Parę pytań do profesjonalistów

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez MRP200 » 13 maja 2021, 20:08

Farel03 napisał(a):Ale napięcie przewodzenia (świecenia) LEDa już raczej powinni znać/podać. Prąd natomiast ... przeszukać internet i zobaczyć jak w podobnych diodach sprawa wygląda i zacząć od najniższych wartości. Ale dziwny ten sklep elektroniczny, że nie wiedzą jaki towar sprzedają...

Sposobów na zasilenie LEDa z 230V natomiast jest conajmniej kilka i zależy jaki efekt będzie się chciało osiągnąć

Diody LED zasila się prądowo. Napięcie przewodzenia ma znaczenie właściwie tylko przy zasilaniu z bardzo niskiego napięcia (może się okazać, że dioda w ogóle nam nie zaświeci).
Prąd diody, przy którym wyraźnie intensywnie świeci łatwo zmierzyć zasilając diodę przez rezystor z regulowanego zasilacza z włączonym szeregowo miliamperomierzem.
Praktyczny i ekonomiczny sposób zasilenia diody LED bezpośrednio z 230 V to dobrany szeregowo kondensator, dwie diody prostownicze oraz dwa rezystory: szeregowy ograniczający udar prądu w momencie włączenia (rzędu 1 kom) i równoległy do kondensatora rozładowujący kondensator po wyłączeniu zasilania (rzędu setek kom). Zamiast diod prostowniczych można również dać miniaturowy mostek prostowniczy (wtedy dioda będzie świecić z częstością 100 Hz).

Farel03 napisał(a): Ale dziwny ten sklep elektroniczny, że nie wiedzą jaki towar sprzedają...

A czego tu się dziwić. Inżynierowie elektronicy raczej tam nie pracują.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 14 maja 2021, 21:09

Panowie wielkie dzięki za podpowiedzi z bieżnią :D :D Elektronika jest w porządku, dokładnie sprawdziłem. Pisałem, że silnik jest sprawdzony. Niestety, po godzinie pracy dostał przebicia. Tak , po przezwojeniu :? Tak więc mój błąd w sprawdzaniu. Gapa i tyle :oops:
OUKS340
 
Posty: 1926
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez galad » 14 września 2021, 12:37

Panowie mam problem, przerosła mnie oprawa 2x18W. Oprawę pozyskałem za free i jak coś jest za darmo to raczej zepsute i tak jest chyba w tym przypadku. Oprawa nie daje znaku życia. Rozebrałem ją całą pomierzyłem czy oprawki na świetlówki są ok i startery też wszystko działa. Podejrzenie padło na statecznik. Tylko z nim jest taki dziwny przypadek, że pojedynczą rurę 18W odpali, pojedynczą rurę 36W odpali, ale dwóch łączonych w szereg 18W rur już nie. Więc ja już nie wiem czy on jest padnięty czy nie. :!: Oprawa Lena OP21820 Statecznik MST Bta 2x18W
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 599
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 14 września 2021, 12:52

Zapłonniki masz odpowiednie?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6334
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez galad » 14 września 2021, 17:06

Dzięki za radę, zastąpiłem zapłonniki single na series i oprawa odpaliła. Normalnie czuje się teraz jak blondynka :lol:
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 599
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 18 października 2021, 00:19

Ostatnio zostałem właścicielem małej, jednofazowej spawarki transformatorowej. Jest to samoróbka ale dosyć masywnie wykonana. Tyle, że nie ma regulacji prądu spawania.
I tutaj mam pytanie: Czy można wykonać regulację prądu spawania poprzez zmianę napięcia na uzwojeniu pierwotnym :?: Chodzi mi o dołożenie regulatora na triaku. Triak oczywiście o odpowiedniej wartości prądu.
Pytanie nr 2:Czy w spawarkach transformatorowych stosowano blok prostownikowy :?: Czy jest on stosowany tylko w migomatach :?:
OUKS340
 
Posty: 1926
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez KaszeL » 18 października 2021, 08:47

Ruszasz temat rzekę. Generalnie sposobów regulacji prądu w spawarkach jest kilka. Najpopularniejszy to chyba mechanicznie regulowana zwora magnetyczna. Drugi często spotykany to przełącznik odczepów po stronie pierwotnej. Oba trudne lub niemożliwe do realizacji w Twoim przypadku. Ja bym to chyba zostawił i poszukał czegoś firmowego z drugiej ręki. Teraz spawarek na rynku wtórnym jest po prostu masa, a na dodatek można kupić taniego chińczka który z elektrodą zazwyczaj będzie radził sobie znacznie lepiej niż takie stare samoróbki na transformatorze. Spawarka bez regulacji prądu spawania, to jak samochód bez kół. Nie wiem konstruktor miał na myśli :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 18 października 2021, 18:19

Odnośnie pytania nr 2: spotykało się spawarki transformatorowe z mostkiem prostowniczym przystosowane do spawania elektrodami otulonymi. Nazywa się to prostownik spawalniczy. Ogólnie raczej rzadkość.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6334
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 18 października 2021, 18:49

Nie wiem konstruktor miał na myśli :)

Transformator został adaptowany z jakiegoś urządzenia (konstruktor nie pamięta jakiego) i przerobiony na spawalniczy. Niezła kicha :?
OUKS340
 
Posty: 1926
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez amisiek » 18 października 2021, 19:27

To ja może się przyczepię do pytania spawarkowego. Po ćwiczeniach z TIGiem w krakowskim Hackerspejsie (rewelacja) bardzo poważnie rozważam kupno tego przydatnego urządzenia. Wymagania brzegowe - możliwość spawania nierdzewki (DC) i aluminium (AC pulse) w osłonie argonu, możliwość ordynarnego spawania byle stali pospolitą elektrodą (MMA) lub równie pospolitego spawania stali w osłonie CO2. Automatyczne zajarzanie łuku (HF), stabilizacja prądu, opcjonalnie sterowanie prądem za pomocą pedału przy spawaniu precyzyjnym. Elementy do około 4-5mm, więc 180A powinno wystarczyć. Co z Waszego doświadczenia wynika? Coś polecicie?
Obrazek
P.S. tak, to ja :)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości