Aktualna pogoda w waszym regionie oraz jej skutki

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Aktualna pogoda w waszym regionie oraz jej skutki

Postprzez Luk » 26 czerwca 2017, 17:51

galad napisał(a):Niekiedy mam wrażenie że klimat naszego kraju ma więcej cech klimatu kontynentalnego aniżeli morskiego. Ale klimat ciągle się zmienia czy tego chcemy czy nie nawet ograniczenie antropoptesji tak jal chcieli by eko......(tu sobie wstawcie co komu pasuje) nie zatrzyma zmian. Teraz robi się odrobinę ciplej a zaraz po tym zlodowacenie, naturalna kolej rzeczy.
Ps pochwal się wynikami z matury jak już będą, geografia podstawa czy rozszeżona? Ja zdawałem 2 pozimy, poźniej studia na UŚ a po jak to bywa praca całkowicie gdzie indziej.


Następna epoka lodowcowa przez działalność człowieka została opóźniona nawet o kilka tysięcy lat.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Aktualna pogoda w waszym regionie oraz jej skutki

Postprzez OUKS340 » 26 czerwca 2017, 23:36

Luk napisał(a):
galad napisał(a):Niekiedy mam wrażenie że klimat naszego kraju ma więcej cech klimatu kontynentalnego aniżeli morskiego. Ale klimat ciągle się zmienia czy tego chcemy czy nie nawet ograniczenie antropoptesji tak jal chcieli by eko......(tu sobie wstawcie co komu pasuje) nie zatrzyma zmian. Teraz robi się odrobinę ciplej a zaraz po tym zlodowacenie, naturalna kolej rzeczy.
Ps pochwal się wynikami z matury jak już będą, geografia podstawa czy rozszeżona? Ja zdawałem 2 pozimy, poźniej studia na UŚ a po jak to bywa praca całkowicie gdzie indziej.


Następna epoka lodowcowa przez działalność człowieka została opóźniona nawet o kilka tysięcy lat.

Chociaż jedna dobra strona działalności człowieka :roll: Jeszcze by nam do szczęścia epoki lodowcowej brakowało.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Aktualna pogoda w waszym regionie oraz jej skutki

Postprzez wyolon » 27 czerwca 2017, 00:19

Krótko mówiąc, grozi nam powtórzenie scenariusza z 2015, gdy fala upałów o mało nie doprowadziła do całkowitego wyłączenia kilku elektrowni z powodu braku wody do ich chłodzenia. Po prostu poziom wód gruntowych i powierzchniowych w Polsce stale się obniża. Kraj pustynnieje.
wyolon
 

Re: Aktualna pogoda w waszym regionie oraz jej skutki

Postprzez slaweklampy » 27 czerwca 2017, 07:30

W tym roku początek lata był bardziej wietrzny niż zazwyczaj.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Aktualna pogoda w waszym regionie oraz jej skutki

Postprzez OUKS340 » 27 czerwca 2017, 23:42

wyolon napisał(a):Krótko mówiąc, grozi nam powtórzenie scenariusza z 2015, gdy fala upałów o mało nie doprowadziła do całkowitego wyłączenia kilku elektrowni z powodu braku wody do ich chłodzenia. Po prostu poziom wód gruntowych i powierzchniowych w Polsce stale się obniża. Kraj pustynnieje.

Nie dość, że nieciekawa perespektywa co do pustynnienia to jeszcze nic nie możemy z tym zrobić :( Brak prądu to jak wszyscy wiemy też byłaby katastrofą. Żywność w sklepach szybko by się skończyła albo zepsuła (ta wymagająca chłodzenia lub mrożenia). Problemy mielibyśmy z zaopatrzeniem w wodę i odbiorem ścieków gdy skończyło by się paliwo w generatorach zasilających pompy wodociągowe i oczyszczalnie ścieków.
A jak przedstawiała by się sytuacja z importem prądu z krajów ościeżnych :?: Dało by rade zaspokoić w jakimś stopniu potrzeby naszego kraju :?:
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Aktualna pogoda w waszym regionie oraz jej skutki

Postprzez MRP200 » 28 czerwca 2017, 09:38

Z tym wyłączeniem prądu może nie byłby taki najgorszy scenariusz. W końcu są opracowane plany awaryjne, niekoniecznie na sytuacje związane z upałami, ale nawet na wypadek poważnej awarii linii przesyłowej czy stacji rozdzielczej 400 kV.
Na pewno łatwiej ten problem rozwiązać w dużych miastach, które posiadają elektrociepłownie. Te w jakimś stopniu pokryłyby zapotrzebowanie na prąd. Mamy również sporo małych i dużych elektrowni wodnych, które też w jakimś stopniu mogą pokryć szczytowe zapotrzebowanie na prąd. W przypadku strategicznych odbiorców, to z reguły zasilani są oni odrębnymi liniami SN a nawet i 110 kV. Można by wtedy wyłączyć część linii SN zasilających odbiorców indywidualnych a pozostawić tylko zasilanie tych strategicznych takich jak stacje wodociągowe, szpitale, ew. podstacje trakcyjne. Wtedy lokalne elektrownie cieplne czy elektrociepłownie pracując nawet na zmiejszonej mocy są w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd.
Z nieplanowanym wyłączeniem bloku elektrowni cieplnej jest też taki problem, że nie da się tego zrobić jednym pociągnięciem przysłowiowej wajchy i elektrownia staje, jak to jest z silnikiem samochodu. W kotle będzie zgromadzona pewna ilość pary, którą trzeba będzie wypuścić w powietrze. Samego kotła też nie można zbyt gwałtownie wychłodzić ze względu na naprężenia cieplne, trzeba robić to stopniowo. Dla przykładu w elektrowni Bełchatów na bloku 360 MW kocioł długości około 100 m podczas rozgrzewania wydłuża się aż o 0,5 m. A kocioł cały czas podczas tego procesu produkuje parę, która bezużytecznie wypuszczana jest w powietrze, co przynosi elektrowni straty, bo z tej pary można by wyprodukować prąd. To samo dotyczy zresztą ponownego rozruchu takiego kotła. Samego turbozespołu też nie można od tak sobie zatrzymać. Ze względu na obciążenie cieplne chociażby samej turbiny (para podawana na turbinę na temperaturę często przekraczającą 400 st. C) samo proces wystudzania z reguły robiony jest na obrotach.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Aktualna pogoda w waszym regionie oraz jej skutki

Postprzez Luk » 28 czerwca 2017, 17:27

Dziś w Gliwicach były 33 stopnie, a u mnie w mieszkaniu mam 29 stopni. Bez wentylatora ciężko wytrzymać...
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Aktualna pogoda w waszym regionie oraz jej skutki

Postprzez galad » 29 czerwca 2017, 20:36

http://wysokienapiecie.pl/rynek/2381-no ... i-co-dalej
Jak widać w PSE wyciągnęli wnioski po 2015 roku i według ich zapewnień nie nastąpi w te wakacje 20 stopień zasilania. No cóż ja takiego optymizmu nie podzielam i mam wrażenie że jednak będą w tym roku te stopnie, obym się mylił.
Pogoda dziś w Katowicach: bardzo wietrznie i 15 minutowa ulewa, nic poza tym.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Aktualna pogoda w waszym regionie oraz jej skutki

Postprzez Lampka » 29 czerwca 2017, 20:59

Ulewa? Gliwice są tak blisko, a tylko postraszyło, nie spadła prawie ani kropla. A liczyłem na jakąś konkretną burzę przy tej pogodzie.
Niestety wiatr wieje silnie, skutecznie utrudniając jazdę rowerem.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Aktualna pogoda w waszym regionie oraz jej skutki

Postprzez galad » 29 czerwca 2017, 21:46

Tak dziś jazda rowerem do najprzyjemniejszych nie należała, ale jakoś do roboty dojechałem.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości