Parę pytań do profesjonalistów

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 30 grudnia 2022, 01:04

Beton napisał(a):podobno na jednym z odczepów daje 3kV 35mA. Ale na drugim odczepie neon nie miał zamiaru zaświecić. Mostek wyjąłem przed uruchomieniem.

Mówisz o zwykłym regulatorze PWM?

Sprawdź miernikiem czy na pewno jest przejście na uzwojeniu wtórnym i pierwotnym, Żeby nie było, że trafo jest spalone :?
Tak, mam na myśli zwykły regulator PWM.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Beton » 31 grudnia 2022, 01:55

Nie wiem, czy post zniknął, czy ja zapomniałem zapostować... Odpalił :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podłączyłem neon na około 20 minut na jednym odczepie (L). Na L1 nie miał zamiaru ruszyć. Rury są ciepłe, ale bez przesady - na elektrodach/rurze mogę spokojnie trzymać rękę. Za to trafo miało tak na oko (nie mam tutaj przy sobie pirometru :/) jakieś 40-50 stopni.

Kupiłem regulator PWM i jutro zrobię test.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 31 grudnia 2022, 02:19

Już rozumiem, L1 to zacisk pomiarowy do układu elektronicznego, który odłączyłeś. Jeżeli tak jak piszesz rura nie nagrzewa się nadmiernie (bez problemu można ją dotykać) to może bez problemu świecić :) Pirometru nie potrzebujesz. Trafo musi się nagrzewać jak każde urządzenie. Problem by był jakby nie można było do niego dotknąć. Przebite uzwojenie. Ważna sprawa: trafo neonowe jest trafem rozproszeniowym, czyli musi wytrzymać zwarcie przez około dwie doby (nie mam stosownych danych na piśmie, wiedza zdobyta od montera reklam neonowych :!: ) oraz bieg jałowy (czyli rozbite systemy neonowe) przez cztery doby (również informacja JW.)
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 17 marca 2023, 20:09

Panowie mam pytanie: czy ktoś miał do czynienia a takim przełącznikiem sieć - agregat :?:
https://allegro.pl/oferta/automatyczny- ... 2d-eee2-44
Warty jest zakupu i czy on naprawdę jest automatyczny :?:
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez matit1 » 17 marca 2023, 20:11

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że kraj wysyłki : chiny
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 3 kwietnia 2023, 18:20

Witajcie po dłuższej przerwie :)
Pytanko - czy żarnik liniowy 500W przy przepaleniu się może eksplodować i rozrzucić odłamki szkła dookoła? Mam na myśli oczywiście produkt markowy np Philips lub Osram nie jakieś kanluxy czy inne chińczyki. Sprawa jest taka, że posiadam 2szt opraw reporterskich OR3m i w jednej oryginalny żarnik 1000W Polamp LH21 nie żyje a w drugiej w ogóle brakuje żarnika. Żarniki 1000W o długości 125mm są nieosiągalne w rozsądnej kasie i rozsądnym czasie a do tej oprawy z tego co widzę bez problemu da się wmontować żarnik 500W taki jak w pospolitych halopakach. Ale zanim to zrobię chciałbym wiedzieć czy to bezpieczny pomysł (oczywiście przy zachowaniu należytych środków ostrożności) ponieważ są to oprawy otwarte nie posiadające żadnej szyby wyposażone jedynie w regulowaną przysłonę. Z oryginalnym źródłem 1000W oprawa może pracować przez 5 minut a potem wymagane jest 5 minut przerwy. Zdaję sobie sprawę, że będę miał połowę mniej światła ale dwie sztuki takich opraw z 500W żarnikami powinny dać radę :)

Pozdrawiam
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 3 kwietnia 2023, 19:01

Elektroservice napisał(a):Witajcie po dłuższej przerwie :)
Pytanko - czy żarnik liniowy 500W przy przepaleniu się może eksplodować i rozrzucić odłamki szkła dookoła? Mam na myśli oczywiście produkt markowy np Philips lub Osram nie jakieś kanluxy czy inne chińczyki. Sprawa jest taka, że posiadam 2szt opraw reporterskich OR3m i w jednej oryginalny żarnik 1000W Polamp LH21 nie żyje a w drugiej w ogóle brakuje żarnika. Żarniki 1000W o długości 125mm są nieosiągalne w rozsądnej kasie i rozsądnym czasie a do tej oprawy z tego co widzę bez problemu da się wmontować żarnik 500W taki jak w pospolitych halopakach. Ale zanim to zrobię chciałbym wiedzieć czy to bezpieczny pomysł (oczywiście przy zachowaniu należytych środków ostrożności) ponieważ są to oprawy otwarte nie posiadające żadnej szyby wyposażone jedynie w regulowaną przysłonę. Z oryginalnym źródłem 1000W oprawa może pracować przez 5 minut a potem wymagane jest 5 minut przerwy. Zdaję sobie sprawę, że będę miał połowę mniej światła ale dwie sztuki takich opraw z 500W żarnikami powinny dać radę :)

Pozdrawiam

Niestety może. Nie jest to co prawda częsty przypadek ale się zdarza. Dwa razy zdarzyło mi się wyjmować szczątki żarnika z halopaka. Co prawda nie drobny mak, ale w dwóch kawałkach co najmniej. Dlatego oprawy do tego typu źródeł światła produkowane są jako zamknięte. W poprzedniej epoce jak widać nikt się takimi szczegółami nie przejmował :roll:
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 3 kwietnia 2023, 19:03

Czy to co wyjmowałeś z oprawy to był produkt marnej jakości, czy coś markowego?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Marcin » 3 kwietnia 2023, 19:28

Kwestia otwartości tej oprawy jest o tyle też nieciekawa, że te podłużne wkłady halogenowe są wykonane ze szkła kwarcowego. Efekt jest taki, że światło wyjściowe zawiera UV-B a nawet może zawierać UV-C (za wyjątkiem tych źródeł które mają wyraźnie wskazane że nie emitują tych promieniowań).
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 3 kwietnia 2023, 19:35

To służy do doświetlenia pomieszczenia na czas wykonywania zdjęć i może pracować maksymalnie 5 minut a potem musi mieć 5 minut przerwy :-) Zawsze można wycelować oprawy w sufit tak żeby nie świeciły bezpośrednio na nikogo. Zrobiłem próbę z 500W żarnikiem Tungsram ze starych zapasów - ilość światła jest do celów fotograficznych wystarczająca (zawsze mogę odpalić drugą taką oprawę bo mam 2szt), po tej krótkiej próbe nie było czuć zapachu ozonu w powietrzu.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości