DIY [czyli zrób to sam]

Dyskusja na tematy dowolne

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez Elektroservice » 15 października 2022, 12:23

Wygląda na to, że działa nieźle :) Nawiązanie kształtem do trumienki ORZ3KŁ to jest przypadek czy celowe?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez KaszeL » 15 października 2022, 13:39

Zapewnie w pełni przypadkowe ;) Natomiast za przetwornicę szacun, takie zabawki są na razie po za moim zasięgiem.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez Kolekcjoner93 » 15 października 2022, 17:25

Przyznam szczerze że na ORZ3KŁ się wzorowałem a oprawa zaczęła powstawać gdy złapałem zajawkę oświetleniowca pasjonata 8-)
A co do przetwornicy to nie jest skomplikowana, można powiedzieć że budowana z tzw. "przydasiów" i części które miały iść do wyrzucenia. Testowana z różnymi trafami i tylko trzeba było np. dokonać korekty wypełnienia PWM albo częstotliwości by działała jak trzeba z innymi elementami.
Tutaj częstotliwość pracy to około 34,5kHz, i tak jak w świetlówkach kompaktowych przez świetlówkę i dławik ładuje się i rozładowuje kondensator. Ciepły start nie jest za to na PTC tylko w miejscu gdzie mógłby być PTC jest przekaźnik który na 1s. zwiera styki.
W momencie startu załącza się przekaźnik, następnie rusza przetwornica, po sekundzie przekaźnik zostaje wyłączony i świetlówka się zaświeca po czym przetwornica zwiększa moc do docelowej po czasie ok. 0,2s od rozwarcia styków.
Także jest tutaj sekwencja rzeczy do zrobienia. Przetwornica nie pracuje na docelowej mocy na początku bo by mogła przegrzać skrętki.
Nawet przez błąd w programie już spaliłem jeden żarnik, także trzeba się pilnować :D
Stało się to gdy sterowałem wyjściem sterującym przetwornicę programowo i chciałem też w pętli odliczać czas do wyłączenia przekaźnika co poskutkowało rozjechaniem się częstotliwości sygnału. Chyba trafo przez to też jedno padło :D
Obecnie przetwornica jest sterowana za pomocą timera sprzętowego który jest w mikrokontrolerze i działa to tak jak powinno a mikrokontroler ma czas na wykonywanie innych czynności w tym samym czasie i teraz działa całość w końcu tak jak należy.
Kolekcjoner źródeł światła i sprzętu do ich uruchamiania.
Avatar użytkownika
Kolekcjoner93
 
Posty: 335
Zdjęcia: 156
Dołączył(a): 25 czerwca 2011, 17:42

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez Beton » 2 listopada 2022, 23:53

Skrzynka do paneli słonecznych, które mam zawieszone na balkonie:

Obrazek

Najsłabszym punktem jest regulator PWM, ale póki co na lepszy kasynimo :roll:
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez KaszeL » 3 listopada 2022, 09:29

Skrzynka S2 z pokrywą SP-140 :) Pokaż co tam masz w środku.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez Marcin » 3 listopada 2022, 17:21

Wygląda świetnie. Jeszcze tylko brakuje oryginalnych tarczek do przełączników pakietowych :)
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez slaweklampy » 4 listopada 2022, 08:31

Wizualnie lepiej by było dać wskaźniki tablicowe prostokątne Lumel M17.

Marcin napisał(a):Wygląda świetnie. Jeszcze tylko brakuje oryginalnych tarczek do przełączników pakietowych :)


Autor urządzenia niestety nie buszuje na złomowiskach.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez KaszeL » 4 listopada 2022, 16:52

slaweklampy napisał(a):Autor urządzenia niestety nie buszuje na złomowiskach.


Zawsze możesz mu pomóc i wysłać takie mierniki.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez Beton » 6 listopada 2022, 13:15

Dokładnie, wierzę w Twój talent do nurkowania w odpadach :) Jakbyś znalazł, to poproszę dwa wskaźniki M17, zakres tak 0-10A, prąd stały, i voltomierz ok. 0-30V, napięcie stałe.

Co do tarczek, niestety nie udało się zdobyć oryginalnych. Kiedyś, jak znajdę, wymienię. Do zrobienia mam jeszcze 3 takie rozdzielnice: jedną do przełączania agregat/sieć, a drugą - prawie skończoną mam w pomieszczeniu warsztatowym. Ta strona jest zacieniona, więc prąd ze słońca idzie symboliczny - jakieś 300-500mA. Ale wystarczy to, aby doładować akumulator 12V 7Ah.

Obrazek

Będę musiał poprawić napisy, bo będąc zmęczonym w nocy jak widać krzywo je naniosłem :/. No i górna pokrywka docelowo będzie wyszlifowana druciakiem (zaciek z farby nie jest moim dziełem :P )

Woltomierz cyfrowy zamontowany z braku laku - pokończyły mi się wskaźniki analogowe, a na allegro/olx są pustki jeśli chodzi o zakresy, które mnie interesują, w jednakowych obudowach. No i dokończyć - wyprowadzić przełącznik do prymitywnej przetwornicy dającej prostokąt na wyjściu - tylko do awaryjnego oświetlenia/ładowarek, no i ewentualnie lutownicy oporowej 20W. Przewód 220V z przetwornicy idzie do gniazdka zabudowanego w moim biurku warsztatowym. Obok lampka tablicowa z neonówką do sygnalizacji załączenia przetwornicy.

Obrazek

Zawsze chciałem do czegoś użyć tych rozdzielnic, no i pobawić się panelami - nadarzyła się okazja, no i zabezpieczenia na wszelki wypadek w tym dziwnym roku. Mówią, że blackout nam nie grozi, ale nawet kilka godzin bez choćby oświetlenia w mieszkaniu, w zimie jest mało kuszącą perspektywą :P
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy


Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości