Parę pytań do profesjonalistów

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez MercuryFenix » 29 września 2017, 18:05

Siema :)
Staram się zaprojektować pewien układ ale nurtuje mnie jedno pytanie...
Jak zachowują się niezalewane stateczniki świetlówkowe pod wpływem impulsu WN z zapłonnika równoległego? Wiem że pojedyńcze strzały na 100% mu nie zaszkodzą, ale mam wątpliwości jak zachowają się one przy częstszej eksploatacji? Często zdarza się że zapłonnik może powodować przebicie między zwojami?
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez slaweklampy » 29 września 2017, 18:10

W statecznikach świetlówkowych wytrzymałość izolacji jest mniejsza niż w tych do lamp wysokoprężnych, w tanich chińskich może dojść do przebicia między rdzeniem, a uzwojeniem. Taki przypadek miał kolega amisiek.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez MercuryFenix » 29 września 2017, 18:18

Wiem że jest mniejsza, dlatego pytam bo akurat może znajdzie się ktoś kto korzysta z takiego układu dość często i może mi powiedzieć coś o awaryjności ;)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Lampka » 30 września 2017, 01:53

Mniejsza to jest w statecznikach rteciowych, które nie są przystosowane do pracy z jakimkolwiek zapłonnikiem. W świetlówkowych powinna być na podobnym poziomie, przynajmniej w tych lepiej wykonanych. Ja nieraz bawiłem się statkami do świetlówek z odpalaniem ich przez TUZy lub z odpalaniem na nich sodówek i żadnego przebicia nie było (testowałem to zwykle na FLxxxx).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez galad » 21 października 2017, 18:13

Kupiłem sobie statecznik do lrf 400W, chciałbym podłączyć do niego mojego lr-a, teraz pytanko jak sprawdzić czy statecznik jest sprawny bez odpalania, drugie pytanko jak podłączę lampę szeregowo do statecznika a nie dam pomiędzy L i N kondensatora coś może się stać?
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez MercuryFenix » 21 października 2017, 19:04

Ad.1
http://lighting-gallery.pl/viewtopic.php?f=25&t=5585
Ad. 2 Kondensator kompensacji mocy biernej jest zbędny
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez MRP200 » 21 października 2017, 21:52

galad napisał(a):Kupiłem sobie statecznik do lrf 400W, chciałbym podłączyć do niego mojego lr-a, teraz pytanko jak sprawdzić czy statecznik jest sprawny bez odpalania, drugie pytanko jak podłączę lampę szeregowo do statecznika a nie dam pomiędzy L i N kondensatora coś może się stać?

Najlepiej do tego celu nadaje się autotrasformator. Ale jak nie masz takiego aparatu, to możesz podłączyć w szereg żarówkę o mocy porównywalnej z mocą statecznika (można użyć kilka połączonych równolegle żarówek mniejszej mocy). W takim układzie wystarczy zmierzyć spadki napięć na dławiku i żarówkach, do tego wystarczy zwykły miernik uniwersalny ustawiony w tryb pomiaru AC. Tu ważna uwaga. Spadki napięć na żarówkach i stateczniku nie sumują się wprost, z uwagi na różne charaktery impedancyjne żarówek i dławika. Nie zdziwcie się, że pomierzone spadki napięć znacznie przekroczą napięcie sieci 230 V, co jest rzeczą normalną.
Bez kondensatora kompensacyjnego możesz układ jak najbardziej odpalić. Ten kondensator w tych układach zmniejsza prąd pobierany z sieci, kompensując składową indukcyjną. W pojedynczym układzie czy on jest, czy go nie ma, układ działa tak samo.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez galad » 24 października 2017, 17:27

Odpaliłem LR-a, wszystko fajnie zadziałało :D
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Gismot » 24 października 2017, 21:12

Czy ktoś z was miał do czynienia z soft startem do silników komutatorowych?

O tuż postanowiłem go zamontować do odkurzacza (zelmer wodnik TYP: 619.5.B5E), ponieważ silnik ma duży moment obrotowy i po czasie użytkowania tarcze turbin dostają(wyrabiają się)

Soft star przed zamontowaniem sprawdziłam na żarówce 150W, zasilanie z trafa separującego i wszystko działało poprawnie. Przystąpiłem do montażu:
Obrazek
Silnik 1500W
Obrazek

Po włączeniu odkurzacza silnik łagodnie startuje, gdy nabierze maksymalne obroty to je trzyma niecałe dwie sekundy i raptem spada o połowę z obrotów dalej działa poprawnie tylko jest o wiele słabszy (ciągnie gorzej od poczciwego zelmera 500W tak jak by miał zapełniony worek)

Pomiary:
>Gdy osiągnie maksymalne obroty to z sieci pobiera około 5,7A
>Po dwóch sekundach obroty spadają, z sieci pobiera około 2,63A (po około 30 minutach pracy odkurzacza pobór prądu jest taki sam 2,63A )

Schemat podłączenia:
Obrazek

Tak się zastanawiam nad filtrem, aby podłączyć go przed soft star, gdyż silnik generuje zakłócenia i układ może przez to nie działa prawidłowo? w co raczej wątpię, a stawiam na wadliwy soft star.
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 24 października 2017, 22:19

Kiedyś wypatroszyłem uszkodzony odkurzacz electrolux mondo z softstartem i regulacją siły ciągu. Obie funkcje realizował układ zmontowany na jednej płytce drukowanej i wpięty był pomiędzy sieć a silnik bez żadnych filtrów - działał bez problemów. Najprawdopodobniej Twój układ softstart jest uszkodzony.
Wodnika też kiedyś użytkowałem, była to pierwsza generacja tych odkurzaczy, używany był dość długo, zaliczył nawet 2 wymiany łożysk a wirniki nie uszkodziły się mimo braku softstartu :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości