high voltage i bezpieczeństwo

Dyskusja na tematy dowolne

Re: high voltage i bezpieczeństwo

Postprzez arw » 18 czerwca 2012, 22:58

KaszeL, spoko, przecież nie złapię za drut gdy tylko ktoś mi napisze jakąś tam z kosmosu wartość :) badźmy poważni.
Pytanie dałem na kilku forach i czekam na odp. Wiedze bede weryfikował, na pewno chciałbym poznać opinię ludzi zajmujących się zawodowo energetyką, tudzież elektrostatyką. Myślę nawet zrobić SEP wysokich napięć, a nóż się przyda, chętnie powiązałbym elektronikę dla energetyki.

Bacznie obserwuję filmiki Photonica i nie zgodzę się, ze uruchamia ustrojstwo piętro niżej. Jest wiele filmikow, w ktorych zaraz po wyłączeniu łuku podchodzi do elektrod i przestawia przedmiot, albo komentuje. Mozna tez zobaczyc ze trzyma coś w gołej rece i podpina pod HV, zapewne odpowiednio bezpiecznym, o którym wciąż mi daleko.

litak, przestań, 50Hz na pikofarady w człowieku, to jak porażenie z bateryjki 4,5V.
Przeładowywaniem potencjału bym się akurat nie przejmował, bo znów dochodzimy do sedna wyładowania w atmosferę, gdzie w innym przypadku możesz się naładować dowolnym ładunkiem o ile nie nastąpi różnica potencjałów, bo trzymając za elektrodę wciąż nie zamykasz obwodu, zmienność jednego potencjału masz zawsze wzgledem drugiego, czyli drugiej elektrody.


PS. Warto, niewarto.. na coś trzeba zginąć :D
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: high voltage i bezpieczeństwo

Postprzez litak1 » 19 czerwca 2012, 07:08

arw napisał(a):litak, przestań, 50Hz na pikofarady w człowieku, to jak porażenie z bateryjki 4,5V.

Pierwszy raz napisałeś że to 50 Hz Częstokroć przetwornice HV są na dużo wyższą częstotliwość. Może opiszesz co to za przetwornica, jaki prąd daje w mA stały czy zmienny, impulsowy jakiej częstotliwości to się coś zastanowimy, a nie tylko jakie napięcie jest bezpieczne bo to nic nie mówi :? A odnośnie przeładowywania to zdziwiłbyś się jak może walnąć napięcie choćby 10kV 20kHz bez ulotu i jakiegokolwiek zamykania obwodu
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: high voltage i bezpieczeństwo

Postprzez amisiek » 19 czerwca 2012, 07:31

arw napisał(a):PS. Warto, niewarto.. na coś trzeba zginąć :D

Szczerze, to ja wolę żyć a nie ginąć. HV to nie są przelewki. Zwykły kondensator o pojemności 100nF naładowany do 40-50kV z generatora Van de Graffa daje czadu. A co dopiero generator Tesli (żeby miał sens, musisz dostarczyć coś z 1kVA do obwodu pierwotnego).
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: high voltage i bezpieczeństwo

Postprzez KaszeL » 19 czerwca 2012, 11:37

arw napisał(a):Bacznie obserwuję filmiki Photonica i nie zgodzę się, ze uruchamia ustrojstwo piętro niżej. Jest wiele filmikow, w ktorych zaraz po wyłączeniu łuku podchodzi do elektrod i przestawia przedmiot, albo komentuje. Mozna tez zobaczyc ze trzyma coś w gołej rece i podpina pod HV, zapewne odpowiednio bezpiecznym, o którym wciąż mi daleko.


Nie wierz mi, zapytaj go. Obejrzyj sobie jego filmik o big boy's power supply, z którego zasila swoje transformatory RTG. Nigdy nie ma go w pomieszczeniu jak uruchamia te transformatory :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8671
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: high voltage i bezpieczeństwo

Postprzez arw » 19 czerwca 2012, 23:17

Obejrzyj CRT Overdrive, by sie upewnic, ze jednak jest w tym samym pomieszczeniu :)
Ale nie chce sie kłócić. Niemniej, temat HV jest niezwykle interesujący

amisiek napisał(a):Szczerze, to ja wolę żyć a nie ginąć

Heh, zdajesz sobie sprawe, ze mało którego autora wątków obchodzi w tym przypadku kto co woli dla siebie? ;)
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Poprzednia strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości