Wasze urzadzenia pomiarowe .

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez MRP200 » 17 października 2015, 22:54

Jak wcześniej wspomniałem, te tanie mierniki mają prawo nieco oszukiwać przy pomiarach na zmiennym, za to na DC mierzą całkiem poprawnie. Inna sprawa, że wielu ludzi myśli, ża jak kupi sobie cyfrowy multimetr to powinien to być przyrząd super dokładny. A tymczasem zapomina się o czymś takim, jak instrukcja obsługi. A tam wyraźnie pisze jakie parametry i dokładności deklaruje producent. Jeżeli w tabelce odnośnie dokładności wskazań napisane jest 5 digit, to jak byk oznacza, że wskazanie może się różnić o 5 jednostek. czyli jeżeli takim marketowym miernikiem mierzysz napięcie sieci na zakresie 700 V przy wyświetlaczu o wskazaniu 1999, co oznacza, że mierzysz to z dokładnością do 1 volta, to wskazanie ma prawo różnić się o +/- 5 woltów. Na niższym zakresie np. 200 V, gdzie pomiar robimy z dokładnością do 0,1 V, wskazanie ma prawo różnić się o +/- 0,5 V.
Z drugiej strony taki błąd pomiaru w pomiarach technicznych w elektryce jest jak najbardziej dopuszczalny, bo to daje nam raptem 2%, a przy wielu pomiarach technicznych dopuszcza się nawet błąd do 20%.
Prozaicznie. Popatrzmy sobie na mechanikę, nawet typową ślusarkę. Tam taki błąd jest po prostu niedopuszczalny. Wyobraźcie sobie sytuację, że traser namierza miejsce wywiercenia otwory z błędem 2% na arkuszu blachy długości 1 m. To będzie 20 mm plus / minus. Dalej komentować nie będę.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez Whites86 » 18 października 2015, 08:51

MercuryFenix napisał(a):Jak ja zobaczyłem jak taki multimetr odbiega od pomiaru na oscyloskopie, i profesjonalnym urządzeniu (które także mierzy V, Różnica napięcia sieciowego na multimetrze odbiegała od pomiarów na profesjonalnych urządzeniach aż o 20V przy 50Hz sieci. Może bateria siadała... nie wiem...
Może trafiłeś na lepszy tego typu sprzęt w tej kwocie. :)

miałem najtańszy chiński multimetr za 10zł i wszystkie napięcia mierzył mi bardzo poprawnie, (sprawdzałem równocześnie z miernikiem tradycyjnym o dokładności 0,1) oba pokazywały to samo
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Postprzez Utilizer » 18 października 2015, 10:07

Mercury 20V roznicy? :o Nawet noname Dt9205 nie powinien tak sciemniac. Ja mam kieszonkowego Unita 10A automat (nie lubie recznego zmieniania zakresów) i jest ok. Tylko przylaczone na stale przewody pomiarowe to lipa...
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez MercuryFenix » 18 października 2015, 10:10

No może trochę ściemniłem, dokładnie było zawahanie o 19,6V :mrgreen:
No ale mówię, może była bateria na wyczerpaniu, nie mam pojęcia. :roll:
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Odp: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez Farel03 » 5 lutego 2016, 20:07

Mój miernik analogowy z Castoramy

Obrazek
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez Beton » 6 marca 2016, 00:48

Miernik częstotliwości skonstruowany przez jednego z użytkowników elektrody. Miałem kupić ZOPAN-a, ale zadecydowała cena :). Będzie służył do przestrajania, wystarczy zbliżyć sondę (którą trzeba sobie samemu zrobić) do heterodyny i pokazuje, w którym miejscu jesteśmy. Świetna sprawa, wreszcie skończy się szukanie silnych stacji na krańcach pasma przy pomocy chińskiego radia z CCIR ;).

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez jacekk » 6 marca 2016, 16:22

Ciekawe i kompaktowe narzędzie. Do czego służą 3 ostatnie pozycje na liście kombinacji? Czyżby tez była funkcja generatora?
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez amisiek » 6 marca 2016, 16:29

Korzystałem z bardzo podobnego urządzenia - to jest odejmowanie różnej częstotliwości pośredniej, co ułatwia strojenie heterodyny toru AM. Wtedy taki falomierz liczący pokazuje częstotliwość odbieraną. W połączeniu z dobrym GDO dało się zestroić cały tor AM w niecałe pół godziny. W niektorych okieanach i spidolach instalowałem tanie japońskie filtry p.cz. na 455kHz i trzeba było przestroić p.cz. o te 10kHz. Robiłem to za pomocą prostego GDO, a następnie szybko i sprawnie stroiłem obwody wejściowe. Takie rzeczy robiłem prawie taśmowo. Zaraz potem przestały być potrzebne, razem z końcem nadawania stacji Radio Wolna Europa oraz Głos Ameryki do Polski.

edit - do kompletu była jeszcze składana dwuelementowa antena ramowa strojona kondensatorem do rezonansu. Ruskich zagłuszarek prawie nie było, odbiór był czysty.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez slaweklampy » 7 marca 2016, 18:05

Witam

Moim zdaniem miernik lepiej by się prezentował z zielonym wyświetlaczem.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez FOX » 7 marca 2016, 19:56

a czy ma to jakieś znaczenie :) ?
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości