monitory LCD vs CRT

Dyskusja na tematy dowolne

Re: monitory LCD vs CRT

Postprzez DarekG » 28 lutego 2011, 11:34

Ja w swoim życiu miałem już kilka komputerów jak i monitorów zarówno CRT jak i LCD. Dla mnie LCD jest 1000 razy lepszy i nie przesiadł bym już się nigdy na CRT! Dobrze że nie można już kupić starych monitorów CRT które promieniują, zajmują dużo miejsca i obraz według mnie wcale nie jest lepszy od dobrych markowych LCD takich producentów jak SONY czy SAMSUNG. Na swoim starcjonarnym komputerze już od dawna używam LCD jak i mój telewizor to również LCD i nie zamienił bym już ich nigdy na żadne CRT!!!
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: monitory LCD vs CRT

Postprzez MRP200 » 28 lutego 2011, 11:45

I pewnie już nie zamienisz. Monitory CRT powoli wymierają śmiercią naturalną. Trafopowielacze do monitorów CRT są już nie do kupienia, więc powoli możliwości ich serwisowania przestają być opłacalne. Czasami monitory CRT trafiają się jeszcze w komisach za śmieszne pieniądze. Mój znajomy od wielu lat prowadzi serwis RTV, a monitora CRT w serwisie nie miał już od dobrych dwóch lat.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: monitory LCD vs CRT

Postprzez amisiek » 8 marca 2011, 07:29

Trafopowielacze to faktycznie problem, bo tych podzespołów już nie ma. Ale jedno wiem - jeśli chodzi o barwy obrazu to mało który LCD może równać się z naprawdę dobrym CRT 22cale (Mitsubishi Diamond Pro, IIyama) który teraz można kupić za 200zł... Wiem, bo mam oba, mogę podłączyć obok siebie do karty Matroksa Dual Head z dwoma wyjściami. LCD jest ostrzejszy, ale CRT ma o wiele, wiele lepsze barwy. W szczególności chodzi tu o odcienie czerwieni, fiolety i głęboki niebieski oraz "żarówiaste" barwy spoza gamy drukarskiej.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: monitory LCD vs CRT

Postprzez maniek20080 » 8 marca 2011, 13:19

Co do trafopowielaczy można je kupić tu:
http://sklepelektroniczny.com/pol_m_Tra ... a-283.html
Sklep elektroniczny z mojego miasta, prowadzą sklep internetowy i możliwość wysyłki pocztą.
Istnieje możliwość ściągnięcia u Nich części na zamówienie.
Avatar użytkownika
maniek20080
 
Posty: 281
Zdjęcia: 206
Dołączył(a): 7 maja 2010, 21:39
Lokalizacja: Wolin / Szczecin

Re: monitory LCD vs CRT

Postprzez Luk » 23 kwietnia 2011, 16:55

Od października (czyli od pół roku) mam nowy komputer. Oczywiście z monitorem LCD... a dokładniej to LED. Może on pracować w rozdzielczości Full HD (1920x1080). Podsumowując: jak na razie uważam, że obecny monitor, który mam, jest lepszy od poprzedniego CRT-a, na razie przez te pół roku się nie popsuł :P Chociaż... na początku cały czas jeden piksel na ekranie świecił na zielono. Na szczęście teraz widzę, że już znikł. No ale poprzedni komputer miałem 6 lat, a obecny jak na razie 0,5 roku. Aha, poprzedni monitor CRT miałem firmy LG, a obecny tez wybrałem tej firmy, po prostu uważam, że to dobra firma :) Hehe, i czasami dziwię się, dlaczego na tym forum niektóre zdjęcia są tak małe, no ale przecież wytłumaczenie jest proste - większość zdjęć na forum to 1024x768, a rozdzielczość pulpitu ustawiłem na 1920x1080. A w moim poprzednim kineskopowym monitorze zdjęcia były większe, gdyż wtedy ustawiłem rozdzielczość 1024x768. Wiadomo - im większa rozdzielczość tym więcej szczegołów (przynajmniej w grach) ale za to rożne elementy są mniejsze.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5944
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: monitory LCD vs CRT

Postprzez andrzejlisek » 25 kwietnia 2011, 22:45

Dobrze, że ten wadliwy piksel zniknął.

W większości przypadków, musi być jakaś minimalna liczba wadliwych pikseli, żeby monitor podlegał wymianie.

Gdyby każdy monitor podlegał wymianie już przy najdrobniejszej wadzie matrycy, to ciekawe, ile matryc szło by na przemiał i jak duże to byłyby straty. Z drugiej strony, jak na obudowie nie ma śladów, ze monitor był używany, to tylko wstawić nową matrycę (nawet podświetlenie może zostać to samo) w starą obudowę i jeszcze raz sprzedać, producent będzie stratny tylko o koszt samej matrycy LCD.

Co do LED, to w allegro zauważyłem, że ci, co układali kategorie, nie znają się narzeczy. W dziale monitory, mamy:
- Monitory CRT
- Monitory LCD
- Monitory LED
- Części i akcesoria
- Uszkodzone

Nie trzeba być wielkim znawcą, żeby wiedzieć, że monitor LED, to tylko odmiana monitora LCD, która różni się tylko sposobem podświetlania matrycy. W dziale "telewizory" jest ten sam błąd. Kiedyś już pisałem do nich propozycję o sprostowanie tego wyjaśniając, jak powinno być i dlaczego, ale nic się nie zmieniło.

Dużo lepiej byłoby:
- Monitory CRT
- Monitory LCD - CCFL
- Monitory LCD - LED
- Części i akcesoria
- Uszkodzone
Wiem, że CCFL to nie każdy wie, co to jest, więc ewentualnie "LCD konwencjonalne", "LCD zwykłe" itp.

Albo po prostu:
- Monitory CRT
- Monitory LCD
- Części i akcesoria
- Uszkodzone

Tak było, jak nie było monitorów z podświetleniem LED.

To jest tak, jak wymieniając pojazdy do przewozu ludzi, powiedzieć: samochód, autobus, pociąg, tramwaj. Popełniamy ten sam błąd, bo autobus, to jest rodzaj samochodu, który służy do przewożenia minimum 9 osób i żeby nim jeździć, trzeba mieć prawo jazdy na kat. D.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: monitory LCD vs CRT

Postprzez OUKS340 » 25 kwietnia 2011, 23:45

Mój sąsiad chwalił się że kupił TV LEDowy (SHARP AQUOS). Tłumaczyłem mu, że chodzi tu o sposób podświetlenia matrycy a nie wytwarzania obrazu za pomocą diod. Uwierzył dopiero jak o tym przeczytał i się zezłościł że sprzedawca go oszukał wciskając TV LED :lol: :lol:
OUKS340
 
Posty: 1933
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: monitory LCD vs CRT

Postprzez Luk » 26 kwietnia 2011, 19:58

A oto mój wspomniany przeze mnie monitor. Na tym moim zdjęciu na monitorze załapała się łycha :P

Obrazek

Może tutaj nie widać na tym zdjęciu, ale monitor ma 23 lub 24 cale, czyli przekątna ekranu wynosi blisko 60cm
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5944
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron