Parę pytań do profesjonalistów

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 22 grudnia 2022, 21:32

KaszeL napisał(a):Pytanie czy falownik jako taki powinno się zabezpieczać różnicówką, szczególnie taką 30mA. Bo przy 300mA pewnie problemu by nie było. Wątpliwości wyjaśni dział techniczny.

Dokładnie tak. zastanawia mnie inna rzecz w tejże maszynie. Jest ona zasilana ze zwykłego gniazda trójfazowego pięciopinowego. Dwa silniki są zasilane z falowników a dwa pozostałe bezpośrednio z sieci poprzez styczniki. Tak więc silniki bez falowników muszą być zabezpieczone RCD. :?
Jeżeli się mylę to bardzo proszę o odpowiedź.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez KaszeL » 23 grudnia 2022, 10:25

To chyba nie jest takie proste jak by się wydawało. Pytanie co ta maszyna robi? Czy te silniki są dostępne dla operatora do pomacania? RCD jest zabezpieczeniem dodatkowym i jako takie nie jest wymagane przez przepisy - chyba, że to jest jakiś bardzo specyficzny przypadek użytkowy. Jeśli masz dostęp do DTR samej maszynki, to zerknij co tam piszą. Zazwyczaj producent podaje informacje o wymaganiach po stronie zasilania łącznie z zabezpieczeniami jakich użyć. Jak nie ma dokumentacji, to może warto się odezwać raz jeszcze do działu technicznego producenta o ile to możliwe? Dopiero w ostateczności jeśli poprzednie metody zawiodą to będziemy kombinować. Moim zdaniem, jeśli falowniki o których pisałeś same w sobie zrzucają RCD, to temat instalacji dodatkowych zabezpieczeń wewnątrz maszyny jest dość śliski. Pytanie co się stanie, jak jeden z takich silników się zatrzyma, a reszta będzie nadal funkcjonować? Czy pozostała część automatyki jest na taki przypadek przygotowana? Nie chcę tutaj być jakimś specjalnym pesymistą, ale wszystko jest dobrze do czasu jak jest dobrze. Natomiast co będzie jak taka zmodyfikowana maszyna, zupełnie przez przypadek zrobi komuś krzywdę? To niestety też warto wziąć pod uwagę.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Beton » 23 grudnia 2022, 12:04

Potrzebuję zasilić starą literę neonową "O" z lat `70, średnica rurki fi17mm, stare szkło z Krosna, Wysokość litery. 80cm, szerokość 40cm. Czy po takich wymiarach ktoś mógłby mi polecić jakiś konkretny transformator neonowy, żeby chociaż zaświeciła jakkolwiek? Sprawdzona testerem - szczelna, zaświeciła na kolor niebieski. Ale chciałbym uruchomić całą, chociaż jedną sztukę, na prezentację sylwestrową w mieście. Musiałbym więc szybko zamówić jakiś używany transformator, tylko nie wiem, jakie parametry wybrać.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 23 grudnia 2022, 21:25

Beton napisał(a):Potrzebuję zasilić starą literę neonową "O" z lat `70, średnica rurki fi17mm, stare szkło z Krosna, Wysokość litery. 80cm, szerokość 40cm. Czy po takich wymiarach ktoś mógłby mi polecić jakiś konkretny transformator neonowy, żeby chociaż zaświeciła jakkolwiek? Sprawdzona testerem - szczelna, zaświeciła na kolor niebieski. Ale chciałbym uruchomić całą, chociaż jedną sztukę, na prezentację sylwestrową w mieście. Musiałbym więc szybko zamówić jakiś używany transformator, tylko nie wiem, jakie parametry wybrać.

Zmierz proszę całkowitą długość szkła. Może to dziwnie zabrzmi ale sznurek jest do tego celu dosyć dobry. Bierzesz odcinek, "objeżdżasz" literę i po rozprostowaniu mierzysz długość sznurka. Mówię serio :| Wtedy będę wiedział jakie musi być napięcie pracy. Jak na razie wiemy, że świeci na kolor niebieski, czyli wypełniona jest argonem z parą rtęci a średnica to 17mm więc natężenie prądu świecenia to 35mA.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Beton » 24 grudnia 2022, 00:53

Jest to o tyle ciężkie, że w tej chwili nie mam jej pod ręką :/ Podobno stare szkło "chodzi" na prądzie 50mA. Jeśli prąd albo napięcie będzie za niskie/za wysokie, to może się coś uszkodzić, czy tylko rurka będzie słabiej świecić? Podobno można nawet ubić trafo, lub samą rurkę.

Załatwiłem transformator starego typu, o napięciu 5kV i dwóch odczepach: 50mA i 35mA. Ciekawe, czy się nada...
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 24 grudnia 2022, 02:55

Przy średnicy 17mm lepiej podać 35mA. Trafo, które posiadasz może mieć trochę za wysokie napięcie. Licząc "na piechotę" 2x80 + 2x40 = 240cm szkła. Tylko, że jest to elipsa. Do tego należy dodać spadek napięcia na elektrodach i stopień zużycia samej rury ( a tego w żaden łatwy sposób nie ocenisz). Napięcie powinno wynosić 3 - 3,5kV.
Jeżeli nawet coś źle zrobisz to nie ubijesz trafa ani rury od razu.
Najprościej będzie podłączyć posiadany przez Ciebie transformator, włączyć cały system do sieci i po ok 15 minutach świecenia określić temperaturę elektrod rury i samej rury. Wyłączasz całość z sieci i jeżeli nie będziesz mógł na dłużej dotknąć do elektrod to będzie oznaczać, że rura jest przeciążona. Cewki trafa powinny być letnie. Jeżeli i one będą mocno ciepłe (ok 40 -50*C) to oznacza, że całość jest mocno przeciążona. Inna sprawa to jak pisałem, stopień zużycia samej rury. Teoretycznie im mocniej zaciemnione elektrody tym on jest większy. Tylko akurat tutaj reguły nie ma. Rura która jest mocno zużyta świeci słabo i mocno się grzeje oraz przy elektrodach widać dosyć intensywną czerwoną poświatę ( w mieszance gazowej jest też zawarty neon ).
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Beton » 29 grudnia 2022, 00:01

Dzięki za rozjaśnienie sprawy, teraz będę wiedział mniej więcej, "z czym to się je" :)

Niestety, jedna z liter, która wydawała się mieć całe rurki, okazała się uszkodzona w jednym miejscu :(. W tym momencie mam do dyspozycji "E", "O" było zbyt mocno zagrzebane w magazynie. Po przywiezieniu do domu, jakiś metalowy element, który lata w środku rurki, spowodował pękniecie szkła, w miejscu, gdzie jest naklejona czarna taśma. Mam zatem dwie opcje:

-Uruchomić jedną część litery "E", ale domyślam się, że grozi jej zbyt wysokie napięcie na tak krótkim odcinku.
-Iść i szukać w magazynie drugiej, całej litery.

Jak chciałbym odpalić jedną część litery "e", rozumiem, że dać 35mA? OFC odłączyć "nieczynną" literę, choć domyślam się, że po prostu nie zaświeci po rozszczelnieniu.

Czy napięcie wyjściowe na trafie można obniżyć w prosty sposób (oczywiście do testów, nie na stałe...), np. montując dodatkowy rezystor 10W na uzwojeniu wtórnym transformatora?

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Beton » 29 grudnia 2022, 10:08

Przyszło trafo, jak widać co innego miało przyjść, a co innego jest...

Obrazek

Duże foto: http://fotki.lighting-gallery.pl/upload ... 08917.jpeg
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez OUKS340 » 29 grudnia 2022, 23:56

Tak, do litery E też musi być prąd 35mA. Trafo ze zdjęcia daje 50mA przy 6kV. Sporo za dużo. Możesz oczywiście na chwilę podłączyć go i sprawdzić jak świeci, jednak nie dłużej ja kilka minut. Z regulacją spróbuj po stronie pierwotnej, za pomocą np. regulatora obrotów do silnika. Próbowałem kiedyś coś takiego i dawało radę :) Tylko wyjmij z trafa ten łącznik elektroniczny zanim podłączysz regulator. Z nim może nie działać.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Beton » 30 grudnia 2022, 00:46

podobno na jednym z odczepów daje 3kV 35mA. Ale na drugim odczepie neon nie miał zamiaru zaświecić. Mostek wyjąłem przed uruchomieniem.

Mówisz o zwykłym regulatorze PWM?
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości