Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez jacekk » 8 listopada 2014, 22:55

famabud napisał(a): Pozostawiłbym jeszcze kompakty niezintegrowane, bo one naprawdę dają radę.


Jakiś czas temu wywaliłem takiego kompakta niezitegrowanego z lampą 7W z oprawy, zamontowałem zwykłą oprawkę E27 i wkręciłem kompakta "świderka" 7W... Efekt taki że teraz coś widać na ziemi, wcześniej było tylko widać że oprawa się świeciła. ;)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez Lampka » 9 listopada 2014, 00:40

jacekk napisał(a):Jakiś czas temu wywaliłem takiego kompakta niezitegrowanego z lampą 7W z oprawy, zamontowałem zwykłą oprawkę E27 i wkręciłem kompakta "świderka" 7W...


Dławik pewnie wywaliłeś, a ja akurat potrzebuję... :roll:

Ja zamierzam właśnie przerobić kilka opraw w domu na PL, albo na kompakty 2D, bo jednak w płaskich oprawach bardziej pasują, niż zwykłe kompakty z gwintem.
Ostatnio edytowano 9 listopada 2014, 15:37 przez Lampka, łącznie edytowano 1 raz
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez famabud » 9 listopada 2014, 11:29

jacekk napisał(a):
famabud napisał(a): Pozostawiłbym jeszcze kompakty niezintegrowane, bo one naprawdę dają radę.


Jakiś czas temu wywaliłem takiego kompakta niezitegrowanego z lampą 7W z oprawy, zamontowałem zwykłą oprawkę E27 i wkręciłem kompakta "świderka" 7W... Efekt taki że teraz coś widać na ziemi, wcześniej było tylko widać że oprawa się świeciła. ;)

Jak ja nie lubię takich fabrycznych downlightów na kompakty E27. :roll: Za to widziałem naprawdę wiele takich z kompaktami niezint. gdzie nie szło spojrzeć na "oczko" od spodu bo tak olśniewało. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9306
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez robert03 » 9 listopada 2014, 11:47

Telewizor moich teściów mierzyłem sam miernikiem dostępnym na aukcjach: Taki z wtyczką i wyświetlaczem wkładany do gniazdka. Wiem że to nie jest profesjonalny i kalibrowany sprzęt jednak wszystko co nim mierzyłem do tej pory zgadzało się mniej więcej z tym co jest na tabliczce znamionowej. Zgadzało sie tez z tym co mój licznik energii pokazuje ( w moim mieszkaniu jest już elektroniczny licznik energii taki z migającą diodą). Każde pomiary wykonywałem kilka razy podłaczając urządzenia osobno i razem (np. z żarówką o znanej mocy). Sumy pomiarów się zgadzały.
Ten telewizor znajomej mierzył elektryk - niestety nie wiem jak i tego nie mogę potwierdzić. Nie wiem też jaki to był telewizor. Tym niemiej nawet 10W w Stand By to na dzisiejsze czasy zdecydowanie za dużo.
Swego czasu dokonywałem trochę pomiarów i wygląda to następująco:
1. Dekoder TV sateliternej (NC+)z dykiem twardym - 30-50W ( bez względu czy włączony czy wyłączony. Róznica w poborze zależy od tego czy tuner ściąga coś z sieci na dysk czy nie). To jest prądożerny rekordzista wśród unijnych urządzeń domowych.
2. Dekoder TV kablowej bez dysku twardego - 15W (bez względu czy włączony czy wyłączony).
3. Komupeter stacjonarny - komputer wyłączony, płyta główna pod prądem (świeci dioda na płycie) - 20W
4. Drukarka HP Deskjet 930C włączona do sieci tryb Stand By- 20W
5. Router linksys WiFi włączony - 10W
6. Modem kablowy internetowy Cicso pracujący -7W
7. Wieża z wyświetlaczem zegara tryb Stand By - 8W
8. Notebook HP Pro BOOK wyłaczony, ładowanie baterii - 40W
9. Tuner DVB-T marki WIWA - 8W
10.Magnetowid Sanyo z roku 1992 - 28W (pracujący 35W) - pomiary zgodnie z instrukcją.
11. Skaner HP podłączony do sieci tryb Stand By - 15W
12. Telewizor LED Smart TV - < 5W poza zakresem miernika (wg. instrukcji 1W)
13. Telewizor CRT Philips 32 cale <5W poza zakresem miernika (wg. instrukcji 1W)
14. Monitor Samsung SyncMaster T240HD <5W poza zakresem miernika (wg. instrukcji 1W lub 2W w zależności od ustawienia w menu)
15. Telewizor Clatronic CRT 21 cali - 55W, pracujący 45W (prawdopodobnie uszkodzony tor zasilacza ? )
16. Telewizor Samsung 21 cali LCD <5W poza zakresem miernika (wg. instrukcji 1W)
17. Telewizor Panasonic 32 cale LED <5W poza zakresem miernika (wg. instrukcji 1W)
18. Kuchenka gazowa Amica z wyświetlaczem <5W poza zakresem miernika (wg. instrukcji brak danych)
19. Radiobudzik Grundig SonoClock21 <5W poza zakresem miernika (wg. instrukcji brak danych)

Nie spierałbym się o 5W, tym niemniej jak to wszystko dodamy to wychodzi pokaźna prądożerna ukryta bomba która znacząco dokłada się do rachunku. Wyłaczenie najbardziej prądożernych i niepotrzebnych urządzeń będzie widoczne na rachunku w przeciętnym gospodarstwie domowym.
Dyrektywy unijne nakładają na producentów obowiązek zmniejszania poboru energii elektrycznej w trybie czuwania. Nie wiem czy dotyczy to wszystkich urządzeń ale dla telewizorów jest wymóg <=1 W. Nnowsze telewizory spełniają ten wymóg. Niestety nie tylko telewizory są odbiornikami energii i nie każdy posiada nowy model. Najważniejsza jest świadomość :-).
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez Lampka » 9 listopada 2014, 23:15

Dobrze wiedzieć ;) Wygląda na to, że odłączanie listwy to jedyne racjonalne wyjście :P

Swoją drogą mam inne pytanie. Pamięta ktoś z forumowiczów, kiedy dokładnie Pila (Philips) przestała produkować tanie świetlówki T12? Z kiedy można spotkać najnowsze rury T12 marki Pila?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez jacekk » 10 listopada 2014, 13:09

Lampka napisał(a):
Dławik pewnie wywaliłeś, a ja akurat potrzebuję... :roll:

Ja zamierzam właśnie przerobić kilka opraw w domu na PL, albo na kompakty 2D, bo jednak w płaskich oprawach bardziej pasują, niż zwykłe kompakty z gwintem.


O nie, nie 8-) Takich przydasiów to ja nie wyrzucam jeśli tylko są sprawne :) Mam przykrą właściwość polegającą na gromadzeniu różnych pierdół uznanych przez "normalniejszą" część społeczeństwa za złom. Jeśli chcesz to za koszty wysyłki jest Twój, jeśli bardzo chcesz to mogę jeszcze jeden taki zdemontować bo mam drugą oprawę do modyfikacji, na warunkach takich jak dla tego pierwszego ;) Mnie bardzo wkurza to miganie przy załączeniu więc u mnie klasyczne magnetyki z bimetalem nie bardzo mają rację bytu.

Obrazek

Ps. sorki za offtop.
Ps2. Nie mogę nic do swojej galerii dodać, zdjęcia mam w .jpg i każda próba dodania kończy się wypluciem komunikatu "Rozszerzenie jpg jest zablokowane." Co robię źle? Próbowałem z .GIF i .TIFF i to samo, tylko nazwa rozszerzenia się zmienia... Wcześniejsze moje zdjęcia też "wyparowały"

Edit by Amisiek: galeria jest tu: http://fotki.lighting-gallery.pl <- login i hasło jak do Forum. Tam umieść następne, link przekleisz do postu. Post poprawiłem
Ostatnio edytowano 22 listopada 2014, 00:40 przez amisiek, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Przeniesienie fotki z załącznika do galerii Forum
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez Whites86 » 10 listopada 2014, 15:23

jacekk usuń zdjęcie z załącznika i dodaj do galerii forumowej, bo łamiesz w ten sposób regulamin
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez Lampka » 10 listopada 2014, 15:35

Jakoś się dogadamy, ale to może kiedy indziej, bo ostatnio muszę trochę zaoszczędzić :mrgreen: Ale to dobrze, że nie wyrzucasz takich rzeczy, ja też pozbywam się rzeczy dopiero jak są już nieprzydatne :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez amisiek » 11 listopada 2014, 00:32

famabud napisał(a):
Jeśli ktoś jest za tym, by pozbyć się świetlówek kompaktowych (zwłaszcza podłej jakości ciepłej barwy), to jestem tym kimś ja. Jeśli świetlówki, to tylko liniowe.

Popieram, ale poczekajmy, aż LED jeszcze trochę stanieje.

lampka diodowa z Biedronki kosztowała 9zł. Kupiłem 4 sztuki, chciałem dokupić następne dwie, ale już wykupili wszystkie. To tylko kwestia czasu, gdy źródełka diodowe dające 300-1000lm będą tańsze od świetlówek kompaktowych o tym samym strumieniu. Przy okazji będą miały co najmniej porównywalną jakość światła. Los świetlówek kompaktowych małej mocy jest już przesądzony.

Lampka napisał(a):Dobrze wiedzieć ;) Wygląda na to, że odłączanie listwy to jedyne racjonalne wyjście :P

W Biedronce widziałem fajne listwy z indywidualnym wyłącznikiem dla każdego gniazda. Polecam, świetny pomysł, identyczne były w pobliskiej hurtowni elektrycznej.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez Lampka » 11 listopada 2014, 00:41

Ja myślę, że producenci i tak będą dalej tworzyć kompakty, zawsze znajdą się nabywcy na tego typu źródełka. Tak samo z lampkami nocnymi 1W do kontaktu - niby LEDy mogłyby być stosowane w nich na wyłączność i to od lat, a jednak nadal produkuje się je tak samo ze świetlówką 1W, jak i z ledami.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron