Pochwalcie się swoim sprzętem Unitra

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Pochwalcie się swoim sprzętem Unitra

Postprzez amisiek » 27 maja 2016, 11:01

Ile ja się naszukałem kiedyś dobrej głowicy do mojego magnetofonu. Teraz dobrego stożkowego ALPSa jeszcze trudnej kupić niż 15 lat temu.
Ten brak stabilizatorów w zasilaczu to była porażka. To samo dotyczy fatalnych wzmacniaczy na mega oszczędnościowym układzie. Miałem tuner z UL1621 i "grzałka" często przestawała pracować po 3-4h. Ale te niedoróbki to był pikuś przy problemach z mechaniką na licencji Grundiga (sprzęgła cierne). Ileż ja się tego nawymieniałem.
Mimo wszystko sprzęt ten miał i nadal ma wielką przewagę nad dzisiejszym złomem - jest naprawialny. I dlatego mam radmora 5102, u teściów jest Tosca plus magnetofon Radmor r5532.
Taki czarnobiały telewizor dziś to wielka rzadkość. A do tego z odnowioną skrzynką i w ogóle wszystkim w idealnym stanie - fajnie. Będę miał jeszcze zdjęcia i filmy z tego, co uruchomił Alek.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Pochwalcie się swoim sprzętem Unitra

Postprzez Beton » 27 maja 2016, 11:08

amisiek napisał(a):Teraz dobrego stożkowego ALPSa jeszcze trudnej kupić niż 15 lat temu.


http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... e-1-4-0516

;).
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Pochwalcie się swoim sprzętem Unitra

Postprzez amisiek » 27 maja 2016, 11:14

Do Onkyo Integra nie pasuje. Nie ta impedancja i trzeba rzeźbić. za to fajnie gra w poczciwej Finezji.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Pochwalcie się swoim sprzętem Unitra

Postprzez daylight » 27 maja 2016, 13:09

amisiek napisał(a):Ten brak stabilizatorów w zasilaczu to była porażka.

Teoretycznie każdy z układów scalonych użytych w tunerze ma wewnętrzny stabilizator napięcia, albo źródła prądowe stabilizujące punkty pracy, heterodyna głowicy wisi na (nieodłączalnym, kolejna wada) ARCz, ale najwidoczniej sprawą nie do przeskoczenia było dołożyć BD135 z diodą Zenera żeby było eleganciej.
amisiek napisał(a):To samo dotyczy fatalnych wzmacniaczy na mega oszczędnościowym układzie.

Były trwałe, naprawialne i działają po dziś dzień. Mając trochę wiedzy i doświadczenia naprawisz każdą usterkę w ciągu max. godziny. I to są zalety nie do obalenia. Faktem natomiast są różne kuriozalne uproszczenia (będące zapewne owocami tzw wniosków racjonalizatorskich) jak np zastąpienie tranzystorowego źródła prądowego diodą Zenera z rezystorem, no i jw - uproszczony zasilacz Fausta.
amisiek napisał(a):Miałem tuner z UL1621 i "grzałka" często przestawała pracować po 3-4h.

U mnie T-9015 Eltry działał latami i działa po dziś dzień. Czasem pomagało zwiększenie wartości rezystora szeregowo z zasilaniem. Przy czym nie zmienia to faktu, że przy zupełnie przyzwoitych parametrach ten dekoder to niekwestionowany mister gorącej obudowy. :twisted:
amisiek napisał(a):Ale te niedoróbki to był pikuś przy problemach z mechaniką na licencji Grundiga (sprzęgła cierne). Ileż ja się tego nawymieniałem.

Obecnie głównym problemem jest zębatka dowijania; nawet Niemcy szukają. O ile jeszcze pod koniec lat 90 wszystkie licencje Grundiga działały bez zająknięcia, to obecnie już od dawna na 10 egzemplarzy może jeden (jeszcze) zwija taśmę...
amisiek napisał(a):Taki czarnobiały telewizor dziś to wielka rzadkość. A do tego z odnowioną skrzynką i w ogóle wszystkim w idealnym stanie - fajnie.

Od lat chodził mi po głowie pomysł zrobienia sobie na lux takiego Neptuna. To żaden zabytek, można by wręcz rzec, że totalna masówka, ale mam sentyment do tego modelu. Jako mały smród miałem w pokoju (dopiero teraz uświadamiam sobie, że praktycznie rzecz biorąc ówcześnie całkiem świeży) egzemplarz z końca produkcji, z roku 1990.
Przy czym nie wiem, czy tego uda mi się dopieścić tak jak bym tego chciał. Szczyci się bowiem pękniętą obudową, trochę wysypanym programatorem, niewłaściwym głośnikiem, połamaną anteną i najprawdopodobniej niepełnowartościowym kineskopem bo najzwyczajniej w świecie jest uruchomionym odrzutem.

Tych urodzonych jeszcze na przełomie lat 80/90 i tych urodzonych bliżej roku 2000 dzieli przepaść technologiczna. To pokolenie, które dostało tandetę i plastik na tacy, gotowe, bez terkoczącego modemu i nerwowego liczenia impulsów. Dla obecnych osiemnastolatków telewizor czarno biały to taki stary badziew, co stoi u dziadków w piwnicy, bo przecież w domu od zawsze był kolor. Ej, w ogóle ten film jest czarno biały? Kto to ogląda? Weeeź, przecież wtedy jeszcze latały dinozaury i obgryzały kwiatki stojące na balkonach?
Bo to właśnie chodzi o klimat, wspomnienia, głupie sentymenty. O zaśnieżone "Z Archiwum X" na ekranie Elektroniki 409D pod namiotem, we wściekłej nawałnicy, o mrożącego krew w żyłach Borewicza (po kryjomu, bez obowiązkowego nie patrz, ta pani się będzie rozbierać! :lol:) oglądanego przez małego gówniarza właśnie na Neptunie 150, o odgruzowane z archiwum wczesne, barwne Opole na ekranie Jowisza. Oni już tego nie mają. 8-)
amisiek napisał(a):Będę miał jeszcze zdjęcia i filmy z tego, co uruchomił Alek.

Alek uruchamiał różne cuda, w tym totalnie zmasakrowanego Pegaza, którego - pamiętam - finezyjnie określił mianem wywłoki. :lol: Co tym razem ciekawego wyrzeźbił?
daylight
 

Re: Pochwalcie się swoim sprzętem Unitra

Postprzez amisiek » 27 maja 2016, 14:35

Uważam, że ze wszystkich urządzeń elektronicznych made in Poland odbiorniki radiowe były najlepsze. Głowica UKF dobra, tor p.cz. do przyjęcia, wzmacniacz mocy taki sobie ale działa. Najwięcej problemów było z mechaniką.
A same wzmacniacze to... klasa niższa w porównaniu do tego, co na Zachodzie było. Z pojedynczymi wyjątkami.
Niestety.
Wielki plus to naprawy - rzeczywiste łatwe poza RM Kondor (ale to było gów...) . Były całkiem fajne odcinki bloga "reduktor szumów" poświęcone polskim sprzetom. Gdy będę przy kompie to wstawię.
Ogólnie jednak uważam ze najlepszy polski sprzęt z tej epoki wygrywa do dziś z marketowym szajsem. Radmor 5102 plus Zg40c ewentualnie szuflada (cała wieża) plus podobne głośniki (nie Altusy!) nadal się z powodzeniem broni przy dzisiejszym masowym dźwięku z byle kina domowego...
Znajomi juz wiele razy się pytali jak to jest, że taki staroć tak dobrze gra. Ja na to, że właśnie dlatego dobrze gra, bo był zdobiony u nas a nie w Chinach . Fakt, do Sansui czy Marantza lub Wharfedale mu sporo brakuje ale mi wystarcza.

Alek uruchamia bardzo rzadki telewizor jeszcze na lampach z serii stalowej.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Pochwalcie się swoim sprzętem Unitra

Postprzez slaweklampy » 27 maja 2016, 15:39

Witam

Ostatnio wpadł mi w ręce amplituner Tosca 303.

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6049
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Pochwalcie się swoim sprzętem Unitra

Postprzez KaszeL » 27 maja 2016, 16:09

Witam,

Z którego śmietnika udało się uratować to cudo?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Pochwalcie się swoim sprzętem Unitra

Postprzez slaweklampy » 27 maja 2016, 16:55

Witam

Znalazłem toto na złomie w moim mieście.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6049
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Pochwalcie się swoim sprzętem Unitra

Postprzez Beton » 27 maja 2016, 17:04

Witam
Jak zwykle zapierająca dech w piersiach fotorelacja. Niestety żarówki podświetlające skalę wyglądają na przepalone.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Pochwalcie się swoim sprzętem Unitra

Postprzez MRP200 » 27 maja 2016, 21:13

Nie mów tylko, że ten poobijany i pordzewiały sprzęt masz zamiar ustawić w domu na eksponowanym miejscu. Żeby tylko mamusia nie wygnała cię z domu z tym sprzętem.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości