?:

użyj rtęciowki 400W wtedy pewnie prąd pracy bedzie mniejszy, sodówka nawet na dlawiku rtęciowym 400W osiagnie nieco wiecej A niz LRF tej samej mocy
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez matit1 » 10 października 2011, 13:59

Co do prądu to duże znaczenie ma napięcie zasilające. Jeśli stateczniki mają Un 220V a napięcie w sieci 230-235 a w porywach do 240V to prąd również rośnie. Odpalając LRF 400W na stateczniku rtęciowym 400W 220V prąd zatrzymał się na wartości 3,8A a w tym czasie napięcie w sieci miałem 240V. Po ponownym odpaleniu przez autotransformator i ustawieniu na 221V prąd wynosił już ok.3,25A. Takie są moje spostrzeżenia.
Ostatnio edytowano 10 października 2011, 15:47 przez matit1, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez KaszeL » 10 października 2011, 15:44

famabud napisał(a):Ale jaki, cudem ta lampa osiąga prąd pracy ok. 4.7A, jeżeli suma dwóch dławików (rtęciowy-2,15A, sodowy-1.8A) wynosi 3,95 :?: :!: Może coś z miernikiem jest nie tak :?:


No niestety nie jest to takie proste, jak by się wydawało. Tak na prawdę prąd w układzie zależy nie tylko od statecznika, ale także od samej lampy i parametrów sieci zasilającej. Wystarczy, że zmieni się nieco napięcie zasilające, lampa będzie miała nieco inne parametry (spadek napięcia na wyładowaniu) a już prąd w obwodzie będzie inny niż ten na tabliczce znamionowej. Zatem nawet mając statecznik rtęciowy 400W 3.25A i lampę rtęciową 400W przezeń zasilaną, nie można być pewnym że w takim obwodzie popłynie prąd 3.25A. Ot taki już urok tych układów :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez bartek380V » 10 października 2011, 21:22

Poprostu lampa wyladowcza i dlawik to dwa odbiorniki nieliniowe 8-) wiec nieznajac ich charakterystyk nalezy spodziewac sie nieprzewidywalnosci parametrow tego ukladu
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez MRP200 » 11 października 2011, 07:02

Statecznik indukcyjny to element prawie liniowy, ponieważ w obwodzie magnetycznym posiada szczelinę powietrzną. Lampa wyładowcza to wybitna nieliniowość. Prąd płynący przez układ: lampa-statecznik zależy też od kondycji samej lampy, ponieważ zużyte lampy mają większe spadek napięcia. Dlatego wartość prądu podaną na stateczniku należałoby traktować jako wartość odniesienia z tolerancją powiedzmy +/- 10%. Napięcie sieci ma znaczący wpływ na prąd lampy, co zresztą zostało wykorzystane w centralnych reduktorach mocy lamp wyładowczych.
I nie ma tu nic nieprzewidywalnego. Znajomość charakterystyk nie jest absolutnie potrzebna, zresztą komu chciałoby się je sprawdzać. Stosując dedykowany statecznik do danej lampy wszystko będzie w porządku. Rozwiązanie sprawdzone w milionach opraw oświetleniowych. No, chyba że ktoś ma u siebie poligon doświadczalny i czegokolwiek się tknie, zaraz musi popsuć się albo nie daj Boże wybuchnąć, chociaż gdzie indziej działa to bezawaryjnie latami.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Następna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron