Parę pytań do profesjonalistów

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 19 grudnia 2022, 01:21

Ta lampa gaśnie regularnie czy chaotycznie :?:
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Piotres » 19 grudnia 2022, 12:59

Regularnie.
Avatar użytkownika
Piotres
 
Posty: 55
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 07:55
Lokalizacja: Płock

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez KaszeL » 19 grudnia 2022, 14:50

To wygląda na to, że jest po prostu przeciążona. Może wkręcili 150W zamiast 250W. Albo faktycznie w jakiś dziwny sposób jest uszkodzony dławik. Zrób fotkę lampy na zbliżeniu w dzień, jestem ciekaw jak wygląda jarznik.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 21 grudnia 2022, 01:25

Panowie, mam duży problem z NOWĄ maszyną do cięcia kamienia. Otóż po włączeniu zasilania natychmiast wywala różnicówkę. I tutaj zaczyna się (nie)ciekawa historia... Maszyna jest wyposażona w dwa falowniki trójfazowe firmy DELTA, które to są sprawcami całej sytuacji. Do rzeczy: Jeżeli podłączony jest tylko jeden DOWOLNY falownik, RCD nie reaguje. Podłączam oba i do widzenia. Sprawdziłem miernikiem, który wykazał, że podczas włączenia zasilania falownika do przewodu PE płynie przez chwilę aż 20mA w jednym i 25mA :!: z drugiego falownika. Później natężenie prądu maleje do 8mA w jednym i 10mA w drugim. Podkreślam, takie wartość prądu płyną do przewodów PE z zacisków ochronnych falownika. Podejrzewam, że stan taki jest spowodowany ładowaniem kondensatorów w filtrach przeciwzakłóceniowych obu falowników (wpiętych między fazy a PE).
Moje pytanie brzmi: czy falowniki wszystkich producentów tak mają czy tylko mi się zdarzyły takie "okazy" :?:
Najlepsze było stwierdzenie producenta maszyny: tam gdzie instalowaliśmy maszyny nie było RCD i nie było problemu :shock: :shock: :shock: No tak, maszyna to jedna wielka metalowa masa, dookoła wilgoć, ludzie cały czas jej dotykają, co złego może się stać :?: :evil: :evil:
Oczywiście NIE MA opcji żebym pominął lub usunął RCD jak sugerował producent. W poprzedniej maszynie też były falowniki i takich cyrków nie było.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 21 grudnia 2022, 10:44

Masz DTR do tych falowników? Trzeba by zajrzeć co tam jest napisane. Wiem, że nieraz falowniki z RCD się „gryzą” i na pewno jest ten temat w DTR falownika opisany.

P.S. Niektóre falowniki (na pewno Danfossy) same w sobie działają jak RCD - po wykryciu upływu prądu po stronie silnika wyłączają się wyrzucając błąd krytyczny :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Piotres » 21 grudnia 2022, 10:53

KaszeL napisał(a):To wygląda na to, że jest po prostu przeciążona. Może wkręcili 150W zamiast 250W. Albo faktycznie w jakiś dziwny sposób jest uszkodzony dławik. Zrób fotkę lampy na zbliżeniu w dzień, jestem ciekaw jak wygląda jarznik.


Zdjęcie mogę zrobić ale nic to nie wniesie do rozwiązania zagadki ponieważ pofatygowałem się do tych latarni na moment włączenia i mam 100% pewność że panowie monterzy wkręcili tam lampy rtęciowe 250W i teraz pytanie o zachowanie w/w lampy na stateczniku sodowym 150W albo 250W? :roll:
Avatar użytkownika
Piotres
 
Posty: 55
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 07:55
Lokalizacja: Płock

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez AsXSn » 21 grudnia 2022, 15:39

Rtęć 250W świeci stabilnie na wymienionych dławikach, przy sodowym 250W jest troche przeciążona ale nie aż tak aby gasnąć, dało się spotkać nie jedną oprawe sodową z rtęcią niegdyś, obecnie też się to gdzieniegdzie zdarza
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1067
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez dpo9 » 21 grudnia 2022, 18:36

OUKS340 napisał(a):Panowie, mam duży problem z NOWĄ maszyną do cięcia kamienia. Otóż po włączeniu zasilania natychmiast wywala różnicówkę. I tutaj zaczyna się (nie)ciekawa historia... Maszyna jest wyposażona w dwa falowniki trójfazowe firmy DELTA, które to są sprawcami całej sytuacji. Do rzeczy: Jeżeli podłączony jest tylko jeden DOWOLNY falownik, RCD nie reaguje. Podłączam oba i do widzenia. Sprawdziłem miernikiem, który wykazał, że podczas włączenia zasilania falownika do przewodu PE płynie przez chwilę aż 20mA w jednym i 25mA :!: z drugiego falownika. Później natężenie prądu maleje do 8mA w jednym i 10mA w drugim. Podkreślam, takie wartość prądu płyną do przewodów PE z zacisków ochronnych falownika. Podejrzewam, że stan taki jest spowodowany ładowaniem kondensatorów w filtrach przeciwzakłóceniowych obu falowników (wpiętych między fazy a PE).
Moje pytanie brzmi: czy falowniki wszystkich producentów tak mają czy tylko mi się zdarzyły takie "okazy" :?:
Najlepsze było stwierdzenie producenta maszyny: tam gdzie instalowaliśmy maszyny nie było RCD i nie było problemu :shock: :shock: :shock: No tak, maszyna to jedna wielka metalowa masa, dookoła wilgoć, ludzie cały czas jej dotykają, co złego może się stać :?: :evil: :evil:
Oczywiście NIE MA opcji żebym pominął lub usunął RCD jak sugerował producent. W poprzedniej maszynie też były falowniki i takich cyrków nie było.


W tym roku naprawiałem Deltę (uszkodzenie po zalaniu), która już po naprawie sama w pojedynkę wywalała RCD na moim stole warsztatowym - tak co drugi start. Inne falowniki (np. LSIS) nie miały takiej patologii. Tak, jak piszesz - powodem są kondensatory w filtrze przeciwzakłóceniowym.
W ubiegłym roku dostałem do naprawy Deltę typowo pod wentylatory do szaf automatyki - wejście 1 faza 230V, wyjście 3 fazy 230V. Falownik miał bardzo ciekawe uszkodzenie - jeden z kondensatorów elektrolitycznych w filtrze prostownika sieciowego robił zwarcie po jakiś 5 -10 minutach pracy. Po podniesieniu wyłącznika przez kilka minut znowu był spokój, a potem kolejny "strzał". Zewnętrznie nie było widać na nim żadnego śladu szkodzenia.
dpo9
 
Posty: 17
Dołączył(a): 24 marca 2021, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 21 grudnia 2022, 20:31

Elektroservice napisał(a):Masz DTR do tych falowników? Trzeba by zajrzeć co tam jest napisane. Wiem, że nieraz falowniki z RCD się „gryzą” i na pewno jest ten temat w DTR falownika opisany.

P.S. Niektóre falowniki (na pewno Danfossy) same w sobie działają jak RCD - po wykryciu upływu prądu po stronie silnika wyłączają się wyrzucając błąd krytyczny :)

O, dzięki. Nie ma DTRu ale od czego są internety. A i pozwolę sobie jutro na telefon do działu technicznego dystrybutora tego falownika.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez KaszeL » 22 grudnia 2022, 10:00

Pytanie czy falownik jako taki powinno się zabezpieczać różnicówką, szczególnie taką 30mA. Bo przy 300mA pewnie problemu by nie było. Wątpliwości wyjaśni dział techniczny.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron