Parę pytań do profesjonalistów

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 31 grudnia 2020, 02:00

Wiesz, on coś nie za bardzo wygląda, żeby bateria go tak urządziła :? kondensatory ceramiczne SMD mają napięcie pracy najczęściej do 50V. Owszem, lubią zrobić zwarcie lub zrobić z siebie rezystor (przebranżowić się :mrgreen: ;) ). Kolega pracuje w profesjonalnym serwisie GSM i dowiedziałem się od niego, że właśnie ceramiki SMD są dosyć często przyczyną awarii telefonu. I to tam gdzie napięcie nie przekracza 5V :?
Daj znać co wyszło z tym termometrem :)
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 31 grudnia 2020, 15:49

Po usunięciu tego zdechłego kondensatora i zastąpieniu go nowym sprawnym 10nF termometr niestety nie działa prawidłowo, dokładnie tak samo zachowuje się bez tego kondensatora. Coś tam niby się wyświetla ale są to kompletne bzdury tak więc pewnie już nie uda się go zreanimować :roll: Laser celowniczy również nie zapala się po wciśnięciu przycisku pomiaru, przyciski pod wyświetlaczem także nic nie zmieniają.
Takie coś wyświetla się od razu po włożeniu sprawnej baterii:
Obrazek
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Farel03 » 31 grudnia 2020, 16:34

No to niestety, ale coś dalej też padło :(
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez litak1 » 31 grudnia 2020, 19:29

Sprawdź zasilanie procesorka czy jest prawidłowe
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 31 grudnia 2020, 19:47

Ten stabilizator opisany jako U3?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 31 grudnia 2020, 19:50

Elektroservice napisał(a):Ten stabilizator opisany jako U3?

Dokładnie tak. Przeczytaj mój post poprzedniej strony, masz wszystko dosyć szczegółowo opisane ;)
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Gismot » 31 grudnia 2020, 20:00

Miałem okazję naprawiać identyczny pirometr. Ogólnie w nim jest źle zaprojektowany "koszyk baterii", gdyż można ją włożyć na dwa sposoby zamieniając polaryzację zasilania układu i w efekcie ulega uszkodzeniu C2 tantalowy 100nF i U3 stabilizator +5V HT7150.

Najlepiej go wlutuj i zmierz rezystancje na linii zasilającej 5V. Jeśli nie ma zwarcia to podaj zasilanie z ograniczeniem prądowym.

Obrazek
Ostatnio edytowano 31 grudnia 2020, 20:43 przez Gismot, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 31 grudnia 2020, 20:23

Baterię faktycznie można wsadzić na 2 sposoby. Nie mam takiego stabilizatora pod ręką, kondensator dałem 10nF. Spróbuję jutro podmienić na 100nF i zobaczymy co będzie. Jeśli uda się go uruchomić to spróbuję w jeden z przewodów idących od pojemnika z baterią do płytki drukowanej wstawić diodę 1N4007. Jeśli spadek napięcia na diodzie nie spowoduje problemów z działaniem urządzenia to dioda skutecznie zabezpieczy urządzenie przed odwróceniem polaryzacji zasilania :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Gismot » 31 grudnia 2020, 20:27

Elektroservice napisał(a):Nie mam takiego stabilizatora pod ręką, kondensator dałem 10nF. Spróbuję jutro podmienić na 100nF i zobaczymy co będzie.

Kondensor 10nF zostaw w spokoju na miejscu.

Elektroservice napisał(a): Jeśli uda się go uruchomić to spróbuję w jeden z przewodów idących od pojemnika z baterią do płytki drukowanej wstawić diodę 1N4007. Jeśli spadek napięcia na diodzie nie spowoduje problemów z działaniem urządzenia to dioda skutecznie zabezpieczy urządzenie przed odwróceniem polaryzacji zasilania :)


Od biedy można wstawić stabilizator 5V w obudowie TO-92 tylko uwaga na wyprowadzenia. Dostaniesz go w każdym sklepie elektronicznym ;)
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 5 stycznia 2021, 00:23

Dziś sprawdziłem napięcie jakie wychodzi ze stabilizatora i jest to niemalże idealnie równe 5V tak więc skoro przy prawidłowym zasilaniu bez wciśnięcia jakiegokolwiek przycisku wyświetla jakieś głupoty to na 99% jest nie do naprawienia :(
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości