Parę pytań do profesjonalistów

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Lodzkie2oprawy » 7 marca 2021, 19:53

tą stroną jak na zdjęciu nr.1 w stronę klamry.
Uwielbiam światło WLSów
Uwielbiam oprawy Elgo
Avatar użytkownika
Lodzkie2oprawy
 
Posty: 195
Dołączył(a): 11 czerwca 2020, 12:08
Lokalizacja: Łódź

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 7 marca 2021, 19:56

A więc prążkami do klamry?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Lodzkie2oprawy » 7 marca 2021, 20:22

Elektroservice napisał(a):A więc prążkami do klamry?

tak ;)
Uwielbiam światło WLSów
Uwielbiam oprawy Elgo
Avatar użytkownika
Lodzkie2oprawy
 
Posty: 195
Dołączył(a): 11 czerwca 2020, 12:08
Lokalizacja: Łódź

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 20 marca 2021, 20:51

Panowie, prośba o pomoc. Mam wątpliwą już teraz przyjemność naprawy bieżni. Napędzana jest ona silnikiem prądu stałego z magnesami trwałymi. Napięcie stałe wytwarzane jest na mostku prostowniczym, dalej jest duży kondensator no i tranzystor polowy, który steruje silnikiem.
Awaria polegała na zatarciu się łożysk silnika i jego spaleniu się uzwojenia na wirniku. Tranzystor oczywiście też się spalił. Silnik oddany został do zakładu przezwajania i został naprawiony. Tranzystor kupiłem oryginalny, sprawdziłem napięcie zasilania na kondensatorze głównym, sprawdziłem stopień sterowania tranzystora, wymieniłem pastę odprowadzającą ciepło i bieżnia ruszyła. Niestety nie na długo :( Po pół godzinie pracy tranzystor się spalił :( Silnik po podaniu pełnego napięcia pracuje, komutator nie iskrzy. Kolejny tranzystor wytrzymał 20 minut. Ma ktoś jakiś pomysł co jeszcze sprawdzić :?:
OUKS340
 
Posty: 1926
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 20 marca 2021, 22:16

A może tranzystor za słaby i dlatego się pali?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 21 marca 2021, 02:23

Elektroservice napisał(a):A może tranzystor za słaby i dlatego się pali?

Tranzystor ma takie same oznaczenia i parametry jak oryginalny, zainstalowany w układzie sterowania :)
OUKS340
 
Posty: 1926
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 21 marca 2021, 11:47

Sprawdziłeś prąd pobierany przez silnik? Może źle przezwojony i wcina więcej A niż powinien?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez galad » 21 marca 2021, 17:04

Poszukaj zamiennika tranzystora, o wyższej wydajności prądowej, możliwe że silnik chce więcej A i przeciąża tranzystor, ew dodaj jakieś wymuszone chłodzenie radiatora poprzez montaż jakiegoś wentylatorka, może to pomoże.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez MRP200 » 21 marca 2021, 19:23

Obstawiam, że tranzystor działa impulsowo, jak to jest powszechne w akumulatorowych wkrętarkach. Sprawdź przebieg sterujący tranzystora, bo tu może tkwić problem. Niestety, tutaj przydatny będzie oscyloskop.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez dpo9 » 24 marca 2021, 17:56

Witam wszystkich na forum, mam na imię Darek i od jakiegoś czasu tu zaglądałem, aż w końcu postanowiłem się zarejestrować.
Co do meritum mam dwie sugestie:
1. Sprawdź, czy obwód sterowania tego tranzystora polowego nie ucierpiał po uszkodzeniu się pierwszego egzemplarza - czy napięcie poprzez uszkodzony tranzystor nie "cofnęło się" do obwodu sterowania bramki. Z takimi uszkodzeniami spotkałem się i w małych przetwornicach zbudowanych na MOSie i w falownikach z modułami IGBT. Proces destrukcji tranzystora może rozpoczynać się od przebicia bramki

2. Czy nowe tranzystory, które mają takie samo oznaczenie, pochodzą od tego samego producenta ? Kilka lat temu miałem przypadek wymiany tranzystora mocy, gdzie nowy egzemplarz ulegał prawie natychmiastowej destrukcji, pomimo że pracował z bezpiecznymi marginesami od swoich maksymalnych dopuszczalnych parametrów. Po kilkukrotnym poszukiwaniu błędu w układzie kupiłem tranzystor z innego źródła - też takie same oznaczenia na obudowie, inne logo producenta. O ile wiem, układ działa do dziś.
dpo9
 
Posty: 17
Dołączył(a): 24 marca 2021, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości