Parę pytań do profesjonalistów

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Kolekcjoner93 » 21 października 2022, 10:35

KaszeL napisał(a):Oczywiście obniżenie mocy przedłuży żywotność. Patrz to co robią elektroniczne stateczniki z klasycznymi rurami T8 18W i 36W. Zwykle takie stateczniki zasilają te rury mocą 16W i 32W odpowiednio. Wtedy moc systemu wynosi 18W i 36W razem ze stratami w stateczniku. Oczywiście głównym czynnikiem mającym wpływ na żywotność takiej świetlówki jest ilość cykli zapłonu/dzień. Im więcej tym żywotność niższa.

A zapłon na ciepło nie rozwiązał by problemu z żywotnością?
Bo się zastanawiam jak ustawić przetwornicę co z 12V zasila świetlówkę :)
Chyba zrobię tak że odpalę dwie obok siebie identyczne świetlówki, jedną z przetwornicy, drugą na klasycznym układzie i będę "kręcił" współczynnikiem wypełnienia PWM aż jasność nie będzie identyczna w obydwu przypadkach.
Kolekcjoner źródeł światła i sprzętu do ich uruchamiania.
Avatar użytkownika
Kolekcjoner93
 
Posty: 335
Zdjęcia: 156
Dołączył(a): 25 czerwca 2011, 17:42

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Kuba123 » 21 października 2022, 12:26

Zapłon na ciepło przedłuży żywotność, ale nie rozwiąże do końca problemu - podczas pracy na wyższym prądzie elektrody będą bardziej obciążone, zużyją się szybciej
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Farel03 » 21 października 2022, 21:37

Kolekcjoner93 napisał(a):Teraz pytanie ode mnie: czy zasilanie świetlówki mniejszą mocą niż nominalna albo ciut większą może wydłużyć albo skrócić jej żywotność?
Chociaż bardziej mnie interesuje to pierwsze :)
Sprawa nie jest do końca taka prosta. Do pewnego stopnia można zmniejszyć prąd, przez co uzyska się większą żywotność. Gdy się jednak przesadzi ta znowu zacznie spadać. Można oczywiście mocno obniżyć prąd rury by zredukować jasność, ale jednocześnie by nie stracić na żywotności należałoby zastosować dodatkowe dogrzewanie elektrod
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez slaweklampy » 4 listopada 2022, 08:48

Czy możliwa jest wymiana opraw oświetleniowych montowanych na słupach bez korzystania z podnośnika koszowego na samochodzie np: na niskich parkowych? Czy jest to bezpieczne?
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 4 listopada 2022, 20:28

slaweklampy napisał(a):Czy możliwa jest wymiana opraw oświetleniowych montowanych na słupach bez korzystania z podnośnika koszowego na samochodzie np: na niskich parkowych? Czy jest to bezpieczne?

Zależy na jakiej wysokości wisi oprawa. Jeżeli jest możliwość bezpiecznego dostępu z drabiny 3 - segmentowej (oczywiście rozstawionej nie opartej o słup :!: ) to tak. Oczywiście musi być druga osoba, która będzie trzymała drabinę a monter musi mieć kask i uprząż. Niemniej jednak to zależy od indywidualnej sytuacji. Zdjąć i znieść po drabinie ELGO - PARK wcale nie było by łatwe i bezpieczne.
U nas w parku PLANTY monterzy wymieniają źródła światła wchodząc po drabinie i to opartej o cienki stalowy słup. Cud, że jeszcze żaden się nie złamał :roll:
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 12 grudnia 2022, 21:17

Witam elektryczną brać.
Mam problem z silnikiem indukcyjnym jednofazowym o mocy 2.2kW który nie chce ruszać tylko pali bezpiecznik 16A.
Uzwojenie główne rezystancja 0.7 ohm, uzwojenie pomocnicze 4.7 ohm. Rezystancja izolacji między uzwojeniami jest wyższa niż 1000MOhm, tak samo rezystancja izolacji między oboma uzwojeniami a rdzeniem silnika (dalej mój IMI nie mierzy). Kondensator ma pojemność zmierzoną 24uF (katalogowo 25uF) a więc dobry, poza tym podmiana go na inny nic nie daje.
Nie ma tu żadnych wyłączników odśrodkowych kondensator jest podłączony na stałe.
Silnik napędza mielarkę do gałęzi. Podłączyłem go z pominięciem panelu sterowania i niestety pozbyłem się kolejnego bezpiecznika :evil:
Podpowie ktoś co tu jest nie tak? Prawidłowość połączeń sprawdziłem wielokrotnie i wszystko było prawidłowo.
Wyniki pomiarów które powyżej przedstawiłem także moim zdaniem są w normie. Jedyne wątpliwości budzi 0.7Ohm na uzwojeniu głównym bo wydaje mi się to bardzo niską wartością ale jest to silnik jednofazowy o sporej jak na jednofazówkę mocy.
Może ktoś mi coś podpowie?

Pozdrawiam
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Farel03 » 12 grudnia 2022, 23:45

Silnik indukcyjny przy rozruchu potrafi pobrać kilkukrotność swojego prądu znamionowego. Dla 3 fazowych połączonych w trójkąt potrafiło to być nawet 8krotność prądu znamionowego. Nie wiem jak duże opory mechaniczne są w tym urządzeniu, ale możnaby spróbować w szereg z nim dać żarówkę sporej mocy by ograniczyć ten prąd do 16A. Z trudem, być może z lekką pomocą powinien wtedy wystartować

Jeżeli ruszy, to żarówkę można zewrzeć i go potestować. Jak wszystko będzie ok, no to trzeba będzie pomyśleć o jakimś soft-starcie do silnika
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 13 grudnia 2022, 00:19

Wcześniej ruszał na 16A bezpieczniku bez przepalania go. Problem pojawił się nagle. Nie podoba mi się to 0.7ohm na uzwojeniu głównym :roll:
Podłączyłem w szereg z silnikiem czajnik elektryczny który ma moc 2.2kW - silnik buczał ale nie startował. Pomaganie ręką nic nie dało. Opory mechaniczne nie są duże, można bez problemu palcem obracać wentylator tego silnika. Oczywiście po wrzuceniu gałęzi jest ciężej ale przecież nie odpala się tego młynka z wrzuconymi gałęziami tylko na pusto :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez KaszeL » 13 grudnia 2022, 00:38

Słusznie ci się nie podoba. Tam jest skrót, silnik imo na złom :\
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Marcin » 14 grudnia 2022, 10:34

Jak dla mnie to wygląda niestety na zwarcie między uzwojeniami
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron