DIY [czyli zrób to sam]

Dyskusja na tematy dowolne

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez OUKS340 » 3 września 2021, 00:40

Czyżby gięcie rur szklanych do reklam neonowych :?:
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez elek » 3 września 2021, 13:22

To jest mała tokarka do szkła, może służyć do robienia żarówek itp. ale nie tylko.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez amisiek » 6 września 2021, 10:38

Starczy temperatury do kwarcu, czy tam już trzeba wodoru?
P.S. kolejny etap to chyba nóżkarka i zatapiarka pionowa... :)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez elek » 6 września 2021, 13:23

Temperatury starczy ale tlenu do palnika już nie bardzo, mam 2 koncentratory , w sumie 10 l/min teoretycznie ale w obu pasowało by wymienić sita molekularne bo już nie mają dobrej wydajności. Próbowałem na jednym koncentratorze grzać rurę kwarcową 22 x 1 mm i punktowo spokojnie idzie podgrzać do zmięknięcia ale to za mało żeby na całym obwodzie tak grzać. Z gazem ziemnym lub propanem spokojnie można obrabiać kwarc nie potrzeba do tego wodoru. Na razie o nóżkarce i zatapiarce pionowej nie myślę, może kiedyś.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez amisiek » 6 września 2021, 16:15

elek napisał(a):Temperatury starczy ale tlenu do palnika już nie bardzo, mam 2 koncentratory , w sumie 10 l/min teoretycznie ale w obu pasowało by wymienić sita molekularne bo już nie mają dobrej wydajności. Próbowałem na jednym koncentratorze grzać rurę kwarcową 22 x 1 mm i punktowo spokojnie idzie podgrzać do zmięknięcia ale to za mało żeby na całym obwodzie tak grzać. Z gazem ziemnym lub propanem spokojnie można obrabiać kwarc nie potrzeba do tego wodoru.

To dobra wiadomość. Jeszcze lepsza jest taka, że ze dwadzieścia pustych jarzników po pracowni by się znalazło (gotowe do wypłukania, napełnienia i zatopienia). O ile halogenki metali rzadkich są trudno dostępne i drogie, o tyle rtęć da się bez problemu zdobyć, czysty argon też. :)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez elek » 8 września 2021, 13:41

Tak wygląda grzanie kwarcu.
Obrazek
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez litak1 » 11 września 2021, 19:58

Bardzo fajna tokareczka do szkła, przydałyby Ci się jedynie uchwyty samocentrujące do kompletu, bo ustawić równa na tych śrubach pewnie kłopotliwe. Spawanie rur musi być bardzo przyjemne w porównaniu z ręcznym. Czy ruch wzdłużny też jest wykonany na krokowcu, czy ręcznie?
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez elek » 11 września 2021, 20:15

Uchwyty samocentrujące są w planie ale na razie kasy brak, te rurki to są tymczasowe uchwyty jedynie, ustawianie w tych śrubach jest zaskakująca proste i szybkie, dosłownie w 1-2 min jestem w stanie ustawić na tyle równo że nie ma problemu, posuw wzdłużny będzie ręczny bo na razie to sobie tak jeździ bez oporów :) , nie planuje tam dawać żadnego silnika to ma być prosta i tania maszynka do robienia jakiejś drobnicy od czasu do czasu. Jeszcze tylko czekam na złączki aby zrobić podłączenie powietrza do formowania bo na razie jeszcze tego mi brakuje.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez galad » 26 grudnia 2021, 17:54

Panowie, końcówka roku się zbliża, może byśmy ogarnęli jakiś forumowy, kalendarz na 2022?
Jest tyle fajnych fotek na forum, na pewno można by wybrać 12 i zrobić kalendarz, kto by chciał to by sobie pobrał i wydrukował, lub zrobić to tak że już po uzgodnieniu ogólnego zarysu kalendarza, zlecić gdzieś wydruk.
Taki tam przykład.
Obrazek
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez Kolekcjoner93 » 14 października 2022, 22:51

Witam po długiej przerwie.
Postanowiłem się wziąć za sprawienie sobie czegoś jako oświetlenie rezerwowe jak by prądu miało zabraknąć i postanowiłem że dokończę zaczętą w 2011r. oprawę oświetleniową na świetlówki 4-pinowe zasilaną z 12V.
Wtedy poległem przy budowie przetwornicy, ówczesny prototyp miał niską sprawność, grzał się tranzystor że wymagał aż wentylatora do chłodzenia a i ciężko stwierdzić cze napięcie na wyjściu było symetryczne a nie bardziej jednokierunkowe. Również nie było tam ciepłego startu. Te dwie rzeczy są potrzebne by zasilać świetlówkę zgodnie ze sztuką.
Postanowiłem znów spróbować zbudować przetwornicę i tym razem wyszła o niebo lepiej. Układ poprzednio był przetwornicą samodławną z tranzystorem bipolarnym. Tutaj jest to przetwornica typu flyback kluczowana MOSFET'em.
Na wyjściu transformatora są impulsy w jednokierunkowe, nie jest to napięcie przemienne, gdyż brakuje tu symetrii (neonówka po podłączeniu na wyjście świeci jedną elektrodą). Świetlówka z wyjścia trafa jest zasilana szeregowo jeszcze przez dławik i kondensator. Kondensator zapewnia przepływ prądu przez świetlówkę w obydwu kierunkach, dławik ogranicza prąd. Podgrzanie skrętek następuje poprzez zwarcie drugich ni podłaczonych wyprowadzeń świetlóki tak jak w klasycznym układzie. Jest zrealizowane za pomocą przekaźnika.
Sygnał taktujący przetwornicę oraz załączający i wyłączający przekaźnik generuje mikrokontroler Attiny 2313. Docelowo chcę dodać funkcję monitorowania napięcia zasilania i korygowania PWM by w przypadku spadku napięcia utrzymać tą samą jasność jak i wyłączyć przetwornicę gdy napięcie spadnie poniżej określonego progu. Wykrywanie braku świetlówki czyli tym samym niskiego poboru prądu przez nieobciążoną przetwornicę też planuję zrobić by przetwornica nie pracowała bez obciążenia.
Film z działania:
https://www.youtube.com/watch?v=pPpuRJCOXTs
Filmy z 2013r. ze starą przetwornicą:
https://www.youtube.com/watch?v=6ziXAz2ZXv8
https://www.youtube.com/watch?v=DrP6MXI3MnI
Kolekcjoner źródeł światła i sprzętu do ich uruchamiania.
Avatar użytkownika
Kolekcjoner93
 
Posty: 335
Zdjęcia: 156
Dołączył(a): 25 czerwca 2011, 17:42

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości