Uwaga, wtyczka-bubel

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Uwaga, wtyczka-bubel

Postprzez daylight » 22 maja 2016, 16:28

Kupiłem ci ja niedawno wtyczkę sieciową. Z bieżącej produkcji, ale zależało mi żeby wyglądała jak te klasyczne, bez jakichkolwiek zaokrągleń, ścięć, udziwnień. Wybrałem dwie sztuki z całego kosza, bo każda miała jakieś wady, niedokładności, krzywe bolce, krzywy styk ochronny... W kasie elegancko pijondz uiściłem, 4-5zł/szt., no nieistotne - i tak zadrożona. Otwieram ją w domu i następuje scena jak w klasyku polskiego thrillera:

Obrazek

I wyobraziłem sobie jak te bidne rureczki zatopione w plastik przeżyją 16A typowe dla wtyczek tego typu. Jeszcze bardziej zdziwiłem się, jak producent wyobraża sobie sprawne przykręcenie przewodów zakończonych oczkami bez użycia narzędzi takich jak pęseta czy szczypce (zakładam, że wtyczkę wymienia się tylko i wyłącznie przy użyciu wkrętaka) jako że nakrętka nie jest w jakikolwiek sposób umocowana i wypada przy każdej próbie wkręcenia śrubki. No ale to nic - pomyślałem - to jakiś sprawdzian mojej cierpliwości, widocznie taki jest boski plan, czy potworny eksperyment rządu, widocznie do zestawu zapomniano dodać jakiegoś specjalistycznego narzędzia.
Szlag mnie jasny trafił w momencie, gdy okazało się, iż drugi z zacisków jest tak doje**ny, że próba jego odkręcenia zakończyła się naderwaniem zacisku od rurki tworzącej bolec. I tak sobie myślę, czy czasem nie znajdę paragonu i czy nie pojadę tego cudownego wytworu krajowego przemysłu zwrócić... :lol:

Jak syfilityczność tej wtyczki tłumaczy producent? Ano dokładając ledwo widoczny gołym okiem przecinek pomiędzy 1 a 6. Tak, dopuszczalny prąd tej dość sporej wtyczki (o wytrzymałości prądowej typowo 16A) to 1,6A. :lol: Oznaczenie tego cudownego patentu to WT20s - S jak syf.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

edycja:
Brawo ja! Chcąc zacytować fragment ze swojego postu w swoim nieskończonym rozmachu niemal go skasowałem. :lol:
Ostatnio edytowano 22 maja 2016, 23:19 przez daylight, łącznie edytowano 2 razy
daylight
 

Re: Uwaga, wtyczka-bubel

Postprzez slaweklampy » 22 maja 2016, 16:43

Witaj

Przy 16A to by się stopiła razem z gniazdkiem. :lol: :x
Ostatnio edytowano 22 maja 2016, 16:45 przez slaweklampy, łącznie edytowano 1 raz
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Uwaga, wtyczka-bubel

Postprzez Marek140 » 22 maja 2016, 16:44

Ło matko bosko, co to się staneło. To już chinskie wtyczki wyglądają lepiej :roll:
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Uwaga, wtyczka-bubel

Postprzez qba » 22 maja 2016, 17:23

A dawniej w PRL i latach 90 wtyczki w tym wykonaniu uchodziły za jedne z solidniejszych. Widziałem je nawet zamontowane do kuchenki elektrycznej z piekarnikiem, działającej na zasilanie jednofazowe.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8338
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Uwaga, wtyczka-bubel

Postprzez daylight » 22 maja 2016, 17:29

qba napisał(a):Widziałem je nawet zamontowane do kuchenki elektrycznej z piekarnikiem, działającej na zasilanie jednofazowe.

No przecież u mnie w domku letniskowym taka kuchenka (tylko mniejsza, dwupłytowa) śmiga z taką PRLowską wtyczką od 20 lat. Te fabryczne, zalewane jarały się po ~roku codziennej eksploatacji.

Ja chciałem tę wtyczkę podpiąć do małego odkurzacza... No ale bublowatość zacisków mi to (być może na szczęście) uniemożliwiła.

Zastanawiam się, co na to UOKiK? Czy ten przecinek widać wystarczająco dobrze? :twisted:
daylight
 

Re: Uwaga, wtyczka-bubel

Postprzez qba » 22 maja 2016, 17:36

A jakiś czas temu zastanawiałem się nad kupnem takich wtyczek, ze względu na ich klasyczny wygląd, ale chyba teraz nie zamontowałbym ich nawet do lampki.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8338
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Uwaga, wtyczka-bubel

Postprzez FOX » 22 maja 2016, 18:28

Ja również miałem okazję kiedyś kupić ten cud polskiej myśli technicznej z serii jak tu zaoszczędzić kosztem bezpieczeństwa i niestety inne wtyczki tego producenta również mają w podobnym stylu wykonane bolce
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Uwaga, wtyczka-bubel

Postprzez MercuryFenix » 22 maja 2016, 18:47

Nie zastanawiały Cię nacięcia na bolcach ? :)
Ja zawsze korzystam z wtyków tego typu, są poprostu solidne (Przynajmniej mi się jeszcze takie gówno nie trafiło.) ;)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Uwaga, wtyczka-bubel

Postprzez lumix26 » 22 maja 2016, 19:14

po bolcach widać ze coś już jest nie tak a tak swoją drogą to nie możecie kupować firmy Ospel gdzie jakość jest znacznie lepsza
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9282
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Uwaga, wtyczka-bubel

Postprzez daylight » 22 maja 2016, 19:20

A wpadlibyście na równie niedorzeczny pomysł wykonania bolców? Bo ja nie. Kupując ten syf nie wpadłbym na pomysł, że tak prymitywny element można wykonać w tak badziewny sposób. Nawet nie pomyślałbym, że można je wywinąć z blachy. Wtyczka jest wtyczka, co nie? Nawet małe radzieckie wtyczki miały bolce z mosiężnych prętów... I na pewno w trakcie zakupu widzielibyście ten przecinek, wielkości ostrza szpilki? :P

Teoretycznie producent ma czyste ręce, wtyczka ma dopuszczalną obciążalność 1,6A i cześć. Ale... no bez przesady, są pewne subtelne granice przyzwoitości.
Nie żalę się czy coś, po prostu... ku przestrodze, z serdecznymi (aczkolwiek niekoniecznie dobrymi) życzeniami dla producenta...
daylight
 

Następna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości