Parę pytań do profesjonalistów

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez KaszeL » 26 kwietnia 2020, 12:39

Sprawdź sobie w notce katalogowej producenta, czy aparat przewiduje możliwość wyłączania prądu stałego. Niektóre przewidują, niektóre nie. Czasami są dedykowane serie do DC.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 26 kwietnia 2020, 21:03

Poskładałem dzisiaj sterownik silnika uniwersalnego z tachoprądnicą wg projektu z tej strony: https://zisoft.de/elektronik/drehzahlregelung i niestety nie działa :evil:
Płytka drukowana sprawdzona na okoliczność zwarć i przerw - nic nie znalazłem. Napięcie między 9 a 8 pinem TDA1085C wynosi około 11.5V i ma prawidłową polaryzację wg noty katalogowej układu powinno być 15V. Grzeje się rezystor R16 6.8k 5W (ale wg opisu to normalne ponieważ pobiera non stop około 3W, oprócz niego nic się nie grzeje. Wygląda to tak jakby triak nie był w ogóle wysterowywany. TDA1085C nowy kupiony na allegro od north.pl (handlują częściami AGD, wpisu proszę nie traktować jako reklamę).
Wie ktoś, co może być nie tak? Co sprawdzać w dalszej kolejności?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 27 kwietnia 2020, 00:51

Na próbę zamiast silnika podłącz żarówkę 100-150W. Jeżeli masz oscyloskop to sprawdź czy układ TDA wytwarza impulsy sterujące triakiem. Jeżeli będziesz pracował z oscyloskopem to cały badany układ podczas pomiarów MUSISZ ZASILIĆ Z TRANSFORMATORA SEPARACYJNEGO :!: :!: :!: W przeciwnym razie uszkodzisz oscyloskop :!: Sprawdź też czy któryś z rezystorów (pomimo, że są nowe), albo któryś z potencjometrów, nie jest ''urwany''. Miałem taki przypadek. Niestety nie można wykluczyć tego, że scalak jest uszkodzony. Miałem tak kiedyś, kupiłem TDA4601 (driver zasilacza impulsowego) nowy, prosto ze sklepu i był uszkodzony. Uszkodzony miał obwód sprzężenia zwrotnego i zasilacz się "rozsprzęgał" niszcząc tranzystor kluczujący no i oczywiście robiąc szkody po stronie wtórnej zasilacza :evil:
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 27 kwietnia 2020, 07:42

Oscyloskop mam w postaci przystawki USB do komputera a trafia separacyjnego nie mam :(
Pierwsze próby robiłem właśnie z żarówką.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Marcin » 27 kwietnia 2020, 11:56

Wydaje mi się, że kwestia uszkodzenia oscyloskopu jest uzależniona od jego rodzaju. Oscyloskop taki jak ma Kol. Elektroservice - na USB - jest zdaje się separowany galwanicznie od sieci ;) Poza tym, z reguły nowe oscyloskopy mają masę zwartą z uziemieniem, więc połączenie jej z fazą wywołało by zwyczajnie zwarcie, lecz nie powinno zaszkodzić samemu oscyloskopowi.
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Gismot » 27 kwietnia 2020, 16:36

Marcin napisał(a):Oscyloskop taki jak ma Kol. Elektroservice - na USB - jest zdaje się separowany galwanicznie od sieci

nie ma separacji, masa sondy jest podłączona z obudową.

Elektroservice napisał(a): trafia separacyjnego nie mam :(

Trafo separujące możesz złożyć z dwóch transformatorów np. 24V


Elektroservice napisał(a): Płytka drukowana sprawdzona na okoliczność zwarć i przerw - nic nie znalazłem. Napięcie między 9 a 8 pinem TDA1085C wynosi około 11.5V i ma prawidłową polaryzację wg noty katalogowej układu powinno być 15V.

Coś obciąża układ.

Do prawidłowego działania układu na pinie_9 jest potrzebne 15-15,30V.

Jakie masz napięcie w sieci? (przy 210V AC będzie problem, z uzyskaniem na pinie_9 około 15V )

Kondensator C1 powinien być na co najmniej 350V, ponieważ jeśli R17 lub układ dostanie przerwy to on wyleci. (tak więc uważaj na C1 i C2)

Wrzuć zdjęcia płytki PCB.
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 27 kwietnia 2020, 18:23

Co do trafa separacyjnego to wiem, że łącząc 2 identyczne trafa zwykłe mogę uzyskać trafo separacyjne problem w tym, że zostały wszystkie trafa (oprócz autotransformatora ale to się nie nadaje) w domu rodzinnym więc tutaj nic nie mam niestety.
Czyli słuszne były moje podejrzenia z napięciem w układzie zasilania TDA, że 11.5V to jednak za mało. Napięcie sieci zawiera się u mnie w przedziale od 220 do 240V tak więc wszystko w normie. Przyjrzę się jeszcze płytce drukowanej, to, że nic nie "wybuchło" przy podłączeniu może wcale nie oznaczać, że gdzieś nie ma jakiegoś zwarcia :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 29 kwietnia 2020, 00:31

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Dlaczego za rezystorem R17 nie ma diody Zenera :?: :?: Są produkowane zenerki 15V 0,5W. Przy wzroście napięcia sieci ponad 230V może się ona przydać ;)
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 29 kwietnia 2020, 21:59

Nie wiem, ja tego układu nie zaprojektowałem. Widziałem wiele filmów w necie, że układ działa i to bardzo dobrze dlatego postanowiłem go zmontować, niestety mój nie działa :( Póki co nie miałem czasu sprawdzić co jest nie tak, jak uda mi się coś wydiagnozować to napiszę co i jak.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Postprzez Farel03 » 30 kwietnia 2020, 16:13

Jedyne co, to sprawdzać komponent po komponencie. A jak wszystkie są dobre to znaczy, że scalak jest uszkodzony. Ewentualnie na płytce jest gdzieś malutkie pęknięcie ścieżki lub niechciane zwarcie
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości