Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez Watt » 6 listopada 2014, 23:03

Utilizer napisał(a):
robert03 napisał(a):Dobra lampka LED kosztuje dziś 50-100 PLN.

No, ale systematycznie tanieją :) A świetlówki kompaktowe będą znikać...

Ja tam wolę jednak kompakty :|
Watt
 

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez amisiek » 6 listopada 2014, 23:21

Kupiłem w Biedronce lampkę diodową 4W. Żadna świetlówka kompaktowa rzędu 6-10W jaką widziałem nie ma startu do tej lampki ledowej. Nie dość, że dobra optyka, to jakość światła tych biedronkowych diodek bije kompakty na głowę.
Lampka diodowa kosztowała 9zł. Powieszę i podłączę jako oświetlenie dyżurne u Rodziców na wsi. Ciekawe ile poświeci.
P.S. to nasz kolega ouks340 podsunął mi pomysł takiej lampki diodowej. Sam będzie coś takiego montował.
Jeśli ktoś jest za tym, by pozbyć się świetlówek kompaktowych (zwłaszcza podłej jakości ciepłej barwy), to jestem tym kimś ja. Jeśli świetlówki, to tylko liniowe.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez robert03 » 7 listopada 2014, 21:33

Zapewne źródła światła LED będą coraz tańsze, czy coraz lepsze to wątpię, podobnie jak stało się ze świetlówkami kompaktowymi. Dobre cały czas kosztują 15-30 PLN więc ciągle znacznie więcej niż zwykłe żarówki i niewiele tańsze niż na początku gdy stały się popularne.
Jak ledy stanieją do poziomu dzisiejszych dobrych kompaktów a moje zaczną się przepalać to rozważę ich zakup. Na dziś w moim domu oświetlenie dekoracyjne oraz wnętrza szaf to jest miejsce dla źródeł LED.

Z urządzeniami w stanie czuwania jest różnie. W instrukcji producent podaje ile urządzenie zużywa i jeśli jest sprawne to mniej więcej wiadomo. Gorzej jeśli po latach eksploatacji coś zaszwankuje. Moi teściowie mieli 21 calowy telewizor który w stanie czuwania pobierał 55W a gdy był włączony 45 W. Miał uszkodzony tor kondensatorów w zasilaczu. Usterka nie do wykrycia w inny sposób jak pomiar, bo odbiornik pracował poprawnie, wszystkie funkcje działały właściwie. Ilu użytkowników robi takie pomiary ? :-).
Pewna znajoma dostała w spadku po babci mieszkanie. Przez rok stało puste, nikt w nim nie mieszkał a rachunki za prąd i wykazywały zużycie energii. Okazało się że telewizor pozostał włączony do prądu w trybie czuwania. Pobierał 100W (!!!) :-).
Tak więc najważniejsza jest świadomość co nam tak naprawdę zużywa energię :-).
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez toomm40 » 7 listopada 2014, 22:32

dokładnie. dobrym rozwiązaniem było by pomierzyć , ile tak naprawdę wszystkie odbiorniki z funkcja "stand by" pobierają, zwłaszcza te ,które są już "pełnoletnie" i wartości deklarowane przez producenta mogą rozmijać się z prawdą
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez amisiek » 7 listopada 2014, 23:08

Ja to mierzyłem. Najbardziej prądożernym urządzeniem był tuner telewizji kablowej, zaraz po nim UTM (urządzenie bezpieczeństwa sieciowego, chroni moją sieć lokalną przed atakami), potem modem kablowy. Obecnie u Rodziców na standby najwięcej zżera tuner Cyfrowego Polsatu, połowę tego, co telewizor w stanie włączenia.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez toomm40 » 7 listopada 2014, 23:11

a pamiętasz może ,jakiego rzędu są to wartości ?
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez MRP200 » 7 listopada 2014, 23:36

robert03 napisał(a):...
Z urządzeniami w stanie czuwania jest różnie. W instrukcji producent podaje ile urządzenie zużywa i jeśli jest sprawne to mniej więcej wiadomo. Gorzej jeśli po latach eksploatacji coś zaszwankuje. Moi teściowie mieli 21 calowy telewizor który w stanie czuwania pobierał 55W a gdy był włączony 45 W. Miał uszkodzony tor kondensatorów w zasilaczu. Usterka nie do wykrycia w inny sposób jak pomiar, bo odbiornik pracował poprawnie, wszystkie funkcje działały właściwie. Ilu użytkowników robi takie pomiary ? :-).
Pewna znajoma dostała w spadku po babci mieszkanie. Przez rok stało puste, nikt w nim nie mieszkał a rachunki za prąd i wykazywały zużycie energii. Okazało się że telewizor pozostał włączony do prądu w trybie czuwania. Pobierał 100W (!!!) :-).
Tak więc najważniejsza jest świadomość co nam tak naprawdę zużywa energię :-).

Jakim przyrządem dokonywany był pomiar mocy pobieranej przez ten sprzęt :?: Pytam z ciekawości, bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że telewizor w trybie standby pobierał aż tak dużą moc.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4284
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez amisiek » 7 listopada 2014, 23:43

ok 20 czy 25W tuner, nieco ponad 40W telewizor.
Z tym 100W to dziwne, bo to by oznaczało, że w ciepło zamienia się co najmneij 50W. Każdy, kto chciał schłodzić diodę LED o tej mocy doskonale wie, że nie jest to takie proste. Gdyby dwa kondensatory pobierały taką moc i zamieniały w ciepło, prawdopodobnie byłyby coraz bliższe pospolitego zjarania. To naprawdę dziwne. Pół ampera na same kondensatory?
Niemniej potwierdza to, co od dawna mówiłem - najlepsza jest listwa z wyłącznikiem. Koniec pracy? Wyłącznik na f*ck off.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez litak1 » 8 listopada 2014, 00:54

amisiek napisał(a):ok 20 czy 25W tuner, nieco ponad 40W telewizor.
Z tym 100W to dziwne, bo to by oznaczało, że w ciepło zamienia się co najmneij 50W. Każdy, kto chciał schłodzić diodę LED o tej mocy doskonale wie, że nie jest to takie proste. Gdyby dwa kondensatory pobierały taką moc i zamieniały w ciepło, prawdopodobnie byłyby coraz bliższe pospolitego zjarania. To naprawdę dziwne. Pół ampera na same kondensatory?
Niemniej potwierdza to, co od dawna mówiłem - najlepsza jest listwa z wyłącznikiem. Koniec pracy? Wyłącznik na f*ck off.

Też mierzyłem te ustrojstwa od telewizji cyfrowych i tak dekoder z dyskiem włączony 25W wyłączony 23W !!!! poco to w ogóle ma wyłącznik ja się pytam :oops: i tak samo bez dysku włączony 9W wyłączony około 7,5W. Dekodery te mają jednak tryb oszczędnego wyłączenia (bez podtrzymania zasilania na konwerter) wtedy to ma sens pobór poniżej 1W
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez famabud » 8 listopada 2014, 20:41

Jeśli ktoś jest za tym, by pozbyć się świetlówek kompaktowych (zwłaszcza podłej jakości ciepłej barwy), to jestem tym kimś ja. Jeśli świetlówki, to tylko liniowe.

Popieram, ale poczekajmy, aż LED jeszcze trochę stanieje. Pozostawiłbym jeszcze kompakty niezintegrowane, bo one naprawdę dają radę. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9306
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości