Parę pytań do profesjonalistów

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez bartek380V » 22 sierpnia 2016, 19:51

MRP200 napisał(a):W takich lampach owadobójczych jak ta pokazana na filmie stosowano też zwykłe żarówki o mocy 25 W z bańką tubularną pomalowaną na fioletowo. Miałem taką w swojej lampie. Po przepaleniu zastosowałem kompakta ze świetlówką UV o mocy zdaje się 11 W. Tyle, że jego większe gabaryty sprawiły, że konieczna była rozbiórka oprawy, żeby go zainstalować.

Musze przyznać ze zdzwiłem sie ze tam kiedyś u Ciebie była zwykla fioletowa żarówka bo równie dobrze mogly to byc diody LED UV lub chocby niebieskie. Otóż wpadła mi w rece lampa UV 365nm ,, do paznokci,, ktora ma pasmo takie jak w typowych lampach dla komarów -przynajmniej tak wyglada to z literatury . Zrobiłem drabinkę WN z rozstawem biegunów o 3mm . Całość podłączyłem do zaplonnika do WLS od 100do 400W i działa. Zamiast dłwika jest tablicówka E14 15 Watt .CO prawda uwazam ze mogłem bardziej postarac o wykonanie siatki WN ale to prototyp. Ciekawe ile pociągnie ten IDS na biegu jałowym ? MOze powiniem zastosowac trafo 230V / 450V i dodac to do napiecia sieciowego, dac mostek i pojemnosc 1200 V ?
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez jacekk » 22 sierpnia 2016, 22:47

MRP200 napisał(a):W takich lampach owadobójczych jak ta pokazana na filmie stosowano też zwykłe żarówki o mocy 25 W z bańką tubularną pomalowaną na fioletowo. Miałem taką w swojej lampie. Po przepaleniu zastosowałem kompakta ze świetlówką UV o mocy zdaje się 11 W. Tyle, że jego większe gabaryty sprawiły, że konieczna była rozbiórka oprawy, żeby go zainstalować.


Te typowe chińczyki mają świetlówkę z gwintem E14. Czasem w chińskich sklepach można kupić takie cosie za kilka zł sztuka, swoją drogą mają one dosyć ciekawą budowę, mimo że prymitywne aż do bólu.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Lampka » 23 sierpnia 2016, 10:38

jacekk napisał(a):Te typowe chińczyki mają świetlówkę z gwintem E14. Czasem w chińskich sklepach można kupić takie cosie za kilka zł sztuka, swoją drogą mają one dosyć ciekawą budowę, mimo że prymitywne aż do bólu.


Te chińskie świetlówki z trzonkiem E14 to tak naprawdę neony CCFL, mają innego kształtu elektrody niż typowe świetlówki. Zapewne zasilane są przez rezystor, umieszczony w trzonku, podobnie jak zwykłe neonówki. Co ciekawe, te neonki można też używać, podłączając je wprost do gniazdka :) Chociaż w tych pułapkach na owady chyba jest jakaś dodatkowa przetwornica...
Ich sposób działania jest dość interesujący - nie ma jako takiego połączenia drugiej elektrody przewodem z trzonkiem, ale prawdopodobnie funkcję tę spełnia powłoka, jaka jest umieszczona w podłużnej bańce zewnętrznej. Może też ta powłoka pełni właśnie rolę rezystora.
Szkoda, że tych neonków nie produkuje się w wersji o standardowych barwach światła, to byłby niezły hit ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Gismot » 23 sierpnia 2016, 19:43

Lampka napisał(a):[q
Te chińskie świetlówki z trzonkiem E14 to tak naprawdę neony CCFL, mają innego kształtu elektrody niż typowe świetlówki.

Zgadza się,

Lampka napisał(a):[
Zapewne zasilane są przez rezystor, umieszczony w trzonku, podobnie jak zwykłe neonówki.

W trzonku niema rezystora. W szereg jest wpięty kondensator.

Obrazek

Na płytce PCB znajduje się powielacz napięcia (na wyjściu ok. 980V)
Obrazek

Zasilanie neonów:
Obrazek

Schemat podłączenia: http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 29652.jpeg
Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Neony są umieszczone w fiolkach, które są pokryte jakąś substancją przewodzącą.

Maszynka działa w sezonie 24h od ok. pięciu lat. Jedna lampa działa bezawaryjnie natomiast druga przestała łączyć (raz świeciła, a raz nie), tak więc ją rozebrałem i obwinąłem drucik na wyprowadzeniu elektrody - problem znikł. Jutro zmieszczę lepszej jakości zdjęcia lampy. :)
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez bartek380V » 23 sierpnia 2016, 20:56

Ja czytałem ze wabiki na UV dzialaja najlepiej na wszystko typu ćmy ,muchy itd. Niestety UV słabo wabi komary a na tym mi najbardziej zależy bo to lata i gryzie .
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Postprzez Farel03 » 23 sierpnia 2016, 21:12

@bartek380v

To dołuż do UVki 2 źródło zwykłego światła. Na balkonie na wsi mam oprawę 1x18 i gdy ją odpalę wieczorem zlatuje się wszystko co się da z okolicy (komarów pełno). Wtedy wyciągam lampkę do zabijania owadów i zaraz robi się pełna :)
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez trojmiejski » 23 sierpnia 2016, 22:11

Gismot napisał(a):Maszynka działa w sezonie 24h od ok. pięciu lat. Jedna lampa działa bezawaryjnie natomiast druga przestała łączyć (raz świeciła, a raz nie), tak więc ją rozebrałem i obwinąłem drucik na wyprowadzeniu elektrody - problem znikł. Jutro zmieszczę lepszej jakości zdjęcia lampy. :)

Jak na produkcję chińską to bardzo żywotne te lampy są. Z drugiej strony jak elektrody są typowe dla CCFL, a układ zasilania bardzo prosty to nie ma co się psuć.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez MercuryFenix » 23 sierpnia 2016, 23:03

Kuuurde, to tak się ją odpala :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez MRP200 » 24 sierpnia 2016, 08:02

Na komary zdaje się najlepiej wabiąco działa żółte światło pochodzące od barwionych świetlówek albo żarówek.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 24 sierpnia 2016, 20:25

Ja kiedyś zbudowałem sobie "zabijarkę" na robactwo wg schematu z pewnej czeskiej strony a do wabienia latającego paskudzstwa wykorzystałem dedykowaną świetlówkę kupioną na allegro :D
Wabi wszystko, od meszek poprzez komary aż do szerszeni (te ostatnie zdarzały się na szczęście sporadycznie ale i z nimi maszynka sobie radziła nieźle) :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości